Pierwsza praca w Ruby on Rails czy C# .NET

Mam dylemat. Byłem na studiach nietechnicznych, ale od roku ucze się Ruby, Rails, (prawie)skończyłem CS50 na edx.org i nadrabiam matematyke. Ostatnie co zrobiłem w Sinatrze można zobaczyć tu: mastermindbymilan.herokuapp.com (brzydkie, ale działa i dobrze liczy)

Jednak mam dylemat.
Dzięki rekruterowi byłem na rozmowie kwalifikacyjnej w firmie która pracuje w C#, VB i .NET. Praca to najpierw 3msc “szkółki”, a potem umowa 6msc na próbe. Od razu zacząłem czytać książke o C#. To moje pierwsze zetknięcie z tym językiem. Poszło mi na tyle dobrze, że dostałem się do 3 etapu, czyli dostałem test matematyczny na maila. Trwało to na tyle długo, że przy czytaniu książki zdążyłem się NIECO zniechęcić do C#, jego składni, alokacji pamięci, wskaźników, ogólnego korpo środowiska, VB.NET i jego złej renomy (ostatnia ankieta Stack Overflow: 1, 2 i 4 miejsce “most dreaded tech” mają VB w nazwie) itp.

Aplikowałem też ostatnio do firmy pracującej w RoR, ale się nie udało, bo nie ma obecnie staży, a na juniora jestem za cienki. Chciałbym pracować w Rails, Linuxie, open source itp, do których poczułem pewien sentyment, jednak nie wiem czy jako “nie po studiach” mogę wybrzydzać. Gdzieś do pracy powoli muszę iść, bo kończy mi się kasa na chleb. Boje się, że jak przyjmę tą pracę to nie będe miał czasu na Railsy (przez nauke nowego środowiska), ukierunkuję się na C# na dłuższą metę i że będę się frustrował pracą w nim. Nie chce też rezygnować z pracy(szkółki) po 3msc czy roku i tracić czasu ludzi stamtąd. Z drugiej strony nie jestem całkowicie anty-C# i obawiam się, że jeśli odmówię tej firmie to będę tego później żałował, bo nie znajdę dość szybko pracy w Rails.

Z reguły nie lubię zadawać tego typu pytań w internecie, ale nie znam nikogo kogo mógłbym się poradzić. Muszę zdecydować i będę wdzięczny za jakieś rady od bardziej obeznanych.

Wydaje mi się że nic nie stoi na przeszkodzie spróbować z tą firmą, a w wolnym czasie dalej się w Rubym\Railsach kształcić. Sam nie jestem żadnym ekspertem C#, ale język czy środowisko i cały ekosystem nie zniechęciło mnie i uważam że można naprawdę fajne rzeczy w C# zrobić i w samym C# znaleźć (LINQ jest rewelacyjny). Ale do pisania czy czytania kodu w VB to mnie nikt nawet przemocą nie zmusi :smiley: I jeżeli w 2017 roku jakaś firma nadal pisze coś nowego lub aktywnie wspiera soft w VB… wtedy szkoda czasu dla nich moim zdaniem. Dlatego dobrze najpierw się dowiedzieć co dokładnie miałbyś robić i ile softu i jakiego mają w VB i czy jest to totalne legacy w którym łatają krytyczne bugi czy niestety coś co aktywnie wspierają.

1 Like

Miałem podobny dylemat do Ciebie, uczę się RoR ale szukanie pracy jako Junior czy stażysta nie przynosi mi chwilowo efektów - wiem nie umiem jeszcze wystarczająco dużo, ale pracować trzeba. Załapałem się na staż z c# 6 miesięczny + potem zatrudnienie na kolejne 6 miesięcy mam zapewnione po stażu i powiem szczerze, że w c# trochę siedziałem, jest dość przyjemny na dłuższą metę oraz ma wiele zastosowań - można potem iść w game dev z Unity albo poduczyć się Xamarina i iść w mobile dev, itp itd.
No i według mnie najważniejsze. W wielu firmach na pierwszym miejscu jest nie tyle co doświadczenie w danej technologii - przy założeniu, że nie aplikujesz na seniora lub mid, ale doświadczenie w programowaniu samym w sobie aby mieć wyuczone pewne standardowe wzorce, zasady postępowania. Języki programowania są zawsze do nauczenia, a sposób programowania i postępowania da dobra pierwsza praca bez względu na technologie imo.

1 Like