Pokaż swoje środowisko pracy

Wielu początkujących programistów zastanawia się z jakich narzędzi korzystają pr0, jak wygląda ich biur(k)o i dlaczego akurat tak :slight_smile: Chciałbym, aby użytkownicy w tym temacie podawali nieco informacji o swoim środowisku pracy. Może ja zacznę:

System:

  • System: Arch Linux (linux - nie za stabilność, nie za to, że jest wolnym systemem - po prostu lubię się nim bawić, grzebać, poznawać :slight_smile: )

  • Środowisko graficzne: KDE (ładne, szybie, większość moich ulubionych appów jest w qt)

  • Opera (rozbudowana, posiada wszyskie opcje jakie potrzebuję) + DragonFly (taki odpowiednik FireBuga),

  • Kopete (jako im do gg i jabbera), Krusader (menadżer plików a’la TotalCommander, głównie do FTP),

  • GMate (rewelacyjny edytor tekstu, pisałem ostatnio na blogu: http://sebcioz.jogger.pl/id/457606/),

  • GIMP, konsole itp

  • amaroK - czasami muzyka w tle :slight_smile:

Ogólnie desktop wygląda to tak:

i tak

Sprzęt raczej zwykły (1 GB ramu, proc 1 rdzeniowy ~2 GHz). Monitor 19 cali, 16:10. Klawiatura i mysz nic specjalnego.

no to moj wyglada tak

Linux Gentoo, Fluxbox, Conky, Gvim

Czyli w sumie standardowe profesjonalne środowisko programistyczne

17 centymetrów. I tyle w tym temacie.

:slight_smile:

Dobre ;] a tak w ogóle to czy na każdym forum co kilka miechów musi być taki wątek?

Blogger, please. To jest doskonałe środowisko do prokrastynacji, a nie programowania: tylko 1/4 ekranu przeznaczona na to co aktualne robisz, reszta doszczętnie zawalona milardem niepotrzebnych (a na pewno nie przez cały czas) informacji (real-time rss, temperatura, seriale – naprawdę potrzebujesz widzieć to non-stop w czasie pracy?), które tylko odciągają uwagę od tego, co się robi.

Spróbuj się przerzucić na chwilę na jakiegoś netbuka, gdzie każda aplikacja jest domyślnie maksymalizowana, co trochę temperuje typowo linuksiarskie ADHD połączone z gadżeciarstwem i pozwala spojrzeć na własny flow pracy świeżym okiem :slight_smile:

Also this:
http://www.paulgraham.com/distraction.html

no ja to mam na swoim 15 calowym lapku 1680x1050 i w sumie mam na widoku zawsze tylko dolny pasek, bo jest tam CPU MEM i maile, reszta to wygoda. Pod reka zawsze to co potrzebuje, no i przyzwyczajenie. Ale na pewno nie przeszkadza, to wszystko jest “tapeta”, więc nie zaslania nigdy niczego. A jak by co jest pod reka.

e tam też pokaże, to dzisiejszy start. Za 20 min będzie +10 okienek :stuck_out_tongue:

Po lewej moje zwykłe środowisko do pracy/nauki w domu: console, intype, chrome, opera, ietester, ff z firebugiem, yslow i xrefresh ubrane zusamen do kupy w intypeCMD (mojego autorstwa przeróbka windows tabifiera w C#), po prawej moje komercyjnie obecnie środowisko: ubuntu z geditem z kilkunastoma wtyczkami (łatwo znaleźć po hasłach gedit textmate plugins w google) na virtualboxie w trybie seamless (host+L), całość na testowym win2k8 r2 (który niedługo się skończy i trzeba będzie kupić nowy). Całość na dwóch monitorach, 21" (najczęściej windows) i 17" (najczęściej ubuntu).

Raczej używam Intype, ale czasem lubię włączyć gnome na ubuntu i razem z całym serwerem do rails mieć odrazu edytor :slight_smile:

Zupełnie po prawej - moim zdaniem najlepszy multikomunikator - Konnekt.

Ps. dodatkowo Intintin - odtwarzacz muzyczny autorstwa Martina (Cohena) Balazika, twórcy Intype.

O jaaaa, ależ to ja mam nieprofesjonalne środowisko w takim razie… przepraszam.

A swoją drogą ta dyskusja zaraz przerodzi się w licytację, że mój edytor jest lepszy, a ja mam większą czcionkę, i niedługo wskoczy ten debil z interii czy onetu, który wszędzie pisze, że ma kompa za 4900.
Czy naprawdę kogokolwiek obchodzi jak wygląda ekran? Już wolałbym zobaczyć np. plik konfiguracyjny do tego Gvima, bo skoro należy do profesjonalnego środowiska, to bym chciał się przekonać, że jest lepszy niż mój. No chyba, że nie ma co oglądać, bo cały profesjonalizm kończy się na odstraszającym wyglądzie.

taki wątek ma plusa, można podejrzeć czego kto używa i poeksperymentować, czasem też odkryć doskonałe narzędzia i rozwiązania o których się nie miało pojęcia :slight_smile:

Wojtek, co to za edytor?
Przepraszam, wygladalo jak gedit, ale pasek windows mnie zmylil :slight_smile: Jak to wirtualizujesz? ubuntu pod windowsem czy windowsa pod ubuntu i jak Ci sie to sprawuje?

to gedit, ale pewnie z pluginem gmate czy coś takiego, a configiem do vim moge sie podzielic nic specjalnego plugin do rails, do tex’a, troche sniffetow czy jak to sie pisze, no ale w sumie zwykly vim z kolorkami z textmate i starczy.

Sie czepiacie tych kilku slow, chodzilo mi ze nie jest to jakies wymysle kde, czy cos tylko lekki i szybki fluxbox z przezroczystym terminalem w tle i vim i tyle. Wszytsko co do programowania potzrebne.

Zazwyczaj więcej niż mniej jak to:

6 pulpitów, na każdym z góry określone aplikacje.

Pierwszy rząd, od lewej:

  1. Przeglądarka WWW
  2. Środowisko programistyczne / edytor tekstuu. Zazwyczaj Netbeans
  3. Podgląd plików graficznych, layoutów itd, edycja grafiki.

Drugi rząd:

  1. Komunikatory (gg, kopete, skype)
  2. Gnome-terminal
  3. Wszystko co działa sobie w tle (background jobs, juggernaut, mongodb), albo np. Virtualbox.

W wprowadziłem takie porządki kilka miesięcy temu i znacząco usprawnia to pracę, wiem gdzie czego szukać.

Edit: A komputer to albo biały iMac 24 cale albo laptop 14 cali – i tu i tam jest zawsze tak samo. No i oczywiście Ubuntu :).

[quote=lis2]Wojtek, co to za edytor?
Przepraszam, wygladalo jak gedit, ale pasek windows mnie zmylil :slight_smile: Jak to wirtualizujesz? ubuntu pod windowsem czy windowsa pod ubuntu i jak Ci sie to sprawuje?[/quote]
Wyedytowałem posta, sprawuje się doskonale. Wirtualizacja za pomocą VirtualBox, czasem -jak na obrazku - w trybie seamless (Host+L, domyślnie prawy CTRL+L). Cały dysk VBoxa mam przenośny, tylko pliki konfiguracyjne na różnych maszynach musiałem dopasować, więc środowisko jest jedno, niezależnie gdzie pójde, byle był VBox. polecam niezależnie od systemu hosta.

W takim razie też się dorzucę :-).

GNU Emacs 23.1.50.1 i parę dodatkowych drobiazgów.

Na lewym ekranie konsola (screen, a raczej byobu z ubuntu + zsh jako shell) oraz przeglądarka internetowa, na prawym ekranie GVim. Konfigi na http://github.com/MBO/dot-files

Tapety nie wklejam, bo widze ją tylko przy logowaniu i wylogowywaniu.

@Qooba: Robisz w Holiłudzie, masz na to certyfikaty? :smiley:

Zasadniczo mam jak Hubert, z paroma kosmetycznymi różnicami (KDE, jEdit i Konsole na pierwszym ekranie a przeglądarka na drugim itd.).

[quote=Tomash]@Qooba: Robisz w Holiłudzie, masz na to certyfikaty? :smiley:

Zasadniczo mam jak Hubert, z paroma kosmetycznymi różnicami (KDE, jEdit i Konsole na pierwszym ekranie a przeglądarka na drugim itd.).[/quote]
A ja mam konsolę na drugim, a przeglądarkę na pierwszym. Moje systemconfig-fu jest mocniejsze niż wasze! :stuck_out_tongue:

Chodzi Ci o firmę? Ja tu tylko stukam w klawisze od czasu do czasu :-).

BTW - może Hosiawak się dorzuci swoim pulpitem? ;-D

Teraz się nie dorzucę, bo jestem na wakacjach bez kompa do pracy, jak wrócę do UK za tydzień to podeślę screena ale ogólnie to wygląda tak jak Twój - głównie to zmaksymalizowany Emacs + iTerm (albo rxvt-unicode jeśli pracuję na Gentoo) + screen + FF. Nie korzystam prawie z żadnych “widgetów” typu monitory temperatury, czytniki rss, twittery itp. rozpraszacze. Najważniejsze w efektywnej pracy typu kodowanie IMHO jest dobre poznanie edytora, wygodna klawiatura no i motywacja :wink:

Hmm, zakładając taki wątek miałem nadzieję, że użytkownicy tego forum są raczej na wyższym poziomie i nie będą wywoływać flame’a… W sumie to i tak dobry programista napisze lepszy program na kartce w zeszycie niż słaby na super wypasionym Macu Pro. (choć sam do Apple nic nie mam ;p)

I taki był główny cel tego tematu. Po prostu uważam, że zakładanie n-tego tematu z ciekawymi aplikacjami, ulubionymi konfiguracjami edytorów (itp itd) nie ma sensu i lepiej założyć jeden wspólny. To że ja wkleiłem screenshota swojego desktopu nie znaczy że wszyscy mają tak robić, bo IMO za dużo konstruktywnego to nie wniesie.

Wracając do Apple’a: jestem lekko zdziwiony, że tylko jedna (?) osoba wypowiadająca się w tym temacie korzysta z Maców. Sądziłem, że więcej osób korzysta chociażby z TextMate’a (przecież 90% screencastów go pokazuje).