Pomoc - nauka Ruby'ego i RoR

Witam,
dopiero zaczynam swoją przygodę z Rubym i RoR ( jestem w trakcie kursu RailsForZombies + książka “Agile…” jest dopiero w drodze ).
Szukam osoby, która (najlepiej przez Skype bądź GG) wprowadziła mnie i rozjaśniła w głowie co i jak się z tym wszystkim je.
Czytając forum przekonaliście mnie do postawienia linuxa (ubuntu) na swoim kompie, jednakże jestem w nim zielony - ogólnie ten system to dla mnie również nowość.
Znam html/css, cośtam z C/C++ i C# , a póki co nie wiem jak nawet zainstalować jakiekolwiek środowisko do pracy z Rubym i RoR na linuxie ( umiem także korzystać z pomocy wujka google, żeby nie było :stuck_out_tongue: )

Jeżeli jest ktoś na tyle cierpliwy i chętny niesieniu pomocy laikowi - proszę o pozostawienie tutaj śladu :slight_smile:

irc://irc.freenode.net/#rubyonrails.pl jak jest ktoś aktywny to z konkretnym pytaniem napewno ci odpowie.

dziękuję :slight_smile:

Jak umiesz korzystać z google to wszelakie podstawowe odpowiedzi i nie tylko tam znajdziesz, agile to możesz sobie raczej odpuścić. Jak by co to wal śmiało, bez tego forum bym pewnie sam olał rails i ruby. Na pewno każdy chętnie pomoże. ;] No i z tego co widzę to rusza PRUG, więc nic lepszego jak udać się na spotkanie jakieś które pewnie niebawem będzie i kodzić ile wlezie.

Cześć, też właśnie uczę się od 2 dni RoRa z książki Agile - ale na 150 stronie się już pogubiłem.
W tej książce nie ma wielu rzeczy wytłumaczonych dla osób, które nie programowały obiektowo nigdy. Nie wiem skąd się biorą obiekty itd. Dodatkowo cały RESTful, nie wiem dlaczego jest tak a nie inaczej. Dlatego teraz biorę się za Head First RoR - nie lubię tych książek ale tam jest bardzo obrazowo wytłumaczone co i jak [ze screenami i schematami jakimiś]. Agile trzeba chyba zostawić na później.

Pozdro i powodzenia, sobie też życzę. :>

http://guides.rubyonrails.org/
http://www.apohllo.pl/guides/index.html

mam nadzieję, że te dwie strony pomogą Ci wystartować z ror… pzdr

Aktualnie 2 najlepsze książki to: railstutorial.org i rails for zombies. Head firsty i inne przeterminowane rzeczy możecie sobie śmiało odpuścić.

Poza tym, najlepszy moim zdaniem sposób na naukę railsów ma kilka kroków:

Zdobycie podstaw Rubiego z jakiejś książki do Rubiego (nie railsów)
Poszerzenie wiedzy o języku przez zrobienie Ruby Koans
Przeczytanie Eloquent Rubyist

Zrobienie Rails for Zombies
Zrobienie railstutorial

W ten sposób będziesz wiedział co robisz. Dużo pracy, ale oszczędzisz sobie nerwów.

Pisane z telefonu wiec sorry za literowki i brak linkow, zgoogluj sobie :slight_smile:

Bo to jest książka do nauki railsów, nie rubiego :wink: Kup jakąś książkę do rubiego i wróć do railsów po jej przeczytaniu, na pewno będzie Ci dużo łatwiej zrozumieć co się tam dzieje.

Oj panowie, łatwo wam powiedzieć poucz się rubiego,… ja wychodzę do koleżanki, dzieci nie ruszajcie cukierków co to leżą na stole zanim nie zjemy obiadu,…

nie polece z czego railsów się teraz uczyć ale jak już się będziesz uczył to dobrze jest na bieżąco poznawać Ruby w miarę postępów… z polskich materiałów polecam “Ruby. Programowanie”…

Kiedyś poruszyliśmy tutaj taki ciekawy temat: Index » Projekt Euler w Ruby » Wprowadzenie. Polecam na rozruch :slight_smile:

http://rubykoans.com/ - to to o czym pisał Hubert. Bardzo polecam na początek, a w czasie używania postaraj się korzystać z http://apidock.com/ruby i irb. Jak nie będziesz czegoś rozumiał, to pytaj się na forum - na pewno ktoś pomoże (z reguły na proste pytania odpowiedź możesz otrzymać w parę minut).

Można to zawsze jakoś połączyć - nikt nie mówi, że trzeba perfekcyjnie poznać rubiego, a nauczenie się podstaw nie będzie się przecież ciągnęło latami :wink: Jeżeli jeszcze ktoś się zatrzymał na czymś w railsach, bo brakuje mu wiedzy z rubiego, to i tak nie ma innego wyjścia.

A ''Agile…" to kupiliście drugą edycję (tą polską)? Też się nad nią zastanawiałem, ale jest dosyć mocno przeterminowana (chyba, że się mylę). Jest sens kupować książki opisujące Rails 2? Znacie jakąś stronę opisującą praktyczne rozwiązania w Railsach.

@mateo212, ja się uczę już aż 3 dzień railsów ze starej książki [v 2], w 3+ składnia jest bardzo zminimalizowana.

Jak coś to mogę odsprzedać nową książkę o ile jesteś z Krakowa [ma 3 dni] do Railsów - Head First - Ruby on Rails, mnie osobiście na dobry początek pomogła. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Olać tą książkę, w sieci jest masa lepszych i aktualniejszych materiałów.

Świetnie porządkują fundamenty http://rubyonrails.org/screencasts/rails3/

W ogóle genialnie nagrane. Kojarzycie w czym się robi takie nagrania?