Pomoc z Rails, a Aptana Studio

btw. wiesz już jaką masz wersję rubiego i railsów? I na jakich książkach opierasz swoją naukę? Bo wspominałeś, że są po PL, a to sugerowałoby, że są co najmniej nieaktualne :wink:

Napisz w terminalu: rails generate controller Site index

Prawdopodobnie posiłkujesz się książką opisującą Railsy w wersji 2.x.x a zainstalowałeś współczesną wersją Rails. W Rails 3.x.x zamiast ruby script/xxx stosuje się konwencje rails xxx np. rails generate… , rails server czy rails console

dokładnie jak napisał radek - miałem takie właśnie podejrzenia bo też miałem takie problemy :wink: Najlepiej ucz się z http://www.apohllo.pl/guides/index.html (ucz się najlepiej z najbardziej aktualnej - 3.0 (ENG)) oraz z RailsCastów :slight_smile: W razie pytań także poszukaj odpowiedzi zanim zaczniesz nowy wątek na www.stackoverflow.com :wink:

dzięki wielkie za wsparcie, naprawdę :slight_smile: rzadko spotykam się z taką uprzejmością :slight_smile:
EDIT:
i wszystko działa, wszystko ułożyło się w całość, działa w 100% Aptana i serwer i testowanie i generowanie :slight_smile:

Witam,
Słuchajcie do wczoraj wszystko działało, dzisiaj nie działa :
http://img267.imageshack.us/img267/9719/beztytuuxqv.png

nie działa rails w Aptana, ale w komendzie można generować, nie rozumiem tego, choć zaktualizować czy zainstalować Railsów nie można ponieważ są błędy:

mam taką komendę, nie mogę instalować gemów z komendy, ani reinstalować, nie mogę zainstalować Railsów, nie działają komendy ze strony http://rubygems.org/ nawet uptade…

czy ktoś może mi powiedzieć, jak sprawić, żeby to działało, czy ktokolwiek z was programuje na Windows, kurcze przecież pewnie 99% ludzi ma Windowsa, więc dla kogo jest to wszystko?

Proszę i informacje jak wykasować Rubego i wszystko co powiązane z nim z Windows, chyba pozostaje mi zainstalować od nowa…

[quote=rwtryb]czy ktoś może mi powiedzieć, jak sprawić, żeby to działało, czy ktokolwiek z was programuje na Windows, kurcze przecież pewnie 99% ludzi ma Windowsa, więc dla kogo jest to wszystko?

Proszę i informacje jak wykasować Rubego i wszystko co powiązane z nim z Windows, chyba pozostaje mi zainstalować od nowa…[/quote]
99% ludzi ma Windowsa. 99% programistów ma Linuksa / Maca.

Można spróbować “Add or Remove Programs” z “Control Panel”, o ile skorzystałeś z jakiegoś instalatora. Druga opcja jest taka, żeby fizycznie usunąć katalog c:\Ruby193 (jak dobrze wypatrzylem na zrzucie) i usunąć wpisy związane z tym katalogiem ze zmiennej środowiskowej Path.

W mojej ocenie najsensowniejszą opcją Rubiego pod Windows jest: http://railsinstaller.org od EngineYard

Druga rada jest taka, żeby do momentu opanowania podstaw RoR, nie pakować się w IDE typu RubyMine czy Aptana. Zwykły edytor i konsola, są więcej niż wystarczające do Railsów. Możesz sprawdzić darmowego Notepad++ czy fenomenalengo Sublime Text 2 - już nie tak znowu darmowego.

Jeszcze jedna rzecz, poczytaj o “bundler”, komendach bundle install czy bundle update. Był, zdaje się, niezły odcinek na railscasts.com o bundlerze.

Część z nas zaczynała od Windowsa, część z nas przez pewien czas uparcie próbowała przy nim zostać, dlatego możesz nam zaufać, że zmiana systemu to najlepszy wybór.

We are not the 99% :wink:

Zgadzam się z @radek - skorzystaj z railsinstaller, pozbędziesz się szeregu problemów (choć też spodziewaj się kolejnych - ostatnio bezskutecznie walczyłem z instalacją eventmachine na Windowsie).

A propo wywalenia - panel sterowania/programy + pewnie będziesz musiał ręcznie usunąć katalogi c:\ruby, c:\ruby193 - tam powinno być wszystko

@Radek, dzięki za uwagę dotknąłeś sedna problemu, ale chciałem spróbować przez program ponieważ łatwiej odpalić bazę danych, ale w sumie, skusze się na konsolę jednak

Dzięki za info o railsinstaler :slight_smile:

EDIT:
gdyby ktoś miał podobny problem jak ja to:
Instaluje się railsinstaller + Aptana, a potem Aptana nie widzi oczywiście Railsów, więc należy w niej wpisać “gem install rails” po czym widzi i działa ok :slight_smile: