Pomoc z Rails, a Aptana Studio

Witam,
Zaczynam swoją przygodę z Rails. Kupiłem książki napisałem parę prostych rzeczy w Rubym i postanowiłem skupić się na Rails. Jednak mam pewne problemy stąd prośba do was. Pozwolę sobie go opisać.

  1. Mam zainstalowane środowisko Ruby na komputerze.
  2. Rails jest w pakiecie ( http://www.aptana.com/products/studio3/download ) więc zainstalowałem je.
  3. Wchodzę nowy>projekt> wybieram Rails
  4. Pojawia mi się okno i nie wydaje się nie być złe, ale coś jest nie tak, mylę moim zdaniem najbardziej podstawowe pojęcia tzn. według mnie…

Zrzut ekranu: http://img12.imageshack.us/img12/6222/printdp.png
Tak wygląda okno programu Aptan Studio 3. Na dole mam terminal u góry po wybraniu pliku edytuje jego zawartość, zrozumiałe (dobrze myślę?)

  1. W terminalu powinny mi działać takie polecenia jak np.:
    $ rails --version , a to nie działa i nie wiem dlaczego pojawia się napis sh.exe: rails: command not found

, nie potrafię przejść do następnego wiersza w terminalu.

Byłbym wdzięczny za pomoc, nie chciałem korzystać z RadRails ponieważ ostatnia wersja jaką udało mi się znaleźć jest z 2007 roku. Gdyby ktoś miał jakieś porady lub linki, z tutorialami (również angielskimi) byłbym wdzięczny.

Z góry dzięki

moc okien wyczuwam, drogą pingwinków lub jabłek podążać winneś.

a tak serio:

sprawdź polecenie rails -v
jeżeli nadal nie działa, to chyba oznacza, że masz tylko pakiet dla aptany zainstalowany, natomiast nie masz railsów w systemie (tak mi się wydaje - pewien nie jestem, ale wg. błędu shell nie wykrywa Ci railsów (?))
Co do tutoriali - zajrzyj do działu dla zielonych - wielokrotnie już były tam podawane jakieś linki z tutorialami dla początkujących :wink:
pozdro & powodzenia! :wink:

hmm nie działa, czyli sprawdzę jak z tymi Railsami w systemie, swoją drogą, w czym piszesz kod jeżeli można spytać? :slight_smile:

siedzę na xubuntu - w zależności od nastroju: gedit, Aptana, RubyMine :wink:

jak w Aptanie skaczesz w terminalu do nowej linijki? :slight_smile: >wiersza bez wywołania

tzn. ? gdy stawiam znak “>” i naciskam enter… i tak skacze mi dalej…:frowning:

szczerze to nie wiem, nigdy nie potrzebowałem tej opcji… Sprawdź w configu - powinno gdzieś być

nie będę truć :smiley: idę sprawdzić, któryś z zaproponowanych przez Ciebie programów,
wielkie dzięki za pomoc

Hmm, a ja zawsze myślałem, że RubyMine to jakaś część Aptany, aż sobie sprawdzę, co to jest. ;]

RadRails to część Aptany, a RubyMine to IDE od Jetbrains

Witam,
Odpaliłem RubyMine i gdzie niebo, a gdzie ziemia, swoją drogą zainstalowałem również pakiet InstantRuby dla Windowsa :slight_smile:

wyskakuje mi coś takiego: http://img580.imageshack.us/img580/3194/20259572.png, to bardzo źle? :slight_smile:
przepraszam, ale nie ogarniam, chciałem od razu podziękować za propozycję programu :slight_smile:

Chodzi Ci o “Failed to load remote gems”? Nie, to po prostu błąd w IDE :wink: w 4.0 (przynajmniej w Early Access) jest już naprawiony

hmmm czyli nie popsuje mi to nic, to dobrze, to ja zabieram się za pierwsze próby :slight_smile:

no zabieraj się, zabieraj, bo masz tylko miesiąc :slight_smile: no chyba, że kupisz sobie licencję - ja zakupiłem (winter promotion -50% off price :smiley: ) i nie żałuję :slight_smile:

masakra totalna słuchajcie, czego ja nie rozumiem.
Wchodzę w program włączam program, uruchamiam w nim Rails Console, żeby wygenerować kontrolery, a on podczas pisania wywala jakieś błędy, zresztą nawet nie skończyłem pisać, a on zaczyna generować… ja nie wiem chyba czas wziąć się za łopatę i poszukać roboty przy odśnieżaniu, choć póki co i śniegu mało … (mimo tego, że trochę u mnie pruszy dzisiaj)

nie ma czegoś, jakiś elementów nie działa, słuchajcie nigdy nie miałem z tym problemu, ale może… jest jakaś książka, która opisuje chociaż pobieżnie obsługę tego? Aptana miała się instalować z Rails i nie działa. Nie wiem hmmm idę na zagraniczne blogi może tam ktoś opisał jak to obsłużyć

EDIT:
Witam,
Słuchajcie to jak to jest, ja stanąłem przy jednym tylko problemie nie wiem gdzie wpisywać kod odpowiedzialny za generowanie kontrolerów, czy byłby ktoś taki miły i powiedział mi jak to zrobić lub/gdzie wpisać, przyznam się, że po dwóch dniach siedzenia nad tym i instalacją wszystkich możliwych programów jestem trochę zażenowany własną zdolnością analityczną…

Przejrzałem strony zagraniczne i ogólnie książki z google>książki i nigdzie nie znalazłem nic na temat tego czego potrzebuje…
np. w takim Aptana, gdzie mam wpisać kod do generowania kontrolerów ? myślałem, że służy do tego terminal, ale terminal wywołuje wszystko, zresztą gdzie a Aptanie wpisać
$ rails --version
żeby udowodnić sobie, że Railsy w ogóle tutaj działają i są “aktywne” ? byłym wdzięczny za pomoc lub jakiś link :frowning:

zacznij od tego:
http://www.ubuntu.com/
ściągnąć i zainstalować.
Później zainstalować Rubiego i Railsy. Tak, żeby pod systemowym terminalem hulały.
Później zainstalować Aptanę / RubyMine.
I na koniec wrócić tutaj, jeżeli zajdzie taka potrzeba :slight_smile:
[serio, prędzej czy później zdenerwuje Cię, że na windows praktycznie w ogóle materiałów nie ma w necie i przesiądziesz się na linucha / Maca - im szybciej to zrobisz tym lepiej :wink: ]

Doszedłem i sprawdziłem udało się wszystko zainstalować i jest w systemie sprawdziłem w konsoli :slight_smile:
uhhh co nie zmienia faktu, że książki które przyszły (ponieważ zamówiłem sobie dwie w języku Polskim) rzeczywiście opisują programowanie na macu i linuxie i polecają, więc widocznie jest zupełna racja w tym co mówisz :slight_smile:

ja nadal nie wiem gdzie wpisać kod który wygeneruje kontroler, dochodzę do wniosku, że trzeba go wklepać w cmd będąc w folderze z z szkieletem programu, ale to bez sensu operować w cmd, a za chwile operować na programie.
W RubyMine nic nie działa, znaczy się naprawiłem szereg błędów (swoją drogą oprogramowanie za tyle kasy i nie potrafi ściągnąć sobie pakietów niezbędnych do pracy…) Został jeden dotyczący:
RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/mysql2-0.3.11-x86-mingw32/lib/mysql2/1.9/mysql2.so
ale mimo instalacji bazy, odpowiednich dodatków nie działa, sądzę, że problem leży w tym, że nie chce zainstalować się mysql-ruby-2.8.2 mimo tego, że zainstalowałem już bazę, gemy, railsy, i masę innych śmieci

RubyMine wyrzuca mi coś takiego:

C:\RailsInstaller\Ruby1.9.2\bin\ruby.exe -e $stdout.sync=true;$stderr.sync=true;load($0=ARGV.shift) C:/RubymineProjects/TRV/script/rails server -b 127.0.0.1 -p 3000 -e production
C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/mysql2-0.3.11-x86-mingw32/lib/mysql2/mysql2.rb:2:in require': 126: Nie mo�na odnale�� okre�lonego modu�u. - C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/mysql2-0.3.11-x86-mingw32/lib/mysql2/1.9/mysql2.so (LoadError) from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/mysql2-0.3.11-x86-mingw32/lib/mysql2/mysql2.rb:2:in<top (required)>’
from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/mysql2-0.3.11-x86-mingw32/lib/mysql2.rb:9:in require' from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/mysql2-0.3.11-x86-mingw32/lib/mysql2.rb:9:in<top (required)>’
from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/bundler-1.0.21/lib/bundler/runtime.rb:68:in require' from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/bundler-1.0.21/lib/bundler/runtime.rb:68:inblock (2 levels) in require’
from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/bundler-1.0.21/lib/bundler/runtime.rb:66:in each' from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/bundler-1.0.21/lib/bundler/runtime.rb:66:inblock in require’
from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/bundler-1.0.21/lib/bundler/runtime.rb:55:in each' from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/bundler-1.0.21/lib/bundler/runtime.rb:55:inrequire’
from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/bundler-1.0.21/lib/bundler.rb:122:in require' from C:/RubymineProjects/TRV/config/application.rb:7:in<top (required)>’
from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/railties-3.1.1/lib/rails/commands.rb:52:in require' from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/railties-3.1.1/lib/rails/commands.rb:52:inblock in <top (required)>’
from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/railties-3.1.1/lib/rails/commands.rb:49:in tap' from C:/RailsInstaller/Ruby1.9.2/lib/ruby/gems/1.9.1/gems/railties-3.1.1/lib/rails/commands.rb:49:in<top (required)>’
from C:/RubymineProjects/TRV/script/rails:6:in require' from C:/RubymineProjects/TRV/script/rails:6:in<top (required)>’
from -e:1:in load' from -e:1:in

Process finished with exit code 1

ktoś wie o co chodzi?

Swoją drogą gdzie wpisać kod, żeby można było wygenerować kontroler, no ludzie weź się ktoś zlituj, na studiach mi tego nikt nie powie …

Jeżeli nie masz doświadczenia z Railsami to korzystaj po prostu z cmd. A najlepiej zainstaluj wirtualną maszynę i tam postaw jakiegoś linuksa. Bez doświadczenia nie uda Ci się obsługiwać Redmine’a - jak widać. Niestety często sypie błędami póki nie jest wszystko dobrze skonfigurowane. A i tak będzie to diametralnie inne otoczenie niż aplikacja na serwerze, więc zadaj sobie pytanie czy jest sens pałować się w windowsie, czy skorzystać z Linuksa (albo VM z Linuksem).

A propos " ale to bez sensu operować w cmd, a za chwile operować na programie."
Alt-Tab jest imho szybszy niż klikanie żeby dostać się do terminala :wink:

słuchaj miałem rację zainstalowałem wszystko z CMD i działa !!! mam już wydaje mi się ostatni problem

w terminalu po komendzie:
ruby script/generate controller Site index

wyskakuje mi, że c:\ruby\bin\ruby.exe: No such file or directory – script/generate (LoadError)

Czy ktoś wie jak to rozwiązać ? :slight_smile: