Poruszanie się w iTerm2

Hej,
czy są jakieś skróty klawiaturowe, aby a iTerm2 poruszać się:

  • znak do przodu/tyłu (Ctrl-f Ctrl-b z linuxa)
  • wyraz do przodu/tyłu (Alt-f Alt-b)
  • usunąć znak/słowo pod kursorem
  • przejść do początku, końca linii

musisz je po prostu przedefiniować pod swoje gusta, jest tam sporo ustawień.

(ja przestałem korzystać z iTerma chwilowo, więc już nie pamiętam dokładnie gdzie i co)

Wchodzisz w Preferences (cmd+,), później Profiles, tam zakładka Keys i na dole ustawiasz sobie “Left option key acts as:” na “+Esc” i powinno wtedy działać większość standardowych bidningów. Jeżeli chodzi o ctrl, to powinny działać out of the box (np. ctrl-a, ctrl-e, ctrl-y, ctrl-k itp. itd), nie chodzą u Ciebie?

@slawosz jeśli używasz oh-my-zsh to napewno używane są skróty z bindkey. Jeśli nie to chyba też. Spróbuj “bindkey” w konsoli. U mnie działa właśnie tak jak opisałeś (ctrl-f, ctrl-b, alf-f, alt-b, ctrl-a, ctrl-e, ctrl-k itp.). Możesz to potem podefiniować sobie w bashrc czy co tam używasz https://github.com/robbyrussell/oh-my-zsh/blob/master/lib/key-bindings.zsh

Imho lepiej mieć to na poziomie iterm ustawione (tzn. to co podałem powyżej), bo wtedy działa niezależnie od powłoki.

Dzięki za porady, ale do tego dochodzi przemapowywanie cmd na left option co prowadzi do przemapowywania skrótów z cmd na ctrl. Jakaś masakra. Pod ubuntu jest to defaultowo (tylko trzeba przemapować Ctrl i Caps Lock). Niby to mała rzecz, a jest to główny blocker do mac-a, przynajmniej dla mnie.

Ale po co? Nie rozumiem.

Ja mam caps lock przemapowany na ctrl, “left option” mam ustawiony tak jak napisałem w iterm, a cmd to cmd. W terminalu poruszam się używając ctrl/left option, a jak potrzebuję jakiegoś skrótu “macowego”, to używam cmd.