Praktyki za granicą - jak zacząć?

Cześć. Od października 2014 wreszcie chciałbym zacząć studia (gap year trochę mi się przeciągnął :)), z obecnym pracodawcą mam umowę podpisaną do czerwca. W związku z tym pomyślałem, że bardzo bym chciał na ten czas od czerwca do października znaleźć jakieś praktyki/pracę za granicą. Będę miał wtedy równy rok doświadczenia w Ruby On Rails. Najbardziej skłaniam się ku Anglii ze względu na język ewentualnie wersja hard mojego planu uwzględnia też Niemcy (od dobrych 2 lat zabieram się za naukę niemieckiego, taki wyjazd może wreszcie by przyspieszył realizację tego planu :)). W związku z tym szukam wszelkich porad/linków/whatever co pomogłoby mi się jakoś do tego zabrać.

Na pewno chcę do tego czasu zdać jakiś certyfikat z Angielskiego i jak na razie wymyśliłem, żeby rozeznać się mniej więcej w angielskim rynku i nawiązać jakiś kontakt mailowy z tamtejszymi firmami. I tutaj mega ważne pytanie - mówić od razu, że chcę wyjechać na 3 miesiące (od czerwca do października) i wrócić czy może jakoś to inaczej rozegrać?

EDIT: Oczywiście nie wykluczam możliwości, że po 3 miesiącach mi się spodoba i za nic nie będę chciał wracać wtedy gap year przedłuży się o jeszcze jeden rok. Albo, że na studia zostanę tam gdzie wtedy będę :slight_smile: Albo, że zamiast Anglii/Niemiec będzie to jakikolwiek inne miejsce :wink:

Podejrzewam, że może być problem ze znalezieniem praktyk na 3 miesiące. Wdrożenie programisty jednak trochę zajmuje i jeśli jasno określisz, że potem wyjeżdżasz i tyle, to może nie być łatwo (chyba że np. znajdzie się firma, dla której po tych 3 miesiącach pracowałbyś zdalnie na pół etatu czy coś takiego).

Certyfikat z angielskiego - olej to. Pójdź na kurs, gdzie nauczą Cię płynnie mówić, ogarnij pisanie tak, żeby nie robić błędów. Do tej pory nikt nigdy nie chciał ode mnie czegoś takiego, miałem rozmowę o pracę po angielsku - jak to zawalisz, to nie zatrudnią Cię nawet z certyfikatem, jak tam pójdzie dobrze, to nie będą chcieli żadnego papieru.

Jeśli chodzi o Niemcy - można znaleźć pracę bez znajomości języka, wystarczy, że dobrze znasz angielski.