Program do wystawiania faktur - jaki język wygodniejszy?

Witam. Tak jak w temacie. Na co dzień nie programuję i chciałbym się nauczyć jakiegoś języka, aby napisać program do wystawiania faktur. Na fakturze będą znajdowały się takie rzeczy jak:

 • SPRZEDAWCA:
  Nazwa firmy, ulica, kod pocztowy, kraj, NIP, Nazwa banku, nr rachunku bankowego
 • NABYWCA/PŁATNIK :
  dane osobowe, zamieszkania, NIP
 • ODBIORCA:
  dane osobowe, zamieszkania, NIP
 • INFORMACJE:
  Data sprzedaży,Data wystawienia,Warunki dostawy,Nr zlecenia sprzedaży,Nr zamówienia klienta,Termin zapłaty,Sposób zapłaty

Tabela:
L.P. Nazwa Ilość Cena netto itp

INFORMACJE DODATKOWE:
Upust za wielkość zlecenia:
Suma rabatów redystrybucyjnych:
Rabat specjalny:
Rabat dodatkowy:

Tak to by wyglądało, ale nie mam pojęcia za co się zabrać, aby się nauczyć wykonać coś takiego wygodnie, no chyba, że napisać coś takiego w wersji konsolowej, ale nie jest to dla mnie program tylko dla starszej Pani i wolałbym, żeby były jakieś rubryki do wpisywania tych danych i po prostu opcja druku. Raczej C++ + jakaś baza do robienia okienek byłoby chyba za mozolne i za trudne. Zastanawiałem się nad Ruby + jakieś łatwe GUI.

Z góry dziękuję za porady.

Fajnie, że chcesz się uczyć programowania na konkretnym problemie, ale jeśli chcesz, aby ktoś z tego korzystał – lepiej użyj sprawdzonych rozwiązań (infakt albo centrum faktur – choćby dlatego, że masz tam (teoretycznie) pewność, że aplikacja jest w pełni zgodna z obowiązującymi przepisami (nie wspominając o tym, że aplikacje te wyglądają o niebo lepiej, niż coś, co wyprodukujesz w trakcie nauki).
Wracając jednak do tematu:
Pytając na forum railsów możesz otrzymać odrobinę stronnicze komentarze, ale:
C++ /QT/GTK to raczej hardkor (no, może nie aż taki wielki, ale napewno nie jest to takie super proste) – jeśli koniecznie to ma być aplikacja okienkowa, to polecam Java + Swing.

Wydaje mi się jednak, że łatwiej/szybciej zrobisz to jako aplikacja webowa – html+css to prosty zestaw do tego, żeby miało to praktycznie dowolny wygląd, jaki sobie chcesz, a railsy bardzo fajnie się nadają do tworzenia szybko i sprawnie aplikacji, gdzie musisz wprowadzać sporo rzeczy w formularzu.

Zgadzam się z Krzyzakiem

Jeśli ruby, to w rubim i Qt się pisze fajnie, jest sporo tutoriali na stronie KDE. I aplikacja działa i na windowsie i na linuksie : )

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to świetnie trafiłeś. Prowadząc firmę prawdopodobnie będziesz wystawiał fakury Vat. Wyobraź sobie, że zupełnie za darmo możesz korzystać z programu do wystawiania faktur VAT - Fajna Faktura.

W zależności od rozmiaru Twojej działalności będziesz wystawiał mniej lub więcej faktur, ale zawsze musisz wpisać dane wymagane przez ustawodawcę.

Na fakturze koniecznie muszą znaleźć się takie informacje jak:

nazwy sprzedawcy oraz nabywcy a także ich adresy,
numery NIP,
data sprzedaży i wystawienia faktury,
numer faktury,
nazwy sprzedawanych towarów lub usług,
jednostki miar,
ceny towaru,
kwoty oraz stawki VAT.

Darmowy my ass!
Do 10 faktur miesięcznie 0 zł, powyżej 100zł za rok.

1 Like

Zgadzam się krzyzakiem, ale zamiast Swinga poleciłbym raczej javafx. Albo Python + PyQT.

A może Qt + C++ / Qt + Python? Można sobie w QtCreatorze GUI zbudować metodą przeciągnij i upuść, tabelkę am też możesz sobie “wizualnie” wstawić.

Albo Java, w Netbeansie też jest GUI builder jakiś.