Prosba od zupełnie zielonego

Witam,
właśnie zaczynam przygodę z ROR, kupiłem książkę Ruby on Rails od podstaw i praktycznie już od początku mam zonka. Zgodnie z instrukcją instaluję ROR (ostatnia wersja 1.8.6 i tu przy instalacji pokazuje mi że z sukcesem załadowało wersję 2.0.2, już tu wcześniej wyczytałem na forum ze mogą być kłopoty dla początkujacych z wersją 2.0) zakładam katalog, tworzę pierwszą aplikację, kontrolery do jednego dopisuję kawałek kodu, następnie tworzę szblon, odpalam localhosta i do tej pory nie ma problemu, problem pojawia się jak chcę zobaczyć jak mi wyszedł przykład, dopisuję resztę linijki (localhost:3000/app/gretings ) i zamiast pokazac mi napis :“to naprawdę działa” pokazuje mi:

MissingSourceFile in AppController#greeting

no such file to load – sqlite3,

This error occurred while loading the following files:
sqlite3

Request

Parameters:

None

Show session dump


flash: !map:ActionController::Flash::FlashHash {}

Response

Headers:

{“cookie”=>[],
“Cache-Control”=>“no-cache”}

i tu nie wiem co robić, próbowałem instalować niższą wersję (zgodnie z oznaczeniem w książce 1.8.2 wersja z 2005r) ale po wpisaniu rails hello wywalało mi błąd :frowning: i już się lekko zdołowałem że na podstawach wywalam się to co będzie dalej …

BTW
Pytanie do admina czy można było by założyć wątek np. zielona szkoła lub coś w tym stylu żeby osoby początkujące tak jak ja miały miejsce do zadawania czasem prostych i oczywistych pytań dla wtajemniczonych ale dla nich (nas) to czasem straszne i zawiłe problemy, a my nie zapychali byśmy tematów dotyczących pomocy “błahymi” pytaniami.

Railsy 2.x domyślnie korzystają z bazy sqlite. Jest to baza nie wymagająca serwera. Brakuje Ci gema sqlite3-ruby do obsługi tej bazy. Spróbuj:

gem install sqlite3-ruby

W zależności od systemu musisz doinstalować/pobrać jeszcze bibliotekę sqlite3:

  • linux (np. ubuntu)
apt-get install sqlite3
  • windows - ściągnij pliki .dll ( http://www.sqlite.org/sqlitedll-3_5_9.zip ) i rozpakuj je np do c:\windows\system32, albo do katalogu bin\ instalacji rubiego (chodzi o to żeby ruby.exe widziało te pliki)

I taka rada na przyszłość: wpisuj komunikat błędu (u Ciebie “no such file to load – sqlite3”) w google bo prawdopodobieństwo znalezienia rozwiązania jest dosyć spore.

autorowi posta pewnie się nie przyda ta rada ale też miałem ten problem wiec może się komuś przyda

nie koniecznie musisz ożywać sqlite3 lepiej zainstaluj sobie mysql i przy tworzeniu projektu wpisze rails nazwa_projektu -d mysql

potem tylko zmień konfiguracje bazy i powinno działać jak tak sobie poradziłem

[quote=Sebastian.F]Witam,

BTW
Pytanie do admina czy można było by założyć wątek np. zielona szkoła lub coś w tym stylu żeby osoby początkujące tak jak ja miały miejsce do zadawania czasem prostych i oczywistych pytań dla wtajemniczonych ale dla nich (nas) to czasem straszne i zawiłe problemy, a my nie zapychali byśmy tematów dotyczących pomocy “błahymi” pytaniami.[/quote]
Jak najbardziej, świetny pomysł.

Witam!
Ja również od niedawna rozpocząłem przygodę z Ruby… Mam ten sam problem co Sebastian. Niestety cytowane wskazowki nic nie pomagaja. Czy ktos moze zna inny sposób na ominięcie błędu “no such file to load – sqlite3”?
Pojawia się on wtedy, gdy chcę uruchomić pierwszą aplikację…

[quote=radarek]Railsy 2.x domyślnie korzystają z bazy sqlite. Jest to baza nie wymagająca serwera. Brakuje Ci gema sqlite3-ruby do obsługi tej bazy. Spróbuj:

gem install sqlite3-ruby

W zależności od systemu musisz doinstalować/pobrać jeszcze bibliotekę sqlite3:

  • linux (np. ubuntu)
apt-get install sqlite3
  • windows - ściągnij pliki .dll ( http://www.sqlite.org/sqlitedll-3_5_9.zip ) i rozpakuj je np do c:\windows\system32, albo do katalogu bin\ instalacji rubiego (chodzi o to żeby ruby.exe widziało te pliki)

I taka rada na przyszłość: wpisuj komunikat błędu (u Ciebie “no such file to load – sqlite3”) w google bo prawdopodobieństwo znalezienia rozwiązania jest dosyć spore.[/quote]

Zakładam, że platforma windows?
Odpal irba i wpisz:

require "rubygems" require "sqlite3"
Jeśli tu masz błąd “LoadError: no such file to load – sqlite3” to spróbuj zainstalować tak jak pisałem. Czy podczas instalacji pojawia się jakiś błąd?
Jeśli wyskakuje błąd ładowania pliku .dll to musisz ściągnąć zipa wskazanego przeze mnie i rozpakować plik .dll do katalogu z plikiem ruby.exe.

Pracuje na Vista!
Probowalem sciagnac tego zipa jak radziles. Wypakowalem na wszelki wypadek i do system32 i do bin. Podczas instalacji pojawia sie komunikat o bledzie: Failed to build gem native extension
i jeszcze kilka dziwnych komunikatow typu: checking for fdatasync() in rt.lib… no
checking for sqlite3.h… no
Probowalem sciagnac samoinstalujace sie archiwum z sqlite - tez nie pomoglo…
JEsli sa jakies inne sugestie to chetnie wyslucham, w przeciwnym razie zakoncze przygode z Rubym jeszcze tak na prawde jej nie zaczynajac :frowning:

ja bym Cie odeslal do posta badzok’a i spróbowania z mysql po ludzkiemu ^^

Z checia, tylko jak juz wspomnialem jestem bardziej niz poczatkujacy :frowning: I nie bardzo wiem co to znaczy: zmien konfiguracje bazy!?!
Gdy tylko tworze szkielet z wykorzystaniem -d mysql, to po uruchomieniu przegladarki pojawia sie komunikat:

Nie mo�na nawi�za� po��czenia, poniewa� komputer docelowy aktywnie go odmawia. - connect(2).

Zatem musze przekazac informacje do Ruby, ze korzystam z mysql, ale jak to zrobic??

polon, z tego co widzę to nie ma najnowszej wersji sqlite3 zbudowanej pod windowsa. Zainstaluj więc wersję 1.2.3 w ten sposób:

gem install sqlite3-ruby -v "= 1.2.3"

Uklony w Twoja strone :slight_smile: Wielkie dzieki - ruszylo. Wreszcie moge pojsc dalej :slight_smile:
Pozdrawiam

A moze jeszcze jedno… :slight_smile:
Dlaczego ta kontrolka nie chce dzialac…?

<%= start_form_tag ({:action => “at”}, {:method => “post”}) %>
Enter your name.


<%= text_field_tag (“text1”, “”, {“size” => 30}) %>





<%= end_form_tag %>

Przy wywolaniu w IE pojawia sie komunikat:
No route matches “/Look/input.rhtml” with {:method=>:get}

dzięki dzięki dzięki radarek.