Prosta logica na modelu

Witam,
Szukam materiałów dobrze opisujących operacje matematyczne na rekordach w tablicy takich jak np dodawanie do siebie dwóch kolumnach i zapisywanie wyniku w trzeciej. Dodam, że poświeciłem mnóstwo czasu na znalezieniu sensownej informacji w tym temacie ale bez zadowalających rezultatów.

Nie wiem, czy ktokolwiek zrozumiał co masz na myśli. Mógłbyś doprecyzować, co chcesz osiągnąć i w czym masz problem?

UPDATE nazwa_tablicy SET kolumna3 = kolumna1 + kolumna2;

O to chodzi? :slight_smile:

Szczegółowe informacje. W Tabeli mam kilka kolumn: cena_jednostkowa, ilość oraz cena_całkowita. Ostatnia z tych kolumn zawiera wynik mnożenia z dwóch poprzednich. Potrzebuję wymnożyć dwie kolumny a wynik zapisać w kolumnie cena_całkowita. Dodatkowo wartość cena_jednostkowa oraz ilość każdorazowo wprowadzane są przez formularz i jego odpowiednie pola. do Zależy mi bardziej na dotarciu do informacji niż na samym rozwiązaniu.

Jeśli ma to być robione automatycznie, to poczytaj o ActiveRecord::Callbacks jeśli chcesz, żeby na poziomie modelu w aplikacji takie rzeczy się liczyły. Na poziomie bazy danych to tematem do wyszukania będą triggery.