Pytanie nowego .. moze prozaiczne, dla mnie niestety nie

Witam,
jestem programista piszacym w php od prawie 9 lat,
ostatnio meczyla mnie kwestia frameworka, jestem wolnym strzelcem
ale w szukaniu kilientow ostatnio zapanowala moda na frameworki,
pomyslalem sobie czas sie douczyc … wiec zabralem sie za symphony, zend itd … niby to przerobilem ale tak naprawde to wielki ch … wole wyklepac swoje w klawiature … poczytalem tez o RoR i bedac szczery powalil mnie na cyce,
doslownie i w przenosni … pewno jak wielu z was zdalem sobie sprawe ze cos nad czym “sie mecze”
w nim mozna zrobic w kilka minut (nooo kilkanascie :slight_smile: ) …

do rzeczy , czyli tyle tytulem wstepu :slight_smile:
mam kilka pytan.
1.z koniecznosci musze uzywac winde … czy jest cos poza paczkami ruby i ror co naprawde chodzi dobrze pod winda, zainstalowalem … odpalilem … niby pierwszy blog mi wyszedl (wg tutorialu) leczy gdy chcialem zrobic kolejny projekt ruby sral mi sie o to ze taki projekt juz jest.
Pytanie wiec … czy jast jakis porzadny tutorial pod wine, jezeli tak … prosze o adres (gogluj darujcie sobie OK?)
Lub czy jest jakis soft ktory pod winda+apache chodzi bez bolu ?

2.Na drugiej partycji mam debianka mojego ulubionego linucha, doczytalem sie ze RoR + debian = sie problemy, czyli moje drugie i trzecie pytanie brzmi:
2A.czy ktos ma dobry opis instalki RoR pod debiana - sorki nie doszukalem sie wsrod 100 wynikow w gogluj - same smieci
2B. pod jakim linuchem RoR chodzi bez jakichkolwek problemow ?

dziekuje za sensowne odpowiedzi,
kolesi odsylajacych mnie gdzies tam na szczaw prosze o niemarnowanie klawiatury :slight_smile:
pzdr

[quote=zbynio4]2A.czy ktos ma dobry opis instalki RoR pod debiana - sorki nie doszukalem sie wsrod 100 wynikow w gogluj - same smieci
2B. pod jakim linuchem RoR chodzi bez jakichkolwek problemow ?[/quote]
Dla mnie to chodzi dobrze na kazdym linuxie. Jak nie ma paczek to buduje ze zrodel. Czasem trzeba podac jakies parametry do gemow ale to raczej jak instalujesz soft w nietypowych katalogach (/usr/local, /opt). Slyszalem ze community chwali sobie ubuntu - osobiscie odpalam na tym ruby bez railsow i dziala.

PLD żaden problem instalujesz ruby z repo później gema i wszystko gemem dociągasz.
Kolega w pracy miał ubuntu i też najmniejszego problemu nie miał więc nie wiem dlaczego na debianie miały by być jakieś problemy.

Obecnie najpopularniejszą dystrybucją wśród ludzi zajmujących się railsami jest ubuntu (a przynajmniej tak wynika z moich obserwacji - no i na distrowatch ubuntu jest na 1 miejscu). A wszystkie dzieci wiedzą, że ubuntu powstał na bazie debiana, nie wiem gdzie wyczytałeś, że będą z takim połączeniem kłopoty. Google znajduje sporo artykułów o instalacji railsów na debianie.

Zresztą potwierdzam posta ruthrsc. Korzystałem z rubiego i railsów nawet na mało znanych dystrybucjach takich jak Yoper, raczej nie było problemów.

Zbynio4 pytał głównie o Windę, nie wiem czy ktoś na forum korzysta jeszcze z Win - jeśli tak to prosimy o wskazówki :slight_smile:
Co do Debiana to polecam kompilację Rubiego ze źródeł, temat był już poruszany, reszta (Rails + inne) z gemów.

Zbynio4 - odpalenie Rails pod Win jest na pewno możliwe, jednak praca nie jest tak wygodna jak pod Unix’ami (brak dobrej konsoli, środowisko zupełnie inne od tego co jest na serwerze produkcyjnym) - tak już się ułożyło, że większość programistów RoR pracuje albo pod Mac OSX albo jakimś Unix’em (Linux/BSD) bo praca jest o wiele wygodniejsza. Jeśli jesteś wolnym strzelcem to co zmusza Cię do korzystania z windy ?

W poprzedniej firmie pracowalem prze pol roku na windowsie… masakra. To prawda mozna pracowac pod winda ale nikomu tego nie polecam. Jak juz musisz pracowac na windowsie to polecam netbeans 6.

Dzieki za odpowiedzi,
chyle czolo :slight_smile: rzadko sie spotyka obecnie fora gdzie otrzymuje sie szybko i w miare wyczerpujaca odpowiedz, rzecz jasna bez zbednych postow typu gogluj :slight_smile:
Troche nieprecyzyjnie byc moze sie wyrazilem w kwestii Debianka - chodzilo mi wlasnie o to zeby nie paprac sie z kompilacja
ale mam juz odpowiedz.
Jak pisalem musze z pewnych wzgledow korzystac z windy i rzeczewiscie RoR pod nia to masakra
No nic, poggogluje sobie troche i znajde jakis w miare dobry opis kompilacji pod debiana, czyli zostane przy swoim ulubinym systemie

pzdr
ps.
swoja droga to ciekawe ze pod ubuntu spoko wszystko chodzi a pod debianem trzeba kompilowac,
przecierz ubuntu to pochodna debiana - widac chlopaki od paczek cos nie popieraja rubiego :slight_smile:

Ja czasem z przymusu korzystam z windowsa i nie ma żadnego problemu. Instalujesz Ruby z OneClickInstaller (http://rubyforge.org/frs/download.php/29263/ruby186-26.exe). Po instalacji update rubygems (gem update --system), instalacja potrzebnych gemów (gem install rails itp) i jeśli chodzi o interpreter to nic więcej kombinować nie trzeba (no może jeszcze przydałoby się dodać ścieżkę do ruby.exe do PATH).

Co do środowisk to netbeans lub eclipse + aptana (z radrails).

Ruby tu nie ma nic do rzeczy. Projekt przecież tworzysz w jakimś środowisku, Ruby to tylko język w którym piszesz. Z jakiego IDE/edytora korzystasz?

[quote=zbynio4]Pytanie wiec … czy jast jakis porzadny tutorial pod wine, jezeli tak … prosze o adres (gogluj darujcie sobie OK?)
Lub czy jest jakis soft ktory pod winda+apache chodzi bez bolu ?[/quote]
Tak jak napisalem wczęśniej nie ma większej filozofii. OneClickInstaller + instalacja gemów + IDE. Żaden apache (rozumiem, że pod windowsem masz tylko wersję developerską projektu). Ruby ma już wbudowany serwer (webrick) a instalacja mongrela (który jest szybszy i nadaje się do użycia produkcyjnego, a przy okazji użycie jego jest banalnie proste) to kwestia 1 polecenia “gem install mongrel”.

[quote=zbynio4]2.Na drugiej partycji mam debianka mojego ulubionego linucha, doczytalem sie ze RoR + debian = sie problemy, czyli moje drugie i trzecie pytanie brzmi:
2A.czy ktos ma dobry opis instalki RoR pod debiana - sorki nie doszukalem sie wsrod 100 wynikow w gogluj - same smieci[/quote]
Hm, ja instalowałem wszystko z paczek i żadnego problemu.

Prawdopodobnie pod każdym ;).
Ode mnie rada byś z paczek instalował ew. tylko interpreter (oczywiście możesz też wszystko ze źródeł), a resztę (tj. rubygems) już ręcznie. W praktyce chodzi o ściągnięcie tar.gz z rubygems, zainstalowanie a potem już wszystko leci poprzez gem install nazwa_gema.

Zbynio, InstantRails i jedziesz. Sam używałem bardzo długo i sobie chwalę.
Oczywiście przed tym powyłączaj apacza i mysql z obecnych “pehapowych” instalacji, bo IR przychodzi z własnymi (mysql wiadomo, apacz dla phpmyadmina także załączonego w IR) i się pogryzą (chyba że zmienisz porty).

Też używam instant rails, chociaż większość się z tego śmieje, ale na początek jest ok.

Ja pracuje na Instant Rails i na razie nie miałem problemów, konsola działa elegancko, irb, baza danych, mongrel,webrick…wszystko jest a co do środowiska to najlepiej mi się pracuje ( uczy w zasadzie ^^ ) na odpowiednio skonfigurowanym jEdit’cie,… znalazłem bodajże na http://blog.zabiello.com/ :slight_smile:

pozdro

Akurat konsola w IR obsysa najbardziej - spróbuj zaznaczyć tekst do skopiowania.
To jeden z powodów, dla których IR należy traktować jako rozwiązanie wystarczająco dobre, ale wciąż przejściowe :wink: