Pytanie o PHP

Najprawdopodobniej będę zmuszony zrobić projekt w php, niezbyt skomplikowany więc jest to również okazja do nauczenia się czegoś nowego. W PHP programowałem kiedyś metodą czysto chałupniczą, potem była Joomla, potem WordPress, ale nigdy nie nauczyłem się żadnego framework’a… Moje pytanie jaki jest najlepszy framework PHP?

Wiem że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i każda odpowiedź będzie czysto subiektywną opinią i o to właśnie pytam, o wasze opinie i punkt widzenia jako programistów Rails…

Co jest dla mnie istotne?

  1. Popularność/społeczność - Rails nauczyły mnie że to jest najważniejsze :wink:
  2. Podobieństwo do Rails też byłoby miłe ale nie kosztem punktu pierwszego (takie projekty sam sobie już wygooglałem)
  3. Wasze opinie

Jedyny framework PHP z jakiego korzystałem to CakePHP i mogę polecić, jest popularny więc znajdziesz dużo gotowych rozwiązań.

Laravel wygląda zachęcająco. Kolega stwierdził, że jak już musi pisać w PHP to właśnie używa tego frameworka.

Gdy ja odchodzilem od PHP krolowaly Symfony i Zend Framework, teraz sie chyba troche pozmienialo.

Kiedys dostalem projekt do zmiany w Yii http://www.yiiframework.com/ i byl podobny struktura i podejsciem do RoR

Jeżeli zależy ci na wydajności to polecam Phalcon PHP http://phalconphp.com/pl/ . Posiada klasy kompilowane w C. O niebo szybszy niż Zend i Symphony. Ale do małego projektu to Yii będzie dobry.

Phalcon jest w sferze moich zainteresowań, nie ze względu na wydajność, choć to nigdy nie jest wadą oczywiście ale ze względu na podobieństwo do Rails i dużą popularność, a same wstawki C widzę raczej jako wadę bo pewnie będzie to przeszkodą w uruchamianiu aplikacji na przeróżnych hostingach… Jeśli miałbym się dopatrywać jakichkolwiek zalet w PHP to byłoby to właśnie to że PHP jest na przeogromnej ilości hostingów, dużych, małych, nijakich, drogich i ultra tanich…

A ja z kolei polecam KohanaPHP. Jak mi się już zdarzy pisać w php, to właśnie w nim. Przy małych projektach daje rade.

Kurczę, ruby przy php wypada średnio, kiedy policzyć te frameworki. Może to błąd, że człowiek nigdy nie nauczył się php-a :wink:

nope

U nas w firmie ludzie bardzo narzekają na CakePHP. Używają tej nazwy zamiennie z “całe zło tego świata”. Króluje za to Symfony 2, ale nie wiem czy warto się go uczyć do małego projektu bo próg wejścia jest chyba troszkę wyższy ze względu na to że w Symfony pchają chyba wszystkie możliwe wzorce projektowe jakie ktokolwiek kiedyś wymyślił (tak wnioskuje po rozmowach naszych phpowców). Przez co trzeba się nauczyć wielu różnych wzorców i układania architektury. Z drugiej strony mam też znajomych którzy chwalili sobie Kohanę i Laravela z większą sympatią do tego drugiego. Wszystko to jest raczej subiektywną opinią i w dodatku nie moją, także polecam rzucić okiem na example popularnych frameworków i po prostu pokierować się ‘gut feeling’ wybierając ten który wydaje się dla Ciebie najbardziej naturalny.

Nie no, trochę żartowałem. Na chwilę obecną, jeśli interesuję się jakimiś innymi frameworkami niż Railsy, to raczej w bardziej niszowych językach.

Czemu ruby wypada średnio ? Przecież w ruby nie ma tylko railsów, jest padrino, sinatra i masa innych mikro frameworków.

Serio nie wyczułeś ironii w tej wypowiedzi? Przecież to, że w ekosystemie rubiego jest tak mało frameworków to tylko zaleta. Te wszystkie frameworki phpowe rozwiązują te same problemy, tylko może troszkę inaczej. U nas panują railsy + sinatra (mniejsze appki itp) i tyle. 15 lat temu phpowcy pisali kolejne frameworki webowe. Dzisiaj rozwiązują ten sam problem: piszą kolejne (bo jak wiadomo każdy następny jest lepszy). I końca nie widać.