"Rails. Zaawansowane programowanie" - Wasze opinie ..?

Czy ktoś może coś więcej powiedzieć o książce http://helion.pl/ksiazki/railzp.htm ??
Porównywalna do “Rails Way” …?

Pozdr.!

  1. Żadna książka nie dorasta nawet do pięt “The Rails Way”, z definicji :wink:
  2. Biorąc pod uwagę specyfikę prezentowanych tam tematów, jest pewnie w 80% zdezaktualizowana albo bez sensu albo niepotrzebna. Na przykład:

ruby script/generate plugin NazwaPlugina :wink:

Model.establish_connection(nazwa_klucza_w_db_yml)

Tu musiałbym przeczytać książkę, ale mając odrobinkę doświadczenia ze skalowaniem aplikacji stwierdzam, że rozwiązania są właściwie wspólne dla aplikacji webowych niezależnie od użytego języka/technologii (proxy + load balancer, memcached, mysql na wielu serwerach z reguły w konfiguracji master + slaves)

Wskazać interestujące kwestie to można na forum albo w rozmowie przy piwie, od książki oczekiwałbym sensownego, dogłębnego i popartego doświadczeniem rozszerzenia tego, co można wyczytać w oficjalnej dokumentacji.

Też mi filozofia. ActiveLDAP / ActiveSambaLDAP.

Za pomocą restful_authentication czy authlogic? A sorry, zapomniałem że w obu mam to out-of-the-box, a jeśli dla kogoś szyfrowanie jednokierunkowe (funkcja skrótu) z soleniem jest zagadnieniem “zaawansowanym”, to mamy trochę inne definicje tego przymiotnika.

RoR od wersji 2.0 mają to OOTB (authenticity_token), resztę danych się obrabia jakimś sensownym whitelistem czy innym stripperem niemiłego kodu.

… gdzie każda ma inne API?
A może autorowi chodzi o tworzenie w naszej aplikacji usług sieciowych? Jeśli tak to czy RESTowo, czy za pomocą ActionWebService? Obstawiałbym to drugie (sądząc po aktualności książki), szkoda że ta część railsów wypadła w 2.0. Czyli, bagatela, rok temu.

Za pomocą niedziałającego z nowymi railsami Globalize, niedorobionego Globalize2 czy surowego railsowego i18n API? Nie sądzę żeby książkę zdążyli napisać, wydać, przetłumaczyć i znów wydać w czasie, jaki upłynął od ogłoszenia Railsów 2.2

“zaawansowane zagadnienia”?

Gdzie moje 49 PLN? :smiley:

Serio, kup Obiego. Pisany dawno temu, ale dotyczy tematyki “jądra” i filozofii Railsów, które się nie zmieniły w międzyczasie. Natomiast rozwiązania tak specyficzne jak i18n czy ldap, obsługiwane przez różne narzędzia (zresztą zmieniające się w ciągu miesięcy, zwłaszcza ostatnio do lokalizacji), są przez swój dynamizm nie do zamieszczenia sensownie w żadnej książce, która ma ambicje pozostać aktualną.

I kto to jest Brad Ediger?

Trochę się spodziewałem takiej odpowiedzi :slight_smile:
Dzięki!

Mam książkę w wersji anglojęzycznej i jest dość nierówna. Ogólnie to fajnie się czyta, sporo praktycznych wskazówek. Dobry rozdział o bodajrze “ruby that you might have missed” o języku ruby - dochodzi niby do zagadnienia metaprogramowania - ale tylko dochodzi opisując kilka technik bez praktycznych przykładów i na tym się urywa. Niektóre części książki “przeterminowane”, inne bardzo przydatne i fajnie napisane. 7/10 w mojej skali.