Rails kilka pytań

Witajcie,
Chciałbym się Was spytać o kilka rzeczy związanych z ruby on rails. A mianowcie.

  1. Czy do nauki RoR trzeba znać ruby albo mieć jakieś inne doświadczenie w programowaniu?(znam html i css tylko)
  2. Czy książka Agile Web Development with Rails 2nd tłumaczy klasy,dziedziczenie itp. rzeczy które w tworzeniu w railsach są nie zbędne?
  3. Czy kod z rubiego 1.X będzie działał prawidłowo pod najnowszym rubym?
  4. Czy ma możliwości identyczne do php?
    Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc.
    Pozdrawiam
    Artur

hmm jeśli chodzi o moje zdanie to:

  1. ruby musisz znacz przynajmniej podstawy bo bez tego to raczej nic nie napiszesz, nie jest to (przynajmniej moim zdaniem prosty język więc doświadczenie jakieś nie zawadzi ale myślę, że bez tego też się da.
  2. nie wiem nie czytałem ja przeczytałem RoR od podstaw i jako tako wiem o co chodzi - teraz dokumentacja
  3. nie. Część rzeczy uległa zmianie poczytaj o zmianach w ruby 1.9 na http://radarek.jogger.pl
  4. Tak. to samo napiszesz i myślę, że nawet więcej do tego z ładnym kodem a nie czymś w stylu php

A to jakie książki byście polecali do nauki rubiego i ror? Agile Web Development 2 jest aktualna i traktuje też o ruby?
Pozdrawiam
Artur

AWB jest o Railsach i rubiego tam są absolutne podstawy (tj. tyle ile się domyślisz na podstawie przedstawionego tam kodu). Do samego rubiego - jest już temat na forum o tym.

Pewnie ktos uznas ze napisze herezje… ale nie musisz znac rubiego, aby uzywac rails, musisz miec ogolne pojecie o programowaniu, o warunkach, petlach, tablicach, tablicach asocjacyjnych i byc w stanie przelozyc ta ogolna wiedze na podstawowa skladnie ruby.

3 lata temu nie znale ruby, mialem doswiadczenie w php, pisalem w ruby tak jak bym pisal w php uzywajac MVC, oczywiscie czesto tworzylem bledny kod z punktu widzenia tego jak nalezy pisac w ruby, ale napewno nie z punktu widzenia dzialania aplikacji badz skladni. Obecnie jest wiele ksiazke ktore Cie nauczal jak pisac poprawnie w ruby, jak robic to The Ruby Way.

Rails bylo startem dla wielu… obecnych rubystow, moze byc i dla ciebie.

Niekoniecznie, to zalezy od api ktore wykorysytwales w swoim kodzie, a ktore w 1.9 jest juz “deprecated” a w 2.0 moze stac sie “deprecated” (moze, bo tak naprawde nikt nie wie nawet Matz, co czeka nas w 2.0:)

Nawet wieksze, domkniecia, yield, moduly, mixiny, class_eval, instnace_eval, module_eval, pelna obiektowosc, instance_exec (w 1.9) wiecej o nowych rzeczach na blogu http://radarek.jogger.pl/ radka.

Rails - The Rails Way
Ruby - The Ruby Way …

… w duzej częsci aktualne, dobrze napisane i wartosciowe. AWD 2 jest raczej za malo konkretne i trzeba siedziec wraz z nim przy dokumentacji (mocno nie aktualne). Jeśli masz podstawy w kodzeniu to powinna wystarczyc ci dokumentacja (świetnie napisana ).

Mozliwosci rubiego? zalezy jak na to patrzysz kazdy dobiera sobie jezyk pod to co mu pasuje na pewno jest wolniejszy niz php ale nadrabia sporo przy komforcie pisania i logistyce. Naprawde warto spróbowac. Zacząłem niedawno i mnie strasznie wciagna :stuck_out_tongue: Enjoy