Raspberry Pi zastosowania

Mam od kilku miesięcy.

Na razie służy jako:

  • Scratch dla syna,
  • web radio + MPDroid w andku jako pilot do tego.

Macie może “malinkę” i znaleźliście jeszcze jakieś “sensowne” zostosowanie?

http://www.raspberrypi.org/archives/tag/mame + http://en.wikipedia.org/wiki/Cadillacs_and_Dinosaurs_(video_game) <3

Z rzeczy sprawdzonych i przetestowanych, które mogę polecić:

  1. HTPC na Raspbmc. Bangla całkiem nieźle (płynnie odtwarza h264 w 1080p), ale nie radzi sobie z formatami których nie ma wspomaganych sprzętowo (stare divxy, mam w tym obie części “Psów”) albo wymagają dokupienia licencji (mpeg-2).
  2. Dostawka która z zewnętrznego dysku USB zrobi dysk sieciowy (ftp, ssh, smb).
  3. To mam dopiero w planach: kamerka USB i streaming przez raspi do sieci. Pierwsza (łatwiejsza) połowa systemu pozwalająca zdalnie wypuścić psa do ogródka kiedy pies tego potrzebuje.
    To ma w ogóle gigantyczny potencjał, bo dzięki tanim i małym adapterom wifi na usb (słynny EW-7811Un ) można takie “sieciowe kamery” (raspi plus webkam) stawiać bez kabli i w dowolnym miejscu.

Jak znajdę jakiegoś starego kineskopowca to rozważam też automat do gier (na allegro są ludzie którzy robią “budy”), aczkolwiek 800Mhz na ARM oznacza bardzo ograniczone możliwości.

  1. To mam dopiero w planach: kamerka USB i streaming przez raspi do sieci.[/quote]
    Też nad tym myślałem ale lekko się skonfundowałem kiedy uświadomiłem sobie że to samo można uzyskać kupując ~150pln słuchawkę z wifi (np i5700 z identycznym cpu) + ipcamera-for-android lub spydroid-ipcamera = live H.264 video stream.

Trochę mi przeszła pierwsza zajawka. Teraz raczej chodzi mi po głowie zrobić jakieś warsztaty w szkole, żeby dzieciaki zajarać programowaniem + sterowanie zewntętrznym sprzętem bo taki “golas” świetnie się do tego nadaje. Co nie zmienia faktu, że smartfon ma usb i teoretycznie też można to zrobić.

Czad http://raspberrycolocation.com

Ciekawa opcja na taniego dedyka, jak ktoś nie ma stałego IP albo zbyt słabe łącze. Tylko pytanie jakie w praktyce serwisy można na tym stawiać przy tych parametrach?

A co do zastosowań domowych, to widzę sens posiadania takiej maszynki jako lokalnego webservera. Ja w tej chwili wykorzystuję do tego celu poczciwego T41 i się zastanawiam jakie zalety miałoby Pi:

  • mniejsze zużycie energii (chociaż laptop jakoś tragicznie dużo nie ciągnie, zwłaszcza z wygaszonym przez 95% czasu ekranem),
  • mniejszy hałas (chociaż laptop jest dość cichy, ale jednak ma dysk, który chrobocze a przy większym stresie włącza mu się wentylator),
  • mniejsze rozmiary.

Natomiast ciekawe jak z wydajnością. Mój laptop ma Pentium M 1,6 GHz, 2 GB RAM i 120GB dysku. Zainstalowane Ubuntu 12.04 (desktopowe, z Unity i standardowym zestawem + LAMP, Ruby, Redis etc.). Jako webserver działa bez zarzutu a czasem jeszcze odpalam przeglądarkę z deezer czy last.fm. Sądzę, że na Pi trzeba by było ograniczyć się tylko do funkcjonalności serwerowych.

My w biurze podpielismy do domofonu :slight_smile:

Tzn. jak ktoś lubi tak majsterkować to proponuje Arduino. Kupiłem jego podróbkę na allegro za 20 zł + złącze ethernetowe i mam b. prosty serwerek do kontroli ekspresu do kawy. Całość sterowana jest za pomocą apki na androida(np. jeżeli jestem 100m od biura i jest 8:00 to odpala ekspres do kawy:P) https://twitter.com/macbury/status/294413353089114112/photo/1

Jeżeli ktoś chce się tym zainteresować polecam serwis:

Zasilanie z USB, a więc ryzyko iskry z układu zasilania przyzerowe (ryzyko pożaru).

Polski projekt oparty na Raspberry Pi na kikstarterze https://www.kickstarter.com/projects/sherly/sherlybox-a-private-and-shareable-cloud-on-your-de

Właśnie wszedł na http://www.reddit.com/r/gadgets/comments/27fqf0/sherlybox_a_supercharged_dropbox_onedrive_box_or/

Cza klikać :slight_smile: