Ruby a sprawa polska - propozycja dla forum

Co sądzicie o propozycji dodania do forum nowego działu poświęconego polskiej tematyce w Ruby? Po pierwsze Rubyonrails.pl siłą rzeczy zajmuje się także problematyką języka Ruby, a nie tylko stricte Railsami. No a po drugie chodzi o to, żeby problemy dotyczące polskich aspektów programowania Ruby/Rails były oddzielonego od pozostałych wątków na forum.
Przy okazji byłoby to także repozytorium kodu? Ja na przykład, jako początkujący adept zarówno Ruby jak i Rails, napisałem sobie kawałek kodu służący do słownego pisania liczby (tzn. dla argumentu 123 zwraca string “sto dwadzieścia trzy”, itd.) i chętnie bym pokazał go na forum, żeby się dowiedzieć jak jest lamerski i zupełnie nie “the Ruby way”… :slight_smile:

Do tego to chyba najlepiej nadaje się WIKI. Mamy tu niby Instiki, ale znacznie lepiej byłoby mieć Trac’a. Ma przede wszystkim duże możliwości i kolorowanie mnóstwa języków. Na pewno by się przydały do jakichś porównań z Pythonem i PHP. Mamy tu forum napisane w PHP to i przeżylibyśmy Traca w Pythonie. Ostatnio sobie instalowałem na Debianie. Działa piknie.

No ale Trac to w sumie ciężkie działo, jak na kilka ewentualnych snippetów, poza tym chodzi o zapytania jakieś, więc forum plus Wiki w sumie wystarczyłoby. Ja tylko propoponuję dodanie działu do forum, żeby te sprawy polskie były w jednym miejscu, bo to trochę będzie FAQ, trochę Tips&Tricks. A tak BTW to czy obecne Wiki nadaje się już do zapełniania? Trochę tam zniknęło treści i nie wiem czy jest już sens z powrotem to zapełniać.

Obecne Wiki jak najbardziej nadaje się do edycji :slight_smile: Jest to wersja oparta na bazie danych więc w razie jakichś problemów backup powinien być pewniejszy. Dane z poprzedniej wersji zniknęły bo nie sprawdziłem dokładnie zawartości zrzutu Madeleine z pamięci na dysk. No coż, mówi się trudno :slight_smile: Na szczęście te informacje nie były unikalne, część odzyskałem z Google’a, sprawdzę jeszcze Web Archive :slight_smile:

Co do propozycji polskiego działu na forum, myślę, że dobrym pomysłem byłoby dodanie kategorii I18n/Globalize/Polskie znaczki w formie jakiegoś tutoriala/pomysłów. Poza tym całe forum, wiki i blog to taki polski kącik o Railsach i Rubim. Póki co polska społeczność się dopiero “rozkręca”, czekamy chyba aż osiągnie “masę krytyczną” kiedy zacznie żyć własnym życiem :slight_smile:

Komor: Nie wstydź się pokazać swojego kodu. Wszyscy się dopiero uczymy programować i pewnie komuś przydałby się Twój fragment kodu :slight_smile:

Poza tym, to forum też potrafi kolorować kod. :slight_smile:

Na forum na przykład piszesz:

class Bummer def abece echo "aaa" end end
Pozdrawiam

Mozna zalozyc projekt na serwerze opensvn (https://opensvn.csie.org/), za darmo i dostac Traca w prezencie (http://adanti.blox.pl/2006/04/openSVN.html)
moze jest to jakis pomysl jesli Ruby on Rails bedzie sie u nas rozwijac w miare szybko…? A korzysta sie z tego rewelacyjnie!

Nie chodzi o Rubiego, ale także o kolorowanie Pythona, PHP, XML, YAML, JS, CSS, HTML, Javy itp. itd. Np. czasami się coś porównuje byłoby fajnie jakby kolorowane były inne języki. Trac obsługuje kupę składni.

Trac IMHO jest dobry do wspomagania zarządzania konkretnym projektem. Jeśli chodzi tylko o kolorowanie to GeSHi też wiele potrafi:)

[code=“python”]import os,sys
os.environ[“PORTAGE_CALLER”]=“emerge”
sys.path = ["/usr/lib/portage/pym"]+sys.path
import errno

try:
import portage
except KeyboardInterrupt:
sys.exit(1) # If they control C during imports, just die silently

import emergehelp,xpak,string,re,commands,time,shutil,traceback,signal,socket,types
from stat import *
from output import *

import portage_util
import portage_locks
import portage_exception
from portage_const import PROFILE_PATH

def update_basic_spinner():
global spinner, spinpos
spinpos = (spinpos+1) % 500
if (spinpos % 100) == 0:
if spinpos == 0:
sys.stdout.write(". “)
else:
sys.stdout.write(”.")
sys.stdout.flush()

def update_scroll_spinner():
global spinner, spinpos
if(spinpos >= len(spinner)):
sys.stdout.write(darkgreen(" \b\b\b"+spinner[len(spinner)-1-(spinpos%len(spinner))]))
else:
sys.stdout.write(green("\b "+spinner[spinpos]))
sys.stdout.flush()
spinpos = (spinpos+1) % (2*len(spinner))[/code]

[code=“php”]function loadModels()
{

$path = Configure::getInstance();
if(!class_exists(‘AppModel’))
{
if(file_exists(APP.‘app_model.php’))
{
require(APP.‘app_model.php’);
}
else
{
require(CAKE.‘app_model.php’);
}
}[/code]

[code=“java”]/**

  • The HelloWorldApp class implements an application that
  • simply displays “Hello World!” to the standard output.
    */
    class HelloWorldApp {
    public static void main(String[] args) {
    System.out.println(“Hello World!”); //Display the string.
    }
    }end[/code]

Osobiscie uwazam, ze rubyonrails.pl powinno poki co skupiac pasjonatow a nie dzielic “projekty” to jeszcze nie ta skala.
Forum jest dobrym miejscem na wymiane zdan czy prezentacje kodu.
Zapewne wiekszosc z nas ma ograniczone zasoby czasowe i raz na jakis czas wpada na forum - mysle, ze dodanie kolejnego miejsca do sprawdzania to nie jest krok w dobrym kierunku.

Licze na to za jakis czas powstanie Ciekawy Polski Projekt i wtedy svn + trac to bedzie mus.