Ruby jako 1st język?

Witajcie,

Trochę czytałem na ten temat. W wielu wypowiedziach przewija się, że najlepiej zacząć od C++, bo składnia i możliwość poznania jak to wszystko “działa od środka”. jednak spotkałem się również z stwierdzeniem, że nauka C++ to strata czasu - i sam przyznam jestem bliższy temu i nie dlatego, że nie chce mi się poświęcać czasu na jego naukę, tylko raczej spoglądam poprzez pryzmat jego użyteczność na dzień dzisiejszy…

Waham się pomiędzy PHP a właśnie Ruby. Wiem, że PHPowcy często po kilku latach pisania w tym języku porzucają go na rzecz Ruby. Dlatego, może najpierw PHP, choć z drugiej strony nie popełniając ich błędu :slight_smile: od razu zacząć od Ruby?

Gówno prawda z tą koniecznością nauki “jak to działa od środka”. Gdyby tak naprawdę było, należałoby zacząć naukę od Assemblera, albo – jeszcze bardziej true – czystego maszynowego. W binarnym.

Wielu (większość?) świetnych programistów zaczynało od Lispa czy Basica, które to języki są bardzo odległe od “jak to działa od środka”.

Zaczynaj od Ruby i się nie martw. Przecież nie podpisujesz umowy na czas określony, możesz jednocześnie bawić się z C++, PHP czy dowolnym innym językiem, zwłaszcza jeśli będziesz próbował rozwiązywać te same problemy i od razu poznawał różnice między językami :slight_smile:

A jak wygląda sprawa pisania appsów dla Fejsa w Rubym? Łatwo i przyjemnie :)?

Dla REST API jedyny liczący się plugin to obecnie http://github.com/mmangino/facebooker, a dla Open Graph akurat tutaj http://rubyonrails.pl/forum/f5-Potrzebna-pomoc jest świeży temat, więc nie ma co powielać.
Ogólnie jest wsparcie od strony Railsów/Ruby ale użeranie się ze zmieniającym się API i zamotaną dokumentacją FB jest ponadplatformowe :wink:

Co do głównego pytania to znam PHP, asemblera (jeszcze z czasów Amigi :)) , trochę C i nie zauważyłem żeby mi to pomagało czy przeszkadzało w nauce Ruby, więc kolejność nie ma znaczenia.

Ucz się tego co chcesz, może to być C++, może być Java, może Python albo PHP. Serio. Sam zobaczysz co Ci się podoba w danych językach, a co nie.

Ponieważ jednak zadałeś to pytanie na forum Ruby on Rails, to dość oczywiste jest, że będziemy Cię zachęcać do Rubiego. :slight_smile:

Jeśli chcesz pisać aplikacje na facebooka to najszybciej zrobisz to w Rubym, Pythonie, PHP (kolejność subiektywnie przypadkowa :wink: ).

Coraz bardziej skłaniam sie ku Ruby. Troche ubolewam nad tym, że żaden z moich znajomych nie pisze w nim.

Co do fejsa, pisze ktoś z Was apsy w Ruby? Bo szukam jakiś przykładów wykonanych w tym języku.

Powiedzcie mi, jakie booki polecacie na początek przygody (oprócz czytania całej dokumentacji na official page). Jak narazie zamówiłem z Helionu “Programowanie w języku RUBY”.

Moim zdaniem facebookowa aplikacja to nie jest dobry początek do nauki Railsów, facebook sam w sobie sprawia czasem różne dziwne problemy. Ale jeśli byś koniecznie chciał to ten tutorial jest spoko http://www.nolanconsul.com/articles/facebooker-tutorial/ dotyczy aplikacji canvas w FBMLu.
A co na początek nauki ruby i ror to wyżej w dziale jest temat przyklejony

Na start powinna Ci ona wystarczyć, w sumie jeśli chodzi o Ruby, to dużo można się nauczyć oglądając screencasty/czytając tutoriale, wpisy na blogach i dokumentację, pisząc swoje małe skrypty itd. Serio.

Moim pierwszym jezykiem, którego się nauczyłem był Pascal potem PHP, C,… Kilka języków znam. Ostatnim w jakim się porządnie wgłębiłem jest właśnie Ruby. Generalnie jak umiesz programować to język programowania to kwestia drugorzędna. Polecam Ci jednak aby po przestudiowaniu Rubiego przysiąść do czegoś klasycznego jak np C albo C++. Programuje się w nim zdecydowanie trudniej ale łatwiej można nabyć dobre nawyki programowania i oczywiście poznać trochę jak komputer działa od środka.

Ja sam obecnie studiuję książkę z Heliona Programowanie w Ruby od Podstaw i szczerze ją polecam. Nie jest ani za gruba ani za cienka. Wszystko jest opisane w sposób wystarczający i autor nie zanudza.

Nie zawsze dobre nawyki w jednym języku są dobrymi nawykami w drugim (chociażby ustawienia dotyczące tabów).

Co do “poznać trochę jak komputer działa od środka” - pewnie fajnie jest posiadać taką wiedzę, ale dopóki nie będę się tym interesował lub nie będzie mi to potrzebne, nie muszę zbytnio się tym przejmować :wink: