Serwer wirtualny zbliżony do heroku

Witam,
Mam nietypowy problem…
Dostałem, możliwość że pewna osoba przygotuje dla mnie serwer musze tylko podać wymgania…
Jak dotąd z powodzeniem korzytałem z heroku i szczerze nie wiem co podać :stuck_out_tongue:

napewno ssh
baza raczej postgres ale mysql też może być
może żeby obsługiwał repozytoria git-a

byłbym wdzieczny za każdy pomysł

Pozdrawiam

Był temat o ShellyCloud, może przejrzyj? :wink:

http://rubyonrails.pl/forum/t5791-Shelly-Cloud

Działa to na jednym dynosie na Heroku? Potrzebujesz serwera, z odpowiednią ilością pamięci RAM. Dynos ma teoretycznie do dyspozycji 512 MB. Ale to nie jest wszystko, gdyż baza danych siedzi na innym systemie, część pamięci też współdzielą dynosy pomiędzy sobą.

Moim zdaniem, dla jakiejkolwiek aplikacji ROR potrzebujesz mimimum VPSa z 1GB RAMu. Jeśli chcesz odpalić więcej unicornów, masz większy ruch albo sporo danych w bazie, będziesz potrzebować zdecydowanie więcej.

Jeśli chodzi o wymagania, napewno potrzebujesz dostępu do shella, dostępu jako root. System to najlepiej Ubuntu LTS server, żadne Centosy czy CPanele jeśli chcesz w miarę bezboleśnie tą migrację zrobić.

Albo tak jak mówią, Shelly albo coś innego.

@konole / @hubert – ogólnie się z Wami zgadzam, ale wydaje mi się, że wyszliście troszkę ze złymi założeniami.

@m1l05z – niech zgadnę: Twoja strona, która ma być hostowana na tym serwerze dopiero powstaje, a z tego serwera chcesz korzystać dla optymalizacji kosztów (korzystanie z shelly jest dla Ciebie za drogie) ?
Jaki masz ruch aktualnie na stronie?

Jeśli piszesz

, to obawiam się, że jesteś bardzo głęboko w lesie, jak chodzi o naukę tworzenia aplikacji.

Zatem rada: Jeśli musisz postawić tą aplikację na serwerze, użyj heroku – na początek będzie za darmo. Chyba, że potrzebujesz jakichś płatnych addonów – wtedy faktycznie, przenieś się na serwer kolegi. Postaw wszystko wg. railscastu ryana o VPSach, i powinno być w miarę bezboleśnie.

sprawdz www.cloud66.com + digitalocean.com

@hubertlepicki jak dotąd jedno dyno choć i bez problemów się nie obchodziło (generowanie pdf nie przeskoczyłem bo są potrzebne 2 requesty jeśli jest grafika w pdf-ie)

Cała ta checa wyszła z tego że klient który chce tą strone ma znajomego Informatyka u którego ma serwer na AZ.pl :]
Ten informatyk twierdzi że jest w stanie wszystko przygotować tylko musze mu przesłać wymagania (ciężki przypadek)

Ja 100 razy bardziej wolał bym skorzystać z Shelly ale dla świętego spokoju prześle mu wymagania i zobaczymy czy je spełni

@krzyzak tak strona dopiero powstaje ale chce wyjaśnić tą sprawe żeby zrobić to po swojemu z heroku albo shelly

Z posta jaki napisałeś ośmiele się wyciągnąć wniosek,że wcześniej nie konfigurowałeś vpsa pod ror.
Nie jest to trudne, dokumentacji masa natomiast nie porównuj wdrożenia z heroku gdzie wystarczy znajomość kilku komend. Tutaj ujmij w kosztach czas jaki bedziesz potrzebował na konfiguracje środowiska, baz, zabezpieczeń td

Informatycy są często niezwykle dumni i pewni swoich umiejętności. Myślę, że w tym wypadku warto zmierzyć owego informatyka z rzeczywistością. Według mnie będziesz potrzebował:

  • frontend/load balancer (Nginx, Apache, HAProxy)
  • reverse http cache (Varnish)
  • serwer aplikacyjny (Thin, Puma, Passenger) - przynajmniej dwa procesy (512 MB RAM na aplikację)
  • bazę danych (PostgreSQL)
  • system monitorowania i automatycznego restartu usług (monit, god)
  • długoterminowy kontrakt na aktualizacje bezpieczeństwa
  • usługę deploymentu (Capistrano)
  • system backupów baz danych, plików
  • monitoring ludzki (na wypadek gdyby wydarzyło się coś czego monitoring nie obejmuje), wraz z czasem reakcji
  • usługę przywrócenia serwera od zera w wypadku gdyby maszyna padła
  • ofertę dodawania nowych usług (ile czasu będziesz czekał, żeby doinstalował np. Redis czy Memcached)
  • drugi, identyczny system na staging/beta

Myślę, że rzeczony informatyk powinien przedstawić wycenę swojej pracy oraz ofertę długoterminowego utrzymania serwera.

Ciekaw jestem jaka to będzie kwota i czy możemy (my, jako Shelly Cloud, jestem prezesem :wink: ) przebić jego ofertę?

[quote=Bragi]- frontend/load balancer (Nginx, Apache, HAProxy)

  • reverse http cache (Varnish)
  • serwer aplikacyjny (Thin, Puma, Passenger) - przynajmniej dwa procesy (512 MB RAM na aplikację)
  • bazę danych (PostgreSQL)
  • system monitorowania i automatycznego restartu usług (monit, god)
  • długoterminowy kontrakt na aktualizacje bezpieczeństwa
  • usługę deploymentu (Capistrano)
  • system backupów baz danych, plików
  • monitoring ludzki (na wypadek gdyby wydarzyło się coś czego monitoring nie obejmuje), wraz z czasem reakcji
  • usługę przywrócenia serwera od zera w wypadku gdyby maszyna padła
  • ofertę dodawania nowych usług (ile czasu będziesz czekał, żeby doinstalował np. Redis czy Memcached)
  • drugi, identyczny system na staging/beta[/quote]
    I to jest właśnie odpowiedź na którą czekałem :slight_smile:
    Dziękuje Ci Bardzo za fachową odpowiedź :slight_smile:

wg mnie lepiej jest nauczyc sie stawiac samemu wszystko, wtedy masz wiekszą kontrole nad aplikacją
wystarczy troche dobrej woli poswiecic kilka dni i zapoznać sie z tym wszystkim postawienie servera nginx+ passenger jest bardzo proste

pozniej wykupujesz np cos takiego

http://my.iperweb.com/cart/overzold/

i robisz co chcesz

jeszcze znalazlem https://www.appfog.com/

Bragi: no to pojechaliście, ceny wg mnie wygórowane i do tego regulamin

§4 Payments. Trial 20 Euro, You may not develop multiple Applications to simulate or act as a single Application or otherwise access the Shelly Cloud Services in a manner intended to avoid incurring fees. Otherwise, you will be required to pay for the use of the Services according to the stipulated rates and additionally pay the contractual penalty in the amount of 1000 Euro.

az strach sie bać założyc te darmowe konto u was za 20 ojro przez przypadek jako początkujacy rails uzytkownik nieswiadomie złamie regulamin i kara 1000 euro

[quote=diabel]wg mnie lepiej jest nauczyc sie stawiac samemu wszystko, wtedy masz wiekszą kontrole nad aplikacją
wystarczy troche dobrej woli poswiecic kilka dni i zapoznać sie z tym wszystkim postawienie servera nginx+ passenger jest bardzo proste

pozniej wykupujesz np cos takiego

http://my.iperweb.com/cart/overzold/

i robisz co chcesz[/quote]
a jak coś walnie to następne kilka dni szukasz czemu :smiley:

bez przesady :slight_smile:

Każdy ma prawo do własnej opinii. Z mojego punktu widzenia serwer aplikacyjny wraz z serwerem bazy danych kosztują za miesiąc tyle ile dobry programista dostaje za 2h (przy stawkach europejskich) lub 5h pracy (stawki polskie).

To oznacza, że jeśli spędzasz więcej niż 10 minut pracy dziennie na monitorowaniu serwerów lub przeglądaniu wykresów to już przepłacasz.

Trudno “przez przypadek” założyć drugie konto, żeby mieć hosting “za darmo”. Cieszę się, że zauważyłeś tą klauzulę bo to oznacza, że jednak warto żeby była. Jej zadaniem jest właśnie odstraszanie kombinatorów.

Swoją drogą na razie mieliśmy tylko jednego takiego talenta. Zamknęliśmy oba jego konta, zlikwidowaliśmy aplikację i wysłaliśmy maila z informacją. Wystarczyło. Gdyby był bardziej nachalny to oczywiście sięgnęlibyśmy do kontraktu.

[quote=Bragi]Trudno “przez przypadek” założyć drugie konto, żeby mieć hosting “za darmo”. Cieszę się, że zauważyłeś tą klauzulę bo to oznacza, że jednak warto żeby była. Jej zadaniem jest właśnie odstraszanie kombinatorów.

Swoją drogą na razie mieliśmy tylko jednego takiego talenta. Zamknęliśmy oba jego konta, zlikwidowaliśmy aplikację i wysłaliśmy maila z informacją. Wystarczyło. Gdyby był bardziej nachalny to oczywiście sięgnęlibyśmy do kontraktu.[/quote]
Come on, Łukasz. Moim zdaniem zapis jest do dupy i potencjalnie odstrasza Waszych klientów. Jeśli jestem freelancerem, pracuję przy kilku aplikacjach, ale zazwyczaj przy jednej dziennie, to logiczne wydałoby mi się że mogę sobie tą aplikację w każdej chwili na serwerze podmienić na inną. Mogę tak zrobić na heroku, chociaż pewnie nie zrobię bo za dużo z tym zawracania głowy.

Zapis też jest wadliwy prawnie o ile nie ma definicji aplikacji (nie chce mi się grzebać). Co z projektami złożonymi z kilku aplikacji, podmontowanych np. w routes.rb? Co w momencie gdy mam panel admina i front-end w oddzielnych aplikacjach, część unicornów serwuje mi jedno a część drugie? Kiedy jest to jedna aplikacja a kiedy kilka?

Nie bardzo rozumiem dlaczego, jako użytkownik, mam płacić kilkukrotnie za to, że w jednym czasie działa mi jedna aplikacja, a ją sobie raz na jakiś czas podmienię na inną.

Ba, nie bardzo rozumiem dlaczego jest ograniczenie do jednej aplikacji w danym czasie, skoro mam do wykorzystania pewien skrawek zasobów serwera ograniczony pamięcią RAM, czasem procesora i rozmiarem dysku, chciałbym go rzeczywiście mieć do wykorzystania.

Podsumowując: Shelly vs. Heroku, przy całej mojej sympatii i chęci wspierania lokalnych przedsiębiorców, wypada marnie jeśli szukam hostingu dla małej aplikacji / stagingu itd.

Sprawa ma się jednak zupełnie inaczej gdy chodzi o wyższe plany: Startup i Production wyglądają bardziej niż sensownie.

Z doświadczenia wiem że sponsor projektu zazwyczaj wybierze sposób wdrożenia zasugerowany przez developera. Jeśli developer będzie wolał wybrać heroku bo nie chce płacić tych śmiesznych 20 EUR na starcie, albo zbanujecie mu konto za przełączanie się pomiędzy aplikacjami, to jak on ma sprowadzić Wam klienta gdy będzie potrzebował serwera na wdrożenie na produkcję?

Ja tam nie wiem czy zapis o takiej karze jest słuszny czy niesłuszny – ale wiem że nigdy podobnego nie spotkałem w żadnej usłudze hostingowej.

Swoją drogą polskie serwisy chmurowe wyglądają naprawdę sensownie na tle zachodniej konkurencji! Nie jestem fanem PaaS, więc nie porównam Shelly do Heroku, ale już np. Tiktalik (czy Oktawave) bym zdecydowanie wybrał i polecał klientom ponad przepłacone i niedostarczające EC2.

https://policy.heroku.com/tos punkt 4.4 :slight_smile:

ale nic nie napisane jest o karze finansowej

nieźli z was naganiacze grk i smerfju tez robicie w shelly