Status www.rubyonrails.pl

Jak wygląda sytuacja ze stroną www.rubyonrails.pl, czy ktoś planuje ją utrzymywać? Obecnie zawiera zdezaktualizowane informacje, i w tej sytuacji chyba lepiej by było przekierować ją po prostu na rubyonrails.org

Robię bezwstydne pobicie, ponieważ strona nadal dumnie informuje o Railsach 4.1.4… sprzed prawie roku.

Może się nie znam, ale ja wolę tą zdezaktualizowaną stronę, niż przekierowywanie ponieważ

  • zawiera uniwersalne informacje (czyli książki (wiem, że powinno się czytać najnowsze ale tam jest o railsach 4 więc nie jest źle), projekty itd.)
  • jak ktoś kliknie na jakąś stronę np. http://ruby-doc.org/core-2.0/ to zauważy że jest nowa wersja (chyba)
  • jest po polsku (łatwiej początkującym(u których z angielskim nie najlepiej) znaleźć informację)
  • promuje w pewien sposób forum

Według mnie zostają takie opcje do wyboru:

  • zostawić w spokoju
  • jeśli ktoś miałby czas zaktualizować

Zdezaktualizowana strona bardzo negatywnie wpływa na postrzeganie technologii, tym bardziej że pewnie dla większości lokalnych zapytań to będzie pierwszy hit w G. Piszę z pierwszej ręki, bo ktoś, z kim rozmawiałem o Railsach wrócił z pytaniem - czy ta technologia w ogóle jeszcze żyje, skoro od prawie roku nie było aktualizacji. Żadne z argumentów, które wymieniłeś nie przebijają moim zdaniem pejoratywnego wydźwięku obecnej sytuacji. Z każdym wydaniem problem będzie tylko narastał.

Nie mam pojecia jak strona jest zbudowana i co i jak, ale wyrazam chec pomocy przy potencjalnej aktualizacji :smile:

Długofalowo, byłoby lepiej, gdyby stroną oficjalnie zajmowała się nie konkretna osoba, tylko instytucja/firma. Nie wątpię w Twój zapał, ale niestety często w życiu różnie bywa i za 6mscy możemy wrócić do punktu wyjścia. Obecnie hosting oferuje https://shellycloud.com - zakładam więc, że również formalnie zajmuje się aktualizacją strony. Może ktoś tu pingnąć kogoś z Shelly (ja nie wiem kogo)?

ShellyCloud daje hosting dla forum a nie dla strony.

Pingnij sobie domeny i zobaczysz, że są różne IP.

Strona stoi na Github Pages, aczkolwiek ja nie wiem, kto jest dysponentem domeny. Zakładam, że skoro ShellyCloud to kiedyś hostowało i nadal hostuje forum, to pewnie potrafi wskazać odpowiednią osobę, która zajmowała się stroną. W końcu musieli się dogadywać chociażby w kwestii konfiguracji DNSów. Dane we whois pokazują techniczny kontakt z adresem przy Al. Niepodleglosci 69, ale to prawdopodobnie jest tam od 2005 roku.

Szczerze mówiąc, myślałem że szybko zgłosi się ktoś, kto wie co i jak i ew. wyniknie z tego jakaś bardziej merytoryczna dyskusja - nie sądziłem, że trzeba będzie w celu ustalenia kto się zajmował stroną prowadzić śledztwo. :wink:

Zasadniczo więc, jak ktoś chce poprawić, to wystarczy zrobić PR.

2 Likes

Cześć, tutaj Shelly Cloud. Sorry, ale przestałem śledzić wpisy na forum. My zajmujemy się tylko serwerami, na których forum jest uruchomione. Development (migrację do discoursa i aktualizacje forum) do tej pory robił to @michal_p z Ragnarsona, ale nie wiem czy jeszcze się tym zajmuje, napisałem do nich. Właścicielem domeny wydaje mi się, że jest @hosiawak. Kody tak jak wkleiłeś są dostępne na GitHubie, jeżeli będzie trzeba to mam tam dostęp i mogę dodać więcej osób do administratorów.

Strona jest hostowana na GitHub pages, zajmują się tym ludzie którzy są zainteresowaniem utrzymywaniem.

Instrukcje jak wysłać PR są tutaj:

Działa to tak, że ktoś z dostępem do https://github.com/rubyonrailspl/rubyonrailspl.github.io robi build middleman’a i wysyła zmiany na GH, dobrze jest wysłać mi pinga na forum, jeśli to coś ważnego bo teraz nieczęsto tu zaglądam. Jeśli ktoś chce mieć dostęp do tych repozytoriów na GH to proszę o info na priv i listę pomysłów, zmian jakie chciałby wprowadzić.

Pozdrawiam

1 Like