Szablony umów do współpracy z klientami

Cześć!

Jakiś czas temu przeszliśmy przez gruntowne przeprojektowanie umów, które stosujemy z naszymi klientami w Go Rails Go i pomyśleliśmy, że warto by je szerzej udostępnić.

Do tej pory pracowaliśmy na umowach opracowanych przez naszych klientów, które z przyczyn oczywistych były dość niekorzystne dla nas. Nie wiem jakie Wy mieliście doświadczenia z tym, ale większość kontraktów zawiera bardzo niekorzystne klauzule związane z odpowiedzialnością wykonawcy nie tylko za produkt naszej pracy, ale również za interakcję tego produktu z produktami klienta. Bardzo często rozszerzone jest do o ochronę patentową, która powoduje, że jeśli Wasz klient zostanie pozwany przez kogoś o naruszenie patentu, ten może zwalić winę na Was.

Renegocjując nasze kontrakty wydaliśmy tysiące dolarów na prawników (zarówno w Wielkiej Brytanii i jak i w Polsce), upewniając się, że wiemy jakie ryzyko ponosimy podpisując dany kontrakt. Miesięcznie ponad £2,000 kosztuje nas ubezpiecznie od odpowiedzialności cywilnej oraz ochrona przed pozwami patentowymi, których ryzyko jest dość realne jeśli piszecie aplikacje dla amerykańskich firm (jeśli ktoś ma więcej pytań na ten temat to piszcie na matt@gorailsgo.com).

Przygotowując nasze kontrakty nie ukrywam, że wzorowaliśmy się na http://msabundle.com/ od Obiego Fernandeza z Hashrocket. Nasi prawnicy w Wielkiej Brytanii w pierszej kolejności przepisali je na prawo angielskie (które w wielu aspektach różni się od tego, co jest dopuszczalne w USA) a potem wspólnie z prawnikiem w Polsce przełożyliśmy to na realia naszego systemu prawnego.

Jeśli ktoś z Was nie przeszedł jeszcze tego etapu samemu i szuka dobrego zestawu kontraktów opartych na polskim prawie, to naszą wersję można kupić za $49 pod https://gumroad.com/l/XqgU/rubyonrails-pl/ W archiwum do pobrania dostępna jest wersja Microsoft Word (.docx), Apple Pages oraz PDF.

Jeśli ktoś z Was ma jakieś pytania lub wątpliwości to możecie śmiało pisać tutaj lub na matt@gorailsgo.com. Mam nadzieję, że komuś to pomoże!

—Mateusz

3 Likes

Zapomniałem wspomnieć—w umowie cała sekcja 4 (Indemnity) tyczy się właśnie ochrony sądowej klienta w przypadku naruszenia gwarancji posiadania praw do sprzedawanych wartości intelektualnych.

Negocjując kontrakt z klientem w pierwszej kolejności najlepiej nie umieszczać tej klauzuli w kontrakcie. Jeśli klient (albo jego prawnicy) będą oponowali, wtedy można ją dodać (i liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami w przypadku pozwu, które można ograniczyć specjalistycznym ubezpieczeniem).

Cześć, czy powyższe umowy nadają się do do zawierania współpracy z klientami z USA? Czy ktoś na forum byłby zainteresowany sprzedaniem szablonu takiej umowy?

1 Like

Umowa się nadaje do pracy z klientami w USA, ale prawdopodobnie klient będzie próbował negocjować z Tobą zapisy oparte na prawie amerykańskim.

To, czy jesteś gotowy przyjąć ryzyko ew. procesu sądowego w USA gdyby coś poszło nie tak to, to już czysto komercyjna decyzja.

Jeśli potrzebujesz umowy opartej na prawie amerykańskim z analogicznymi zapisami to zawsze możesz kupić oryginał Obiego: http://msabundle.com

2 Likes