Tworzenie strony w czystym ruby - materiały, informacje

Witajcie.
W ramach projektu z przedmiotu Serwisy Internetowe chciałem robić stronę w railsach.
Świat stawał się piękny, na Polibudzie używałem rozwiązania, które jest aktualnie w użyciu(co nie jest zbyt częste), władowałem jquery(bo to najwygodniejszy dla mnie framework do ajaxa), cucumbera (bo to najbardziej lansiarski framework do testowania), selenum (bo wygląda bardziej dżezi od takich bezgłowych testów) - słowem, wszystko, co jest potrzebne do wygodnej, samodzielnej pracy nad stroną.
No ale świat nie jest piękny.
Zostałem poinformowany (w połowie prac nad projektem), że używanie frameworków nie jest pr00, ze to lenistwo, bo znacząco zmniejsza wkład własny etc - i powinienem pisać stronę bez użycia jakiegokolwiek frameworka(swoją drogą, ciekawę, czy Racka szanowne grono Metrologów(prowadzący zajęcia są takiej specjalizacji) zaliczy jako frameworka, czy jako interfejs).
Anyway, zaciekawiło mnie, jak de facto tworzyć stronę internetową w czystym rubym - jak to robić z wykorzystaniem racka, to powiedzmy, że w tutorialach w/w jest opisane… natomiast nie znalazłem tak naprawdę nic ciekawego na temat robienia strony w takim najczystszym rubym - dlatego, że nikt tego nie robi(w co wierzę…), czy może słabo szukałem ?
Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś się podzielił jakimś kawałkiem kodu, materiałami i przemyśleniami :wink:

Fraza do guglnięcia dziś: Ruby CGI

Kiedyś zrobiłem taki szybki projekcik w tym do zaciągania i sklejania sygnaturek różnych postaci z Warhammer Online. Przykład dla trzech postaci kolegi:
http://tomash.wfb-pol.org/war/szaman/signature_glue.cgi
Wrzucę kod na githuba jak mnie ktoś przekona że nie należy się tego wstydzić :wink:

Tu masz hello world w Ruby CGI:

#!/usr/bin/ruby require "cgi" cgi = CGI.new("html3") cgi.out("text/plain"){ "Hello World #{Time.now}" }
Zasadniczo prostsze niż Rack :wink:

Rack to czysty Ruby. To zazwyczaj pierwszy interfejs poprzez jaki serwer (Apache, Nginx) komunikuje się z aplikacją.

Alternatywa to użycie CGI/FCGI ale nie jestem pewien czy ktoś jeszcze to robi.

Panie, co pan? Jeszcze trzy lata temu nikt nie słyszał nazwy “Rack”, a aplikacje Railsowe śmigały jak ta lala :slight_smile:
Pięć lat temu nikt nie słyszał nazwy “Mongrel” i tak samo. Czysty Ruby w webie to CGI, oldschool fuck yeah.

[quote]Rack to czysty Ruby. To zazwyczaj pierwszy interfejs poprzez jaki serwer (Apache, Nginx) komunikuje się z aplikacją.

Alternatywa to użycie CGI/FCGI ale nie jestem pewien czy ktoś jeszcze to robi.[/quote]
a kto robi coś w racku? jak ktoś uważa, że RoR jest za duży/wolny/nie trendi to bierze sinatre, ramaze, albo cokolwiek innego.
Więc jak już mam robić coś debilnego, to niech to będzie możliwie najdebilniejsze.

[quote]Panie, co pan? Jeszcze trzy lata temu nikt nie słyszał nazwy “Rack”, a aplikacje Railsowe śmigały jak ta lala
Pięć lat temu nikt nie słyszał nazwy “Mongrel” i tak samo. Czysty Ruby w webie to CGI, oldschool fuck yeah.[/quote]
ooo, widzę, że Tomash poczuł o co chodzi - w sumie nie dziwne, chłop z polibudy :smiley:
Dzięki, będę guglał i płodził - zobaczymy - jak nie porzygam się jak gimnazjalista na komersie, to będę płodził to monstrum, a jak nie, to stwierdzę, że pie***** i zrobię to w “czystym” php - fuck yeah ;]

Myślę, że Rack to interfejs. Masz quakać na call i zwrócić tablicę z 3 elementami i tyle :slight_smile: Wszystko co serwuje Railsy praktycznie serwuje Rack więc ja bym poszedł w strone nginex + passenger + rack gdybym miał takie wymagania jak ty masz.

A ja bym powiedział, że kogoś tu ostro pojebało.

@paneq, też tak uważam - ale zobaczymy, co wyjdzie z rozmowy jutro. Na czystym CGI tego pisać napewno nie będę, w racku też raczej mi się nie widzi.
@radarek - jeśli mówisz o mnie, to czysto teoretyzuję - chciałbym przekoać się na własnej skórze, czemu tak się nie robi aplikacji :wink: a jak mówisz o prowadzących - zobaczymy, czy są głusi na argumenty, czy może uda się ich przekonać - oni znają tylko php, a tam faktycznie da się spokojnie wyklepać kod bez użycia frameworków.

Skad ja to znam…

[quote]- Rozwiazalem to zadanie w Ruby.

  • Co? W czym? Czemu Pan nie robi srednikow?[/quote]
    :lol:

Wspolczuje i powodzenia!

Ale właściwie dlaczego? :slight_smile:

Rozumiem, że Twoi wykładowcy nie pozwalają na użycie frameworka, ale myślę, że można by to bardzo zgrabnie zrobić wspomagając się kilkoma klasami z activesupport/actionpack (np. do zczytania parametrów, w PHP tego też przecież nie musisz sam implementować).

W ogóle to nie cierpię jak tak się ludzi ogranicza. Jak ktoś uważa, że zadanie jest za proste bo student używa frameworka to niech mu da trudniejsze zadanie a nie każe sobie radzić bez niego. Z drugiej strony wszystko zależy od tego na jakie ćwiczenia uczęszczamy. Jak jesteśmy np. na ćwiczeniach z programowania sieciowego to moim zdaniem wymagania korzystania z natywnych socektów zamiast z bibliotek ma sens. Można narzekać na akademię ale moim zdaniem troszkę się do Ruby przekonują i niektórzy już kojarzą temat. Wciąż mało ale myślę, że nie mniej niż reszta programistycznego świata.

Jak najbardziej miałem na myśli prowadzących. Przecież framework to nie jest jakaś magia w stylu “generate application” i wszystko działa.

U mnie (UAM) ruby był wręcz całkiem popularny i kojarzę co najmniej dwa przedmioty, gdzie u niektórych prowadzących (pech chciał że akurat nie u moich) nie było wyjścia i trzeba było wszystko pisać w ruby. Cyrk się zrobił dopiero jak jeden projekt napisaliśmy w erlangu :wink:

Tzn. jako gimnastyka umysłowa zrobienie czegoś prostego bez frameworka (aby framework docenić i zrozumieć podstawy) jest jak najbardziej wskazane.

Natomiast jako “poważny projekt” – tak, zmuszanie kogoś do czystego języka jest oznaką ostrego pojebania.

gup1 jestes prawdziwy hax0r pisze na socketach!

Podpisuję się rękami i nogami :slight_smile:

świat stał się znowu piękny, mogę jednak pisać z wykorzystaniem frameworków :wink:
w każdym razie coś małego dla sportu kiedyś napiszę sobie, tak choćby dlatego, żeby zobaczyć, czemu tak się nie robi :wink:

Link do prezentacji Marcina Kulika z Euruko:

Jak zrobić własny framework - moze Ci się przyda.

@katafrakt - no to się rozumiemy bom też z UAM i nawet mi tam pozwolili mgr o Rails machnąć :slight_smile: