Ubezpieczenie OC

Ostatnio po raz pierwszy ktoś zapytał się mnie, czy posiadam już ubezpieczenie OC mojej działalności jako programisty. A w zasadzie wymaga tego w kontrakcie.

Ktoś się z tym spotkał? Ktoś kupował? Jak to wygląda cenowo?

2 Likes

Tragicznie. Ostatnio spędziłem dobre 2 tygodnie szukając sensownych opcji.

Czy jest to firma brytyjska? Jeżeli tak to zapomnij nie dostaniesz ubezpieczenia OC ważnego w UK dla firmy polskiej (przynajmniej w rozsądnej cenie). Najprostszym rozwiązaniem jest założenie spółki/działalnosci w UK i zgarnięcie ubezpieczenia tam,

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC w Polsce nie jest łatwiej ale już możliwe. Polecam kontakt z dobrym agentem ubezpieczeniowym.

Sprawa jest jeszcze trudniejsza - Szwecja.

No więc życzę szczęścia ale będzie trudno. Bardzo trudno.

Zdecydowanie próbuj ze szwedzkimi ubezpieczycielami. Może jakiśsię zlituje i ubezpieczy polską firmę. Możesz sprawdzić czy jakiś szwedzki ubezpieczyciel nie ma biura w Polsce i uderzać tam.

Ubezpieczenie OC dla firmy w polskiej firmie ubezpieczeniowej (udziałowcem jest Skarb Państwa), w pakiecie podstawowym kosztuje niecałe 300 zł na rok - zależy od kwoty ubezpieczenia. W przeciwieństwie do innych na rynku nie wymagają deklaracji przychodów, które są uwzględniane przy obliczaniu składki.

Niestety nie znalazłem (szukałem ponad 2 lata temu i trochę mniej rok temu) ubezpieczyciela zabezpieczającego przed utratą danych, co w naszym przypadku jest dość ważne. Może ktoś zna takiego?

Z ciekawości sprawdziłem, jak wygląda ubezpieczenie “zdarzeń zagranicznych”:

Zakres ubezpieczenia może zostać rozszerzony po opłaceniu dodatkowej składki o klauzule dodatkowe obejmujące szkody:
(…) będące następstwem wypadku ubezpieczeniowego, który miał miejsce poza terytorium RP…

Dużo zależy od kwoty ubezpieczenia. Różnią się też definicje OC pomiędzy krajami, zwykle trzeba się dowiadywać dokładnie co dane ubezpieczenie obejmuje.

Dlatego własnie radzę skontaktować się z kimś kto się zajmuje ubezpieczeniami zawodowo.

Ze swojej strony powiem tylko że kontraktu z kwotą ubezpieczenia 2 miliony funtów PZU nie chciało nawet patykiem dotknąć.

Co właściwie ma taka polisa obejmować? Albo co zazwyczaj obejmuje w Szwecji, skoro to u nich normalne?

Standardowe ubezpieczenie na wypadek, gdyby chcieli czegoś od Ciebie dochodzić. Dla mnie trochę dziwne, ale chodzi mi głównie o papier (zwłaszcza, że w grę nie wchodzą zbyt wysokie kwoty).

@swistak84 jak się okazuje takie ubezpieczenie daje sporo firm, moja agentka ma kilka propozycji dla mnie.

Gdy już coś wybiorę to dam znać.

Ciekawy temat i chyba w naszym środowisku (kraju?) mało popularny (szczególnie OC od kontraktu; OC od szkód na mieniu np. wynajmowanym biurze są chyba w miarę popularne).
Oferty ma m.in. wspomniane PZU, Allianz, Hestia, AIG, UNIQA, można popytać na Oferteo albo u agenta.
Chętnie dowiem się jakie dobre oferty znaleźliście.

Z tego, co zdążyłem do tej pory wyszukać to AIG ma takie ubezpieczenie.

1 Like

@iRonin Dodałem zapytanie na Oferteo, zero zainteresowanych.

Do tej pory wiem, że:

  • Hestia ma ubezpieczenie, które kompletnie do niczego nie służy w codziennej pracy na zlecenie. Ubezpieczenie dotyczy tylko zamkniętych projektów a ochrona obowiązuje dopiero rok po zakończeniu projektu.
  • Czekam na odpowiedź z Generali, ale wydaje mi się, że jest to bardzo mocno korporacyjne ubezpieczenie.
  • Obecnie wybieram pomiędzy PZU a AIG - PZU ma bardzo niskie stawki, a biorąc pod uwagę, że potrzebuję jedynie formalnego ubezpieczenia to wydaje mi się, że wystarczy. Czekam jeszcze na konkretną ofertę z AIG oraz na OWU z Compensy.

UNIQA ani Allianz na razie mi się nie trafiły.

1 Like

Jeszcze jeden aktualizacja.

Wydaje mi się, że moim błędem było zakładanie, że muszę mieć specjalne OC dla konsultanta komputerowego (ta śmieszna nazwa to kategoria naszych prac). W PZU zaproponowali mi po prostu ubezpieczenie OC działalności gospodarczej. Prawdopodobnie w zupełności to wystarcza (przynajmniej w moim przypadku).

Ja utrzymałem taką przykładową wycenę z UNIQA od agenta:
OC podstawowe 100.000 zł., OC produktu 100.000 zł., OC kontraktu 100.000 (w tym OC podwykonawców), OC najemcy nieruchomości 30.000 zł., OC pracodawcy 50.000 zł;
składka roczna ok. 1400 zł.

Nie zapoznawałem się niestety z OWU.

@filiptepper A jaka suma ubezpieczenia i koszty?

@mdrozdziel Niecałe 400 zł rocznie za 100.000 zł.

@iRonin Ja mam akurat prostszy przypadek, więc nie muszę aż tyle płacić. Ale jest to w miarę zgodne ze wszystkimi innymi wycenami, z którymi się spotkałem (przy tak szerokim zakresie).

Kurcze a ja mam właśnie problem bo też trzeba mi tego OC przy czym mój agent twierdzi, że obecnie go nie ma popimo tego, że wszystkie ubezpieczenia firm kosztują własnie około 400 zł.
Uniqa to jedyna opcja?
Czy może zmienić agenta?

Ktoś próbował w innych firmach? A może jacyś brokrzey takie coś zaproponują?

A stosują takie wyłączenia jak np. PZU, gdzie praktycznie nie da się ubezpieczyć działalności związanej z oprogramowaniem?

Linkowanie do opinii na stronie firmy której opinie dotyczą… seems legit :smile:

Nie żeby opinie gdzie indziej w sieci mialy o wiele większą wartość, w końcu jest dużo firm od seospamu i szeptanek. Co do samego tematu to Warta ma ‘coś’ teoretycznie za ~600 PLN rocznie na pół miliona PLN ale po przeczytaniu OWU wychodzi na to że w sumie niewiele ubezpieczają.

Dokładnie to samo w przypadku PZU.

Próbowałem skontaktować się z Proamą, ale przy każdym mailu trzeba ręcznie podawać adres w polu To:, nie chce mi się.