Windows 10 - WSL + RoR - działa

Dzisiaj przetestowałem działanie Windows Subsystem for Linux na Windows 10 pod kątem odpalenia railsów z postgresql.

Czasem zdarza się tutaj, że początkujące osoby próbują uczyć się railsów korzystając w Windowsowych binarek. Jak wiadomo - nie ma to większego sensu… Ale nie wszystko stracone. W najnowszej wersji Win10 można zainstalować Ubuntu, na którym można uruchomić postgresa i railsy.

  1. Na początek musimy włączyć WSL. W Powershell odpalamy:

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Rebootujemy się gdy poproszą nas i ze sklepu Windows Store instalujemy Ubuntu postępując z tym co tam nam zaproponuje instalator - najważniejsze to użytkownik i hasło.

  1. Odpalamy konsolę - w moim przypadku: Hyper -> https://hyper.is/ i wydajemy komendę bash

No i potem już standardowo, update apta, instalacja postgresql + postgresql-server-dev-9.5, rvm i pojachali.
Uruchomiłem, sprawdziłem - działa!

uname i postgresq status

rvm install 2.5.0

railsy w działaniu

PS. można zainstalować też XSever dla Windows - np. VcXsrv i uruchamiać programy “graficzne” z Ubuntu na Windows

3 Likes

Działać działa, ale ostatnio jak sprawdzałem, każda próba edycji pliku tak odpalonego projektu za pomocą aplikacji okienkowej na windows (np. Atoma) kończyła się dość efektownym padem. Nadal tak jest i trzeba edytować pliki takiego projektu z programu też działającego w subsystem, czy coś się poprawiło w tej kwestii?

2 Likes

Nie, uruchomiłem rails s - w katalogu domowym znalazłem katalog z projektem, odpaliłem brackets z Windowsa - edytowałem plik, f5 w przeglądarce - wszystko działa prawidłowo, nic się nie wyłożyło.