Wybór edytora do ROR

Ja używam sublime’a. Ruby Mine wydaje się zbyt ciężki jak na ruby (widziałem ludzi używających, cześć okna z kodem to 1/4 ekranu, wszędzie jakieś paski z rzeczami, klikanie myszką, fu). Polecam przysiąść i nauczyć się vim’a, ma wszystko czego będziesz potrzebował, a wchodząc na serwer i mając jakiś większy plik do zedytowania nie będziesz się czuł jak niepełnosprawny :wink:

No, wszystko akurat zależy od tego jak się to sobie ustawi, teoretycznie część okna z listą katalogów w sublime też można rozciągnąć na pół ekranu :slight_smile: To klikanie myszką też powiedziałbym jest raczej opcjonalne, do wszystkiego można się dostać skrótami tylko trzeba się ich nauczyć. Parę tygodni i nie zdejmuje się już rąk z klawiatury. Zupełnie jak z vimem :stuck_out_tongue:

RM + https://plugins.jetbrains.com/plugin/164

Każdy z tych edytorów można przetestować za darmo, nie sluchaj nas tylko wybierz to, co Tobie pasuje.

Może Atom bym odpuścił, jeśli wolisz edytor to Vim lub ST, jeśli IDE - RM.

(osobiście korzystam z ST, chociaż nadal brakuje mi kilku rzeczy, które miał TextMate)

Sam korzystam z Sublime-a. W tym temacie znajdziesz sporo o tym jak usprawnić sobie pracę z tym edytorem.

Z tych co wymieniłeś pomyślałbym też o VIM-ie, ale w późniejszym etapie. Czasem będziesz musiał się zalogować zdalnie na jakąś maszynę i tam nie będzie żadnego Sublime-a czy innego RM. :slight_smile:
Jeśli VIM Cię będzie odrzucał to zawsze możesz zostać przy prostszych narzędziach typu nano.

Rzeczywiście - ważna rzecz. Warto się nauczyć choćby podstaw Vima jeżeli zdarza Ci się edytować pliki na serwerach (zakładam, że jeśli nie teraz to pewnie w przyszłości Ci się to przyda).

Probowałeś TextMate2? Od jakiś 2 tygodni mu daje szanse i jest całkiem w porządku.

Zdecydowanie https://www.jetbrains.com/ruby/ jest dobrym rozwiązaniem.

Próbowałem z 10 razy, serio. Od bardzo wczesnej wersji TM2, nawet cośtam kontrybuowałem po drodze, ale nadal mnie nie przekonał. ST3 szybszy i przede wszystkim - skończony. W TM2 nadal brakuje kilku podstawowych rzeczy + responsywność cmd+t pozostawia wiele do życzenia. Przesiądę się na TM2 gdy wyjdzie z wiecznej alfy. :wink:

No to już najwyższy czas bo teraz jest w wersji beta :smile:

1 Like

Dlaczego odpuscilbys Atoma? Ja sam korzystam z Vima, ale mialem okazje korzystac z atoma i jest calkiem w spoko. Znam tez kilka osob ktore przesiadly sie z Sublime i tez nie narzekaja.

Wydajność. Otwieranie plików w porównaniu do ST3 / Vim jest dla mnie koszmarnie wolne. Ale to już moja preferencja, być może komuś odpowiada cała reszta.

Do kompletu otwierania plików >2MB nadal nie ma (brak możliwości otwarcia dostatecznie dużego dumpa SQL - dla mnie deal breaker) a obsługa Gita, przynajmniej u mnie, muli niemiłosiernie zanim się połapie w tym które linie były zmodyfikowane w odpowiednio dużym pliku. I to jest wersja podstawowa edytora, bez żadnych pluginów.

+1 RubyMine

Nie warto przepłacać czasem jaki poświęcisz na dostosowanie innego edytora do tego, czego z czasem będzie ci brakować a masz od ręki w RM.

tutaj warto wspomnieć też, że korzystanie z RM nie zwalnia z obsługi normalnej konsoli, bo wiele osób o tym zapomina i to zazwyczaj ci co z RM nie korzystają

Dlatego zupełnego nooba lepiej posadzić przed $EDITOR (każdy wstawia według upodobań :smiley: ) niż przed IDE.

Widziałem takich ludzi którzy uczyli się pisać C++ w Visual Studio (co już samo w sobie jest durnym pomysłem, MSVC jest straszny pod wieloma względami), a potem dano im do dyspozycji zestaw: edytor z podświetlaniem składni, terminal i gcc… i mieli poprogramowane :slight_smile:

odnośnie VIM-a z jakich wtyczek korzystacie pracując z railsami ? możecie polecić jakiś ciekawy tutorial pokazujący triki / sztuczki obsługi vima ? :wink:

Wydaje mi się, że na sam początek przygody z Vimem to najlepsza będzie gotowa paczka pluginów np http://vim.spf13.com/
Jedno polecenie i ma się skonfigurowanego Vima.

akurat w sieci znalazłem bardzo fajną stronę z mnóstwem skrótów do vima, taki quickstart:

http://blog.adiasz.pl/2008/02/03/vim-podstawowe-komendy/

oraz mały tutorial:

http://www.openvim.com/tutorial.html

zainstalowałem sobie spf13 - świetna sprawa że można to zainstalować jedynie jedną komendą i widzę że kolorowanie składni w js css html też jest dostępne.

do tej pory korzystałem jedynie z sublime’a ale powoli przestawiam się na vima, czy można w nim w jakiś prosty sposób mieć listę wszystkich katalogów / plików w projekcie ? oczywiście są zakładki ale fajnie byłoby mieć możliwość szybkiego podglądu całej struktury projektu.