Wzorce projektowe, książka jakaś itp?

Jak w temacie, chciałbym się trochę podszkolić na temat wzorców bo mimo, że często w książkach można sobie o części z nich poczytać to z reguły o tych samych a sam wątek traktowany jest raczej pobocznie, wiem, że jest jedna książeczka czterech panów ale helion wydał coś celowanego w Ruby ostatnio a chciałbym uniknąć powtarzania tego samego w kilku książkach i tak sobie dumam co zakupić ,…

tak więc co polecamy ?? ^^

Gang czworga wciąż i niezmiennie.
Ewentualnie “PHP5: Obiekty, Wzorce, Narzędzia” - rozdział o wzorcach naprawdę godny polecenia.

W Rubym parę wzorców jest wręcz naturalnych czy też częścią biblioteki, więc nie ruszałbym raczej “Design patterns in Ruby” jeśli chcesz, żeby Twoja wiedza na temat nie była ściśle powiązana z jednym, na dodatek specyficznym językiem.

DEsign Patterns in Ruby - Russ Olsen. Czytałem po angielsku, teraz w Helionie jest po polsku cena 57 złotych. Zademonstrowane na kolejnych przykładach

Ja jeszcze polece Patterns of Enterprise Application Architecture (wydane w Polsce pod tytulem Architektura Systemow Zarzadzania Przedsiebiorstwem. Wzorce projektowe) Fowlera. Katalog znajduje sie na stronie autora.

Wiele elementow Rails bazuje na wzorcach z tej ksiazki.

Tak, np. ActiveRecord :wink:

Ale to już książka dla zaawansowanych, po łyknięciu kanonu, czyli wzorców opisanych przez Czworo.

No to postanowione, Czworo i Fowler pozniej… dzieki bardzo ^^

Ja za to gorąco polecam http://oreilly.com/catalog/9780596007126/ (jest też polskie wydanie).
Książka jest remedium na wzorce projektowe, szczególnie dla początkujących programistów.
Napisana jest w bardzo niekonwencjonalnej formie, dlatego przyjemnie się ją czyta, a wiedza z niej zaczerpnięta na długo pozostaje w głowie… :wink:
Z tej samej serii polecam też: http://www.amazon.com/Head-First-Object-Oriented-Analysis-Design/dp/0596008678

…ale reklamę zrobiłem… :wink:

W pickaxe jest rozdzial: Object-Oriented Design Libraries, sa tam opisane 4 wzorce. Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, ale wydaje mi sie, ze te 4 + moze Fabryka/Strategja to calkiem dobra podstawa. Przynajmniej ja sam wielu innych nie uzywalem.

Pozdrawiam,

Oświećcie mnie. Ta książka od gangu czworga to…?

Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software

w polsce wydana przez WNT, jest to druga książka z cyklu “Inżynieria Oprogramowania” którą przerabiam i kolejna naprawdę dobra
( pierwsza to “Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza” też polecam, szczególnie przydatne na początku przed złymi nawykami :slight_smile: )

http://www.wnt.com.pl/product.php?action=0&prod_id=986&hot=1