Z której implementacji Ruby'iego korzystacie i dlaczego?

Hej,

Ostatnio korzystajac z rbenv install zdalem sobie sprawe z ilosci implementacji ruby. Zawsze korzytalem z MRI, ale po lekturze “Internetow” np. jRuby wydaje sie byc interesujaca alternatywana, jednak wymaga sporej gimnastyki z gem’ami co mnie troche odpycha.

Z co ktos korzysta z czegos poza MRI na produkcji, podczas pracy etc ? Jakies uwagi, wnioski, opinie ? :smile:

Nie jestem fanem Javy a jRuby zbyt przypomina mi Javę więc trzymam się od tego z daleka. Rubinius i Ruby Enterprise Edition wydają się ciekawe jednak nie miałem z nimi do czynienia więc chętnie przeczytam opinię tych bardziej zaawansowanych a więc podpinam się pod temat.

Pozdrawiam.

Patche z REE zostały zmergowane w MRI bodaj 1.9.3, także nie ma tematu.
Chętnie poczytam o doświadczeniach z jruby (zwłaszcza, że wyszło 9.0.0.0). Wszystkie moje podejścia kończyły się wycofaniem do MRI (głównie za sprawą wygody developowania).

Jruby to fajna opcja na maly server ktory korzysta z jakiejs biblioteki javowej, lub potrzebuje lepszej obslugi watkow niz MRI. Moze byc dobrym pomyslem np na workery (sidekiq). Plus za swietne narzedzia do debugowania JVM (np visualvm). W railsach - z mojego doswiadczenia - koszmar w deploymencie i problemy z gemami.