żarcik :D

http://img214.imageshack.us/f/screenshotes.png/

linijka 26 :smiley:

oo, to mongoid używa ktoś poza mną? ;D

Uzywamy. Jak narazie sa same problemy (i zero korzysci), ale przynajmniej jest satysfakcja z korzystania z bleeding edge :wink:

Z czego wynikają te problemy? Wybraliście mongodb do projektu, do którego się nie nadaje?

Ja też używam. Jak na razie zero problemów i same korzyści :wink:

Próbowałem mongoid, ale mongomapper wydaje mi się bardziej dopieszczony.

Dokładnie. Mongoid to bardzo work in progress. Ma jedną zaletę nad mongomapperem że jest szybszy, ale asocjacje są prymitywne, brakuje często podstawowych opcji w walidacjach (:scope musiałem sobie dopisać) a połowa testów mongoid się wykrzacza. Nie używamy dlatego mongoid w firmie, jedynie do projektu prywatnego postanowiłem go użyć. Mongomapper jest znacznie lepszy, i wbrew temu co można wyczytać na necie, działa świetnie z rails 3

Mógłbyś to rozwinąć?

Z railsami 3 może i tak, ale nunemaker nie bardzo chciał dodać API dla ActiveModelu, więc mongomappera ciężko podpiąć pod Devise na przykład. A przynajmniej tak twierdził Jose Valim jak z nim rozmawiałem na Euruko.

Mógłbyś to rozwinąć?[/quote]
Są problemy jeśli chcesz zrobić bodajrze asocjacje o innych niż wynikające z klas modeli nazwach, to jest to co pamiętam od ręki. Ale wertowanie grupy dyskusyjnej w kierunku “not implemented” czy zapuszczenie testów da Ci lepszy obraz sytuacji.

Co do asocjacji, to rzeczywiście trochę ból, chyba będzie trzeba wysłać patcha :wink:

Testy u mnie przechodzą, na 1.8.7 ;] Na 1.9 jest kilka faili, ale z tego co pamiętam, to w mongomapperze też nie zawsze było zielono na 1.9.

Ja pamietam ze mialem z tym problm http://groups.google.com/group/mongoid/browse_thread/thread/cc6ff636377f5031 ale nie wiem jaki jest stan bierzacy.

MongoMapper byłby najlepszy, ale jest w pewien sposób utrzymywany w wygodnej wersji dla właścicieli Harmonyapp. Z racji, że już jestem zależny od bebechów Rails 3, także mi brakuje API dla ActiveModelu itp. John Nunemaker, jest człowiekiem bardziej reagującym i pomagającym, jednak rozwój MM jest przez niego zoopiniowany, więc cokolwiek potrzebnego i przydatnego, rzadko trafia do master.

Aktualnie korzystam z Mongoid, no i także są problemy, ‘criteria’ nie działa tam gdzie powinna. Na grupie ludzie mają podobne i inne problemy, pozostaje mi dalej niesmak, że gdzieś tam jesteśmy olewani.

Wolałbym korzystać z MM, ponieważ pasuje mi czysty i konkretny sposób w jaki John Nunemaker pisze swoje dzieła. Pewnie jak już przekona się do Rails 3 to MM będzie w pełni funkcjonować, wtedy na 100% ponownie przepiszę swoje aplikacje na MM. Szkoda, że to zazwyczaj zabiera energię i czas.

Co do asocjacji, to rzeczywiście trochę ból, chyba będzie trzeba wysłać patcha ;-)[/quote]
Dzisiaj miałem potrzebę dodania asocjacji nazwanej inaczej niż model. Działa na razie bezproblemowo, więc chyba zdążyli to już poprawić.

Ale nikt się nie zastanowił jak by można było udostępnić odpowiedni interfejst i rozwiązać problem na screenie :wink:

[code=ruby]class blah

def tags
returning self.taggings.collect(&:tag) do |tags|
def tags.build(name)
# zawartość tej śmiesznej metody na screenie
end
end
end
end[/code]

Woow

Dzięki za pomysł :slight_smile: