Zielony w programowaniu - wybór Ruby na start? Opinia na temat kursów

Hejka wszystkim :slight_smile:
Jestem zielony w programowaniu ale myślałem nad tym by na start z programowaniem wybrać właśnie Rubye’go.
Tutaj nasuwa mi się pytanie, czy poradzę sobie z tym językiem zważając na to że nie uczyłem się nigdy żadnego języka programowania?, -czy nie jest on w jakiś sposób trudny?
I jeżeli miałbym zacząć uczyć się Ruby’ego to kupiłbym te kursy ( co o nich sądzicie? poza tymi kursami uczyłbym się także z takiego kursu darmowego od apki.org oraz pewnie od jakiś kursów anglojęzycznych.
Kurs Ruby Podstawy : http://videopoint.pl/kurs/ruby-kurs-video-poziom-pierwszy-podstawy-jezyka-i-praktyczne-przyklady-jacek-galanciak,vruby.htm#format/w
Kurs Ruby On Rails: http://videopoint.pl/kurs/ruby-on-rails-ror-kurs-video-programowanie-aplikacji-internetowych-jacek-galanciak,vrubra.htm#format/w

Wiem, że to nie Ruby. Nie wiem czy jest to jakieś super, ale podrzucam jako opcję:
http://eloquentjavascript.net/

Mi całkiem przypadła do gustu, ale czytam ją mając jakieś doświadczenie. Wydaje mi się jednak, że może być ok dla zielonego :slight_smile:

Cześć!

Uważam, że Ruby jak najbardziej nadaje się dla zupełnie zielonego. W końcu jednym z założeń autora tego języka było uczynienie języka możliwie jak najprostszym dla człowieka, a nie dla maszyny. Z uwagi na to, że nie masz żadnego doświadczenia programistycznego polecam Ci abyś znalazł kogoś kto będzie Ci w tym pomagał. Niezależnie od wyboru języka, początki mogą bywać trudne. A nie ma nic gorszego w takich chwilach jak uczucie frustracji wywołane jakimś problemem. Może znasz kogoś kto już programuje (nie musi to być Ruby)? Jeśli nie masz takiej osoby to na tym forum na pewno znajdziesz pomoc.

Co do kursu. Niestety nie mam możliwości oglądnięcia pełnej wersji. Znam jednak autora tego języka. Jakiś czas temu prowadził bardzo fajnego bloga o Rubym i po jego treści wiem, że posiada o Rubym głęboką wiedzę.

Nie łudź się jednak, że te kursy Ci wystarczą. Przekaz video ma bardzo fajną zaletę. Widzisz w sposób bezpośredni to jak koduje autor. To bardzo pomocne. Jednak takie materiały nie zawierają tyle treści co dobra książka.

Hmmm a ja programowanie zaczynałem od Small basic I jestem za to wdzięczny mojemu nauczycielowi, że programowanie zaczynałem właśnie od tego języka, myślę że gdyby zaczynałem od c++ czy innego to bym tak tego nie polubił, a co do wyboru Ruby jako 1 języka myślę że jest to świetna decyzja.

Cześć, w Twoim przypadku (przeczytałem w innym poście, że masz 15 lat) zainteresowałbym się najpierw C (polecam Język ANSI C, Ritchie, Kernighan), C++ (ogarnąć STL’a), Algorytmami (np. Perełki Bentleya i potem Cormen) i przygotowywał się do OI i tym podobnych, bo warto a masz czas.

Pozdrawiam.

1 Like