A gdyby tak YABB in RoR

A gdyby tak stworzyc Yet Another Biuletyn Board oparte na Ruby on Rails ? Wiem ze jest projekt o nazwie rForum, ale nie jest to nic niezwyklego. Zdaje sobie tez sprawe jest jest mnostwo innych projektow chociazby Open Power Board ktory chyba ostatnio rozwija sie coraz lepiej :slight_smile: Ale te wszystkie projekty sa oparte na php… Jesli znalazly by sie osoby chetne do pracy przy tym projekcie mozna by zaczac organizowac zaplecze, svn, strone oraz zaczac projektowac funkcjonalnosc. Byc moze pomysl kolejnego BB jest bezsensowy i nie warto nawet nad tym sie zastanawiac, niemniej jednak jesli uwazacie ze to ma sens :slight_smile: Jestem otawrty na wszelkie wasze sugestie!!!

To od razu proponuję aby na poczatek zaimplementować funkcjonalność Invision Power Board. To najlepsze forum.

Myslalem dokladnie o tym samym forum jako protoplascie :slight_smile: Chyba najwiekszym atutem byla by mozliwosc przystosowania takiego forum do portalu. Mam makabryczne wspomnienia z dopisywania kodu do wersji 1.3.1 a rails otwiera sporo nowych mozliwosci :slight_smile: Prawdopodobnie jako system szablonow wykorzystalo by sie liquid jako system szablonow, zasntawiam sie tez czy redcloth nie bylo by lepsze od bbcode, tylko nie jestem pewien czy istnieje funkcja detextelizujaca :slight_smile: Ale jesli nie ma to nie bylo by trudna ja napisac. Oczywiscie nalezalo by tez wykorzystac ajax… w rozsadnych granicach :slight_smile: Systemem lokalizacji napewno nie powinno byc globalize. Chyba wystarczylo by cos na bazie yaml (nie wiem tylko czy nie ma tam przypadkiem jakis problemow z utf8). Narazie to tyle, życze wszystkim wesołych i pogodnych świąt :slight_smile:

Przygladnijcie sie Opinions http://home.leetsoft.com/opinion
Polecam tez jako dobry przyklad kodu RoR

Pozdrawiam

Ja na pewno byłbym zainteresowany takim projektem - sam potrzebuję takie forum, a phpBB mam już serdecznie dość.

To może w takim razie przejdziemy od słów do czynów ? :slight_smile:

Oto moje propozycje:

  1. Podoba mi sie nazwa YABB (Yet Another Bulletin Board) - nazwa to podstawa :slight_smile:
  2. Forum będzie funkcjonalnie zbliżone do (IPB, phpBB, vBulletin … ) przy czym rzeczy najważniejsze zostaną zaimplementowane najpierw. Poza tym do dyspozycji będzie Ajax i wszystkie Railsowe udogodnienia interfejsu. Zbliżona funkcjonalność nie oznacza rozbudowanych analiz statystycznych. Myślę, że dobrze byłoby stworzyć coś pomiędzy Opinions a IPB czy vBulletin.
  3. Yabb będzie posiadał większą funkcjonalność od Opinions (np. obsługa wielu języków) + inne rzeczy (jakie ?)
  4. PaK: Co miałeś na myśli pisząc “możliwość przystosowania do portalu” ??

Poniżej lista początkowych ‘features’, które przychodzą mi do głowy:

  1. models: categories, forums, topics, posts, users, groups
  2. obsługa themes
  3. globalize (albo dlaczego nie globalize i co w zamian) ?
  4. Import danych z innych silników
  5. Posty filtrowane BBcode/Textile

Na pewno macie więcej pomysłów. Może jakieś propozycje ?

Czy polskich programistów stać na więcej niż polskich piłkarzy ? :slight_smile:

Ja się piszę! Szczerze mówiąc to chciałem po sesji zacząć pisać swoje własne forum railsowe. Na forum, którego jestem administratorem przydałoby się dużo dodatkowych mało standardowych modułów. Dopisywanie ich do phpBB to masakra (ja już nie chcę… już będę grzeczny). A dopisywanie do forum na railsach, przy którym mam nadzieję będę trochę grzebał, to czysta przyjemność ;-).

A może założymy stronę projektu na basecamp’ie? :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam

Kto z zainteresowanych pisaniem forum mógłby się pojawić w Warszawie na spotkaniu railsowym?

Ja nie mogę się niestety pojawić w Warszawie bo mieszkam w Sheffield, UK. Ale duchem będę z Wami :slight_smile:

To zależy od terminu, ale do Warszawy mam rzut beretem, więc chętnie bym się pojawił na takim spotkaniu.

No to kto się zgłasza na ochotnika na zorganizowanie jakiegoś svn’a i postawienie szkieletu (wstępna baza danych, jakieś kontrolery)? I co z basecampem? Ostatnio umieściłem tam z kolegą wspólny projekt - bardzo ułatwia organizację.

Założyłem stronę projektu na:

https://opensvn.csie.org/traccgi/yabb

svn co http://opensvn.csie.org/yabb

Póki co jest kilka kontrolerów (kategorie, fora, posty, admin), kilka widoków i kilka testów :slight_smile:

Zanim zaczniemy kodować, dobrze byłoby ustalić co powinno zostać zrobione i jak podzielić pracę, można w tym miejscu skorzystać z Basecamp’a czy czegoś podobnego.

Poprawny checkout:

svn co http://opensvn.csie.org/yabb/trunk yabb

:slight_smile:

Hail, troche mnie wcielo ostatnio z forum tego :slight_smile: Rozne inne sprawy mialem na glowie:)

[quote=hosiawak]1. Podoba mi sie nazwa YABB (Yet Another Bulletin Board) - nazwa to podstawa :slight_smile:
2. Forum będzie funkcjonalnie zbliżone do (IPB, phpBB, vBulletin … ) przy czym rzeczy najważniejsze zostaną zaimplementowane najpierw. Poza tym do dyspozycji będzie Ajax i wszystkie Railsowe udogodnienia interfejsu. Zbliżona funkcjonalność nie oznacza rozbudowanych analiz statystycznych. Myślę, że dobrze byłoby stworzyć coś pomiędzy Opinions a IPB czy vBulletin.
3. Yabb będzie posiadał większą funkcjonalność od Opinions (np. obsługa wielu języków) + inne rzeczy (jakie ?)
4. PaK: Co miałeś na myśli pisząc “możliwość przystosowania do portalu” ??

Poniżej lista początkowych ‘features’, które przychodzą mi do głowy:

  1. models: categories, forums, topics, posts, users, groups
  2. obsługa themes
  3. globalize (albo dlaczego nie globalize i co w zamian) ?
  4. Import danych z innych silników
  5. Posty filtrowane BBcode/Textile

Na pewno macie więcej pomysłów. Może jakieś propozycje ?

Czy polskich programistów stać na więcej niż polskich piłkarzy ? :)[/quote]

  1. No to już sie przynajmniej o nazwe nikt nie będzie musiał kłucić :slight_smile:
  2. Myśle że najlepiej gdybyśmy sie skupili narazie tylko na przenoszeniu funkcjonalności z IPB, nie wiem co opinions może mieć tutaj do zaoferowania :slight_smile: IPB ma prawie wszystko :stuck_out_tongue_winking_eye: oprócz czytelnego kodu źródłowego :expressionless:
  3. Myśle ze Opinions to taki zwykły blog z możliwością wątkowania. A IPB to już potwór :wink: Więc może łatwiej podejść będzie podejść do sprawy w ten spsób: Przekopiujmy najważniejszą funkcjonalność z IPB i dodajmy to co najlepsze z opinion :slight_smile:
  4. IPB nie jest łatwo przystosować do bycia portalem, jezyk ruby, filozofia RoR i MVC znacznie to ulatwi :wink:

Co do listy core features:

  1. models: categories, forums, topics, post, users, grups, masks
  2. obsługa themes (w wydaniu liquid, tutaj będzie sporo nietypowych zastosowań, jeśli chcemy żeby było to chociaz troche podobne do tego co jest w IPB trzeba będzie chyba sporo pokombinować ale to napewno jest do zrobienia, ale najpierw wymaga większej analizy:) no i to wyzucil bym na koniec listy :wink: najpierw niech dziala na statycznym szablonie a potem jak juz wszystki kontrolery dla core models beda dzialac mozna zajac sie dynamizacja tego
  3. napewno nie globalize, zbyt duża ilość zapytań w bazie… do lokalizowania forum użyjmy lepiej po prostu yaml albo wręcz samego rubego chociaz nie wiem czy uzycie pure ruby local files nie przysporzylo by problemow w production environment
  4. w temacie importu :wink: zawiele do powiedzenia nie mam, napewno nie bedzie to trudne w implementacji
  5. tutaj trzeba podjąć decyzje czy chcemy używać zbugowanego textile :wink: (najnowsza wersja ma np 1 bug ktorego nie bylo w wersjach wczesniejszych oraz nowe bugi, a zespol textile sie strasznie ociaga z czym kolwike nie wime czy wogole biblioteke jest rozwijana :frowning: czy moze bedziemy tworzyc fork’a textile :slight_smile: poprawiac wszystkie bugi oraz implementowac wszystko to co jest potrzebne dla nas oraz czy obsluga bbcode jest potrzebna, ale mysle ze jest napewno skoro mamy dysponowac mozliwosciami importowania z innych silnikow

Mysle ze roboty jest na tyle duzo jak narazie ze nie warto kombinowac co dalej :slight_smile: to o czym pisal wczesnije hosiawak i co sparafrazowalem ja to i tak absolutne minimum funkcjonalnosci IPB. Przydala by sie konferencja osob naprawde zainteresowanych praca nad tym :slight_smile: Mi do warszawy sie raczje nie uda przyjechac chociaz… jaki jest termin tego spotkania ?

He :slight_smile: i widze ze jest jakies zycie na yabb svn:) no… to ja cie hosiawak sprobuje na priv zlapac pogadamy =)

Spotkanie chciałbym wstępnie zrobić jakoś w połowie lipca, może pod koniec. Wiem, że to wakacje, ale czekać do września i tak nie ma sensu.

Jeśli chodzi o obsługę języków, to sugerowałbym następujące rozwiązanie. W zasadzie chyba większość forów ogranicza się do jednego lub dwóch języków. Można więc w konfiguracji forum podać jakie języki będą używane, i tylko te pliki z tłumaczeniami (jako yaml) będą ładowane podczas startu do aplikacji do pamięci. Byłyby to tylko komunikaty używane przez kontrolery. Z templatkami zrobiłbym inaczej - generowałbym na bazie generycznej templatki już przetłumaczone templatki. Nie musi być to duży problem, tylko jedno wywołanie rake. Jaka jest tego zaleta? Przede wszystkim praktycznie niezauważalny koszt tłumaczenia. Ruby jest wolnym językiem, o wiele wolniejszym niż php, ale gdy widzę, że fora wczytują konfigurację z bazy danych przy każdym request, to krew mnie zalewa. Mysle, ze osoby, ktore beda chcialby uzywac naszego forum maja dostep do serwera nie tylko przez www, i z tego powodu możemy całą konfigurację umieścić w plikach tekstowych wgrywanych tylko raz podczas startu aplikacji.

Co myślicie o jakieś konferencji na skype albo na irc?

Jestem za irc.
Jesli to polowa lipca to na 80 % moglbym sie tam zjawic

Witam
hu hu nie bylo mnie przez tydzien a tu prosze z pojedynczego posta wyrasta nam chyba pierwszy polski projekt railsowy.
Absolutnie POPIERAM i również chetnie właczę sie w prace nad Yabbą :slight_smile:

Co do organizacji pracy nad projektem spojrzcie tu: http://assembla.com/ moze taki komplet narzedzi bedzie pomocny?

– daniel

to jak z tym irc? jaki kanal?

pozdrawiam

Polecam http://www.campfirenow.com/

Ja jestem za trackiem - zainstaluje na swoim serwerze, jesli bedziecie chcieli.