A gdyby tak YABB in RoR

wszystko fajnie, tylko czy naprawdę potrzeba takiego “napakowanego bajerami” fora w rails? właściwie po co?

moim zdaniem dużo lepsze by było proste, rozbudowywalne forum, które można by (jako engine?) wykorzystywać w swoich projektach. z jak najmniejszymi wymaganiami odnośnie obiektu “user”. ja np. czegoś takiego potrzebuję.

YaBB nie jest dobrym pomysłem na nazwę, więc sugerowałbym, żeby zmienić ją póki czas. Głównym powodem może być fakt, że skrypt o takiej nazwie już istnieje :slight_smile: (i swego czasu był to jeden z najpopularniejszych tego typu skryptów).

Prawdopodobnie po to, żeby było dostępne rozbudowane forum na Railsach. Jak na razie nic takiego chyba nie istnieje.

No dobrze… potrzebujesz prostego forum łatwego do załączania do innych projektów. A ja na przykład potrzebuję alternatywy dla phpBB - powinno być w miarę proste, ale funkcjonalne. A ktoś inny potrzebuje rozbudowanego forum “napakowanego bajerami”.

Moim skromnym zdaniem, jeżeli już taki projekt ma powstać to warto zrobić coś większego…

Pozdrawiam

Pewnie :slight_smile: Najwyżej Marcin sobie powycina 3/4 kodu, przerobi na engine i zrobi fork-project YABB-lite :slight_smile:

Jakieś propozycje? JaBB? :wink: (Just another buletin board) :stuck_out_tongue:

Może… BBonRails?
Ale to dziwnie trochę brzmi… :wink:

A może ForumOnRails?

a moze (do kazdego mozna dopisac na koncu BB :slight_smile:
Steam
Coal
El Gobernador
Doodlebug (drezyna)
Whistle ( kiedys sie gwizdalo zeby oglosic jakis news :slight_smile:

Takie sa moje propozycje. Mi najbardziej podoba sie DoodlebugBB i Whistle :slight_smile:

Whistle ( kiedys sie gwizdalo zeby oglosic jakis news :slight_smile:

Mi sie bardzo podoba, i jest domena whistle.fm - fm jak forum :slight_smile:

Genialne :smiley: Ja bym między powyższymi wybierał :wink:

Prawdopodobnie po to, żeby było dostępne rozbudowane forum na Railsach. Jak na razie nic takiego chyba nie istnieje.

No dobrze… potrzebujesz prostego forum łatwego do załączania do innych projektów. A ja na przykład potrzebuję alternatywy dla phpBB - powinno być w miarę proste, ale funkcjonalne. A ktoś inny potrzebuje rozbudowanego forum “napakowanego bajerami”.

Moim skromnym zdaniem, jeżeli już taki projekt ma powstać to warto zrobić coś większego…[/quote]
ale dalej nie rozumiem. jest sobie vbiulettin, jest sobie phpBB… po co przepisywać to na rails? jaką to daje komukolwiek korzyść, że coś jest na rails? user to widzi? nie. łatwiej hostować? nie. szybsze? niekoniecznie. łatwiej się integruje z innymi aplikacjami rails? …

no właśnie. tu jest miejsce na przewagę konkurencyjną.

nie wydaje mi się, żeby forum o funkcjonalności takiej jak fora napisane w php stawały się w jakikolwiek sposób lepsze tylko dlatego, że są w rails. ja np. jak mam założyć forum to biorę takie, którego funkcjonalność mi odpowiada, potem sprawdzam, czy dany framework działa u mojego providera i jeśli nie, to biorę kolejne. ale nie interesuje mnie czy to perl, php czy java (dopóki mam gdzie to hostować). co innego, gdybym chciał jakoś ściśle integrować forum z aplikacją.

ps1. nazwy fajne. whistle zwłaszcza.

A próbowałeś kiedyś dopisywać coś do phpBB na przykład?

Już wcześniej pisałem co mną kieruje :wink:

Albo dopisywać do niego nowe, niestandardowe moduły.

Pozdrawiam

Whistle OK!

Dorzuce jeszcze od siebie:
For Whom (for whom this BB? :slight_smile: )
BaBongo
Bluzg
YooDispute

Od siebie jako obserwator pojektu napisze:

Whistle to swietna nazwa.

Zgadzam sie z Marcinem, ze sukces raczej rodzi sie z innowacyjnosci niz kopiowania (choc sa wyjatki jak M$). Dodatkowo wydaje mi sie, ze ciezko bedzie zrobic bardzo rozbudowany system, ktory iloscia obslugowanych uzytkownikow i ogolnie wydajnosciowo moglby konkurowac z systemamui stworzonymi w PHP. Tak jak pokazuja swietne przyklady ze swiata Railsowego (naredzia od 37s, leetsoftu, http://www.rememberthemilk.com/ ) wazne jest nowewieze podejscie i innowatorskie rozwiazania (wrecz scinanie funkcjonalnosci, ktorj nadmiar sprawia przecietnym uzytkownikom problemy).

Podchodzac do sprawy realnie na moim przykladzie: w jaki sposob wykorzystuje funkcjonalnosc tego forum (na ktorym jestesmy):czytam wpisy, zakladam watki w kategoriach, odpowiadam na watki, czasami sprawdzam liste uzytkownikow i czasami wysylam do kogos maila przez forum. Do tego sprawdzam czy pojawily sie nowe watki (swoja droga to mogloby byc rozwiazane lepiej niz tu) do tego wyszukiwarka i profiel uzytkownikow. Czy jest realna potrzeba by dodawac cos wiecej i tworzy kolejnego “potwora”?

Pozwole sobie jeszcze zaznaczyc wazna rzecz jesli chodzi o wypowiedz Marcina - integracja.
Od poczatku tworzenia dobrze byloby implementowac API.

Myślę że każdy z nas ma troche inne motywacje dotyczące tego projektu. Marcin Jagodziński, jak rozumiem, chciałby małe, lekkie forum. Znowu inni, do których się zaliczam, porzebują alternatywy do phpBB. Dlaczego? phpBB ma ciągle mnóstwo problemów z bezpieczeństwem, i dogrywanie kolejnych modułów jest katastrofą. Zresztą krótkie spojrzenie na kod źródłowy prowadzi do wniosku, że nie jest z tym projektem dobrze. Moja motywacja dodatkowo nie zakłada, że ma to być szczególnie popularne oprogramowanie dla forum - jeśli ktoś chce, niech z niego korzysta, ale na pewno będzie ono trudniejsze w uruchomieniu, niż fora napisane w php, bo tam wgrywa się kod i wszystko zaczyna jako tako działać. Gdzie możemy punktować? Na pewno w czystym API, gdzie obiekt user jest wymienny. W testach, które są dołączone do projektu. W wyszukiwarce, które nie musi opierać się o bazę relacyjną, ale może być zrealizowana na bazie ferret’a. I forum wcale nie musi być wolniejsze od tych napisanych w php, choć sam php jest oczywiście szybszy. Takie phpBB wczytuje przy każdym request całą konfigurację z bazy, to jest absurd. phpBB również w ogóle nie cachuje, a forum zachowuje się dość lokalnie, to znaczy czytane są głównie nowe posty, więc znakomicie można użyc memcached. W każdym razie ja chcę zintegrować forum z dużym portalem, który będzie przepisany na ruby on rails, więc to forum musi być też napisane w tym frameworku, żeby integracja była prosta i korzystała z innych dobrodziejstw całego systemu.

to trochę nie tak. jeżeli podstawową zaletą forum, ma być łatwość rozszerzania go w rails, to po co robić rozbudowane forum (skoro i tak będzie można je rozszerzać)?

przez proste nie rozumiem czegoś pozbawionego funckjonalności. raczej mocny engine, bez zbędnych bajerów typu skiny, awatary, prywatne wiadomości.

natomiast fajnie by było, gdyby to forum miał kilka cech, których nie ma phpBB, np dowolną strukturę hierearchiczną, łatwe dzielenie wątków (z jakąś systemową informacją), przenoszenie wątków do innych podforów (również z informacją ”wątek przeniesiony…”).

kluczowy jest chyba model ”user”. warto by go tak rozwiązac, by łatwo integrować userów forumowych z userami innych części portali. wydaje mi sie, że np. ”profile” użytkowników trzeba by zrobić w formie ”szczątkowej”, tak by łatwo je było rozszerzać o pola wymagane przy konkretnym wdrożeniu.

Skoro już zaczynamy wylewać swoje potrzeby to ja też chce :slight_smile:

Jako wychowanek Usenetu, bardzo mi brakuje we wszystkich forach opcji threadowania.

Delikatnie mowiac dostaje szalu jak scrolluje strone w dol i czytam posty. Jeżeli jeszcze autorzy maja dobry zwyczaj cytowania to nie jest tak zle, ale tez utrudnia mi sledzenie dyskusji.

Dodatkowo marzy mi się forum które miało by gateway do serwera news. Może to zaszyłości historyczne, ale wole czytać dysputy w tekstowym slrn niż przez strone. Bramka mogła by działać w jedną strone tzn wyrzucać posty na newsserver natomiast nie musiała by ich importować do forum - jak będę chciał coś napisać to wejdę na stronę.

W sumie jest chyba moduł net/nntp więc raczej nie powinno być problemu z napisaniem czegoś takiego.

Ah te marzenia :slight_smile:

z tym threadowaniem to jest taka sprawa, że dla cześci userów to się sprawdza, a dla cześci nie. mi też się na pierwszy rzut oka wydawało kiedyś, że forum bez wątków nie może po prostu działać. a tu się okazuje, że może :wink: tak czy owak, warto by było wątkowanie wprowadzić. może jako opcję konfigurowaną przez administratora?

najgorsze co można zrobić, to dać userom wybór, czy mają być wyświetlane wątki, czy nie. “spłaszczone wątki” dają kompletnie inny obraz dyskusji.

co do forum, które ma gateway do nntp, to już chyba jedno w rails jest :slight_smile:

Które ? Szukałem na google i nic nie znalazłem.

No mna przedewszystkim kieruje… chec zbudowania czegos owiele mniejszego od IPB pod wzgledem ilosci kodu… i o wiele latwiejszego w przebudowie :slight_smile: No i przedewszystkim… chcem zrezygnowac z korzystania w pracy z php :slight_smile: Aktualnie IPB to jest ta ostatnia kula u nogi :stuck_out_tongue: