Coder's Lab - 9 tygodni w RoR

arytmetyka ;)[/quote]
Ojezu, kolejny “mądry” po Y3ti.
Arytmetyka nie obejmuje macierzy i działań na nich. Więc albo nie miałeś nigdy do czynienia ze wskaźnikami na wskaźnik (albo tablicą wskaźników), albo nie masz pojęcia czym jest algebra – którą odpowiedź wybierasz? :>[/quote]
Dla mnie algebra zaczyna sie wtedy, gdy wchodza klatki Jordana / jądra przeksztalenia liniowego. Wskazniki na wskazniki jakos mi do tego nie pasuja :wink:

Poza tym ‘wskaznik na wskaznik’ to TO SAMO co tablica wskaznikow, wiec ‘albo’ nie pasuje.

a[3] to to samo co 3[a], nieprawdaz?

To jest sensowny argument, masz rację. Zatem arytmetyka wskaźników :slight_smile:

Zrobię wymyk i przesunę chorągiewkę: okej, ale algebra macierzy też się bardzo przydaje, przy pierwszym programowaniu grafiki (macierze obrotu!).

Cała ta matematyka nie jest potrzebna do trzaskania aplikacji webowych w Ruby on Rails, gdzie problemy matematyczne z rozwiązaniami zostały pozamykane w wygodnych bibliotekach. Dlatego też uważam że dziewięciotygodniowy kurs dla przyszłych programistów webowych może mieć sens, nie musi uwzględniać dwusemetralnego kursu analizy matematycznej od ciągów do funkcji zespolonych i algebry od grup do kwaternionów.

+1

@apohllo dość dużo rozpisał się o tym jak to taki kurs nie może dorównać studiom. Zgadzam się, że to krótko i że na studiach jest dużo więcej materiału, ale imho, żeby dobrze programować, trzeba przede wszystkim programować. Na studiach jest z reguły przynajmniej kilka przedmiotów, na których się programuje, ale jest też od groma innych rzeczy: matematyka, fizyka, elektronika, oraz przedmioty nie powiązane bezpośrednio z programowaniem: bezpieczeństwo, sieci, sztuczna inteligencja, systemy operacyjne, czasami jakieś niskopoziomowe języki.

Czy te wszystkie rzeczy są niezbędne, żeby pisać dobry kod w ruby i rails? Moim zdaniem nie. Czy przydają się w pracy? Różnie to bywa. Np. wspomniane sieci: znajomość topologii albo wiedza adresowaniu IP może się przydać w codziennej pracy, ale nie natrafimy na problemy związane z tymi zagadnieniami zbyt często.

Druga sprawa to wątpliwa jakość kadry na polskich uczelniach jeżeli chodzi o dobre praktyki programowania. Niestety rzeczywistość jest taka, że z mojego punktu widzenia największy nacisk kładzie się na naukę samego programowania, bardzo mało czasu poświęca się na dobre praktyki. Git, testy, używanie angielskich i czytelnych nazw zmiennych i funkcji, czy ktoś o tym słyszał na studiach? Szczerze mówiąc jeżeli miałbym wybierać pomiędzy przeciętnym studentem i kimś po 9 tygodniowym kursie, kto umie używać gita i testuje kod, to jest duża szansa, że wybrałbym osobę po kursie.

Dlatego bardzo mi się podoba ta inicjatywa. A że drogo? To kwestia względna. Jeżeli ktoś jest zdeterminowany, to taka inwestycja może się szybko zwrócić patrząc na to jakie jest zapotrzebowanie na rynku.

Pod postami Tomasha i Drogusa podpisuje się rękoma i nogami na podstawie własnych doświadczeń. Szkończyłem Politechnikę Białostocką na kierunku informatyka i po 5 latach studiowania nie czułem się nawet średnim programistą, a wszystkiego co potrafiłem nauczyłem się w zasadzie sam. Po studiach 2 miesiące praktyk w Amberbicie ( pozdro Hubert i Wojtek ;]) dały mi zdecydowanie więcej niż te 5 lat. Oczywiście, że na studiach dowiedziałem się sporo , ale była to wiedza ogólna, a jeżeli chodzi o konkretne informacje dotyczące programowania, a już na pewno programowania w Railsach (no i doświadczenie) to taki kurs jest imho świetnym pomysłem.
Co do ceny , to nie przesadzajmy , taka inwestycja zwróci się szybko, a wyłożenie nie małej kwoty jest też dobrym stymulatorem do przyłożenia się do takiego kursu, a nie odbycia go po łebkach i co drugie zajęcia na kacu ;]

Ja tylko chciałem dopisać jeszcze jedną rzecz: jeżeli czyta te posty ktoś początkujący, to niech nie wyniesie błędnego wrażenia, że te wszystkie rzeczy, których uczy się na studiach można zupełnie zignorować. W mniejszym lub większym stopniu trzeba będzie część tej wiedzy przyswoić samodzielnie, w zależności od tego, w którą stronę pójdzie praca zawodowa. Co nie zmienia faktu, że dla nauki programowania i rozpoczęcia pierwszej pracy nie jest to element niezbędny.

Ja myślę że studia są ważne, i jeśli uczelnia byłaby sensowna to potencjalnie użyteczne. W PL to jednak nie jest normą i poziom naszego szkolnictwa wyższego jest po prostu żenujący. Teraz prawdopodobnie nie studiowałbym informatyki tylko, np. historię albo jakąś egzotyczną filologię.

Kilka lat temu ówczesny szef mi powiedział że studiowanie tego co się robi w życiu zawodowym, w przypadku informatyki mija się z celem, kiedy zapytałem go dlaczego studiuje filozofię. Wydało mi się to dziwne. Dziś podpiszę się 2 rękoma pod tym.

Programować i tak się na studiach nie nauczysz, do tego trzeba praktyki. Więc nie zgodzę się z Piotrem, studiować trzeba i warto (bo to rozwija) ale nie koniecznie informatykę. Jeśli programowanie nie jest Twoją pasją to i tak nic to nie da.

Ja chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że programowanie != informatyka.

Stąd dziwnym mi się trochę wydaje narzekanie, że na studiach informatycznych nie przygotowują do przemysłowego produkowania kodu. W przypadku politechnik czy akademii możnaby jeszcze dyskutować, że jako wyższe szkoły zawodowe powinny bardziej zwracać uwagę na realia rynku pracy, ale wymagania dostosowywania programów uniwersyteckich do chwilowych możliwości zatrudnienia to jakieś nieporozumienie.

Fajnie, że pojawiają się takie warsztaty jako kursy przyuczenia zawodowego. Jeszcze fajniej by było jakby były oferowane na różnych poziomach, wtedy byłaby to realna alternatywa dla studiów.

kibicuję projektowi ale

wydaje się być trochę naciągane.
nie jestem pewien czy 20osobowa grupa to nie za dużo?

Miałem podobne zastrzeżenia. Rozmawiałem z twórcami na WRUGu i twierdzą że ograniczą grupy do 12 osób i będzie 2 szkoleniowców. Więc pod tym względem ok. Z tym że jeżeli tego nie bedzie w umowie, to ja bym nie podpisał :slight_smile:
Co do obietnicy pracy, oczywiście “obiecują” ale nic nie gwarantują, i nie wygląda żeby się to zmieniło.

To akurat nic dziwnego, pierwszy taki kurs w Polsce oznacza że nikt do końca nie wie jaki poziom będą sobą reprezentowali uczestnicy po kursie oraz jaka będzie wśród nich dystrybucja owego poziomu.

Zaczynamy już jutro! :slight_smile:

Powodzenia! :slight_smile:

Cześć! Chcielibyśmy trochę odświeżyć wątek.

Właśnie zakończyliśmy 1. edycję kursu Coder`s Lab, czyli nauki RoR od podstaw. Kurs trwał 9 tygodni i był dla nas ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. W ciągu tych kilku tygodni wynieśliśmy mnóstwo ciekawych obserwacji, które pozwolą nam ulepszyć kolejną edycję.

W tym tygodniu odbyły się targi pracy, które zakończyły kurs. W spotkaniu z absolwentami kursu wzięły udział nie tylko firmy partnerskie (El Passion, Visuality), ale też kilka firm zewnętrznych. Z tego, co wiemy, połowie kursantów udało się już znaleźć zatrudnienie. Pozostali biorą udział w dłuższych procesach rekrutacyjnych i jeszcze czekają na wieści. Podsumowując - kurs Coder’s Lab osiągnął zamierzony cel - udało nam się zarazić pasją programowania oraz wprowadzić na rynek pracy 9 junior programistów!

Teraz pełną parą rusza organizacja kolejnej edycji kursu, która rozpocznie się 7. stycznia 2014 i tak jak poprzednia, odbędzie się w Warszawie.

Nawiązujemy współpracę z nowymi firmami oraz programistami, którzy chcą się przyczynić do rozwoju naszej inicjatywy. Obserwujesz nas? Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy chcą przyczynić się do popularyzowania programowania w RoR i przekazywania rzetelnej wiedzy na ten temat, zarówno jako partner Coder’s Lab, jak i wykładowca.

Rozpoczęliśmy również nabór kursantów chcących wziąć udział w nowej edycji kursu. Ambitnych, chcących zmienić swój dotychczasowy bieg kariery, gotowych na ciężką pracę, która pozwoli osiągnąć zamierzony cel. Jeżeli chcesz się uczyć programowania szybciej, efektywniej, w miłej atmosferze, zgłoś się do nas.

Jeżeli podoba Ci się nasza inicjatywa, zapraszamy na naszą stronę po więcej informacji: http://bit.ly/coderslabfaq

Pojawimy się na grudniowym WRUGu. Odpowiemy na wszystkie pytania!

Ja tylko napomknę że mam bardzo dobrą opinię o CodersLabie i jego absolwentach, zarówno jako prowadzący jeden z bloków jak i pracodawca który dziś zatrudnił jednego z absolwentów tego kursu :smile:

1 Like

a może kiedyś w Krakowie coś takiego zrobicie? Bo jednak dla mnie relokacja do wawy na czas kursu niestety jest problemem, a chętnie bym wziął w nim udział…

Mieliśmy jednego kursanta z Krakowa na pierwszej edycji kursu. :slight_smile:

Może w przyszłości coś wymyślimy w Krakowie. Teraz skupiamy się na Warszawie.

Zmieniliśmy datę rozpoczęcia kursu na 27.stycznia.

Hej,

ruszamy z kolejnymi kursami podstaw Ruby on Rails: weekendowy (od 10 maja) i stacjonarny (od 30 czerwca).

Weekendowy kurs Ruby on Rails będzie trwał 16 weekendów, po 7h dziennie nauki, w soboty i niedziele.
Stacjonarny Kurs trwa 9 tygodni, po 8h dziennie nauki, od poniedziałku do piątku. W połowie szkolenia przewidujemy tygodniową przerwę.

Tym razem program obu kursów podzieliliśmy na 4 części, dzięki czemu jest możliwe uczestniczenie w pojedynczych częściach.

Zapraszamy po więcej info na naszą stronę: www.coderslab.pl

Hej,

informujemy, iż miejsca na stacjonarnym wakacyjnym kursie podstaw RoR już się wyczerpały!

Zapraszamy na szkolenie weekendowe, które rozpoczyna się 31 maja 2014. Będzie to 16 weekendów intensywnej nauki frameworku (sobota i niedziele wypełniona zajęciami), wspartej ćwiczeniami na specjalnie przygotowanej platformie e-learningowej.

Zostały ostatnie miejsca!

Zapraszamy do odwiedzin naszej zmienionej strony internetowej: www.coderslab.pl

Pozdrawiamy! :slight_smile: