Czy Ruby traci na popularności?

W kwestii Ruboto polecam raczej śledzić bloga Daniela :slight_smile: http://blog.danieljackoway.com/first-ruboto-release.html

To ten który rozwija Ruboto w ramach RubySOC?

Oraz: dodatkowe punkty respektu za bloga na Jekyllu :wink:

Tak :slight_smile:

Sam go przekonałem :stuck_out_tongue:

ile Waszym zdaniem potrzeba czasu by chociaż w średnim stopniu opanować RoR? jak dotąd pisałem w PHP z użyciem frameworka symfony i widzę sporo analogii ale jednak (jak to bywa przy poznawaniu nowych zabawek) nie raz pół dnia grzebię, żeby obczaić coś “banalnego” i okazuje się, że muszę opanować nie tylko nowy fw, ale też samo Ruby…

motywacja intelektualna do nauki jest i w związku z wakacyjną przerwą mogę spędzać nad RoR całe dnie, ALE… za coś trzeba żyć, więc - z Waszego doświadczenia - kiedy inwestycja w Ruby zaczyna przynosić profity? :smiley:

z mojego doświadczenia niektórzy łapią w kilka tygodni i stają się momentalnie produktywni (ze wsparciem lepszego programisty od czasu do czasu). Inni stoją w miejscu i nie rozwijają się przez rok pracy w technologii.

@MacData - 2 miesiące po 10 godzin dziennie i możesz iść do pracy. Resztę nauczy się człowiek później jeśli będzie na bieżąco czytał wszystkie newsy i przeglądał kod narzędzi z których korzysta (bibliotek, gemów itp).

@MacData - wg mnie sporo mniej niż proponuje @paneq :). Po 2 miesiącach po 10h dziennie będziesz wymiataczem railsów, a to przecież nie jest wymagane by uważać, że umie się ror. Mój kolega, którego sam wciągnąłem w ruby i ror po dosłownie tygodniu, może dwóch był produktywnym programistą w tej technologii (wcześniej znał m.in. php, liznął symfony).

@radarek - chyba sobie żartujesz :slight_smile: Pewnie, że po 2 tygodniach można być produktywnym programistą w prostym projekcie owszem. Ale ile bibliotek będziesz umiał, ile dziwnych przypadków napotkasz po których powiesz sobie WTF i dowiesz się czegoś więcej o Ruby, jak dobrze będziesz umiał pisać testy w RSpec itd itd… Jak dla mnie do pracy możesz iść jak samemu zrobisz jakiś mały projekt, który robi coś więcej niż CRUD’y, działa on, zdeployowałeś go i zrobiłeś pare aktualizacji na produkcji (nawet jeśli nikt z niej nie korzysta). Mamy chyba bardzo rozbieżną definicje wymiatania w railsach :-).

Nie żartuję. Mając programistę, który robił już aplikacje webowe, np. w php, po 2 tyg. jest w stanie być bardzo produktywnym programistą w ror (nie znaczy to, że będzie już wiedział wszystko, bez przesady :)).

Takie sytuacje będą nawet po 2 latach pracy z daną technologią. I prawie zawsze rozwiązuje się je w taki sam sposób: google -> jak nic nie ma to ostre grzebanie w bebechach.

Trochę zarzucę offtopem i w sumie żadną nowością, ale może ktoś nie wie, że już jest oficjalnie http://weblog.rubyonrails.org/2010/8/29/rails-3-0-it-s-done

Kompetentny programista Ruby/Rails w dwa tygodnie? Chcę to zobaczyć :slight_smile: