Jak zacząć, przygotowanie środowiska, jak najłatwiej pracować?

Witam,

Po obejrzeniu kilku screencastów pokazujących możliwości RoR, postanowiłem przetestować platformę na własnej skórze.

Przygotowałem sobie stację roboczą Core2Quad, 4 GB ram.

Teraz pytanie, jaki system zainstalować ?

Mamy licencje na: XP, Vista, 2k3 Server
Z dystrybucji linuksowych może być dowolna.

Pytanie, w czym praca będzie naj naj naj przyjemniejsza, naj naj naj łatwiejsza.
Żeby nie było że brakuje jakiejś biblioteki X, bo nie przekomponowali ją na Windows, albo odwrotnie.

Mam w sieci wewnętrzny serwer mySQL który zajmie się bazą danych.

Jest kwestia, chce jakąś zacząć, na razie nie wiem nic.
Muszę spróbować coś zbudować.
A wydaje mi się że najlepiej zacząć od środowiska.

Tam widziałem na filmiku że facet miał środowisko w którym pisał przypominające linuxa, wpisywał część komendy dodawał jakiś magiczny klawisz (może tab ? ) i w magiczny sposób dopisywało mu jakąś komendę do końca.

Zacznijmy od tego, jak postawie system to będziemy myśleć jak zainstalować i skonfigurować.

pozdrawiam :wink:
seba22

Proponowałbym postawić jakiegoś linuxa. Co do screencastów to raczej nie widziałem żadnego, który nie był zrobiony na macu. Właściwie wszystko co przedstawiają różne tutoriale i screencasty działa bezproblemowo na macu i linuxie, ale żeby to odpalić na windowsie to trzeba się czasami trochę pomęczyć.

Takie pytanie ogólne, czy ktoś używa windowsa do railsów ?

Witaj,

No MAC-a nie kupię na razie, no chyba że okaże się tak przecudowne że umrę i nie będę mógł żyć…

Ale odnośnie linuxa:

No to jakie distro polecasz ?

Gdzie są gotowe paczki / repozytorium ?

Czy trzeba samemu konfigurować ?

Debian ?
Etch - stable czy może być ten najnowszy ?

Jeżeli trzeba kompilować samemu to wezmę ten najnowszy, a jeżeli są gotowe dla etch to wybiorę jego ;>

Jest jakiś gotowy instalator, skrypt ssh który wgra mi wszystko ?

[quote=seba22]Witam,
Przygotowałem sobie stację roboczą Core2Quad, 4 GB ram.[/quote]
Procek OK ale trochę mało Ramu, nie możesz dokupić więcej? , Rails potrzebuje DUŻO RAMU.
Poza tym zapomnij o Linuxie, naj naj najlepiej działać pod Windows, ściągasz Instant Rails, 3 clicks i po sprawie, stacja robocza skonfigurowana.

U mnie w firmie jest pięć stanowisk windowsowych. Pół roku temu w ramach eksperymentu zapadła decyzja, że stare komputery będą wymieniane na maki. Od tego czasu były u nas po kolei trzy macbooki pro. Każdy podziałał tydzień-dwa i się pieprzył (karta graficzna, klawiatura, dysk twardy). Ostatni już miesiąc jest w serwisie. Tak że na razie zostajemy przy windowsie - okazuje się, że najtańszy laptop z hipermarketu jest dziesięć razy bardziej niezawodny niż osławione maki.

Wrcając do samego windowsa - wbrew temu, co się mówi, świetnie nadaje się na maszynę deweloperską. Wystarczy doinstalować Console2 (uniksowe komendy z basha, konfiguracja wyglądu) i vima ze świetnym pluginem rails.vim (w vimie znika problem z windowsowymi odwróconymi ukośnikami).

Jednemu koledze to nie wystarcza i pracuje na maszynie wirtualnej (Ubuntu).

Do tej pory w ciągu dwóch lat intensywnej pracy spotkaliśmy 2 (słownie: dwa) problemy z windowsem - raz któraś wersja ferreta powodował wyciek pamięci, a kiedy indziej podczas używania attachmen_fu trzeba było w kodzie ustawić sleep 5, bo windowsowa wersja Rmagicka nie nadążała z produkowaniem thumbnaili do obrazków.

Ostatni build wersji dla Windows wynosi: December 28, 2007

Ponad pół roku…

No nie wiem czy to takie fajne ?

Co o tym sądzisz ?

Odnośnie pamięci, to oczywiście że mogę dokupić 8 gb :slight_smile:
Ale na pewno nie dzisiaj, jak to mawiają żeby napić się mleka nie trzeba od razu kupować krowy… muszę sprawdzić czym to się je.

W języku PHP jestem cienki, czasami drobne sprawy pisałem w notatniku, z programowania to pracowałem tylko w Delphi czyli jak kto woli Object Pascal, a za czasów dos-a w Pascalu zwyłym…

Osobiście pracujesz na Windows w RoR ?

Z tym ramem to troche przesadziłeś, to przecież ma być środowisko do nauki, a nie jakiś produkcyjny serwer, chociaż też mógłby być. Zależy do czego miałby służyć.

Ja korzystam z Ubuntu 8.04, zainstalowałem przez apta ruby i rubygems, a potem railsy i resztę jako gemy.

seba22, jeśli nie stanowi dla Ciebie problemu adaptacja do nowego systemu operacyjnego, to zdecydowanie polecam pracę na Ubuntu lub Debianie. Z jednej strony oba zapewniają wystarczający komfort pracy, z drugiej - łatwość konfiguracji i dostosowania systemu do swoich potrzeb.

P.S. Pomyśl o PostgreSQL :slight_smile: Zaczyna bić możliwościami mySQL na głowę, nie mówiąc już o sposobie licencjonowania.

Nie no Panowie, nie zmieniajmy serwera SQL, mySQL, jako tako znam…
Mam postawione na kilku serwerach i radze sobię…
Poza tym są jakieś narzędzia do migracji między serwerami, klastrowanie itp.

Wgrałem Oficjalnie według przewodnika na ich wikipedi Rubby w wersji dla Windows… ale wyskoczył mi diabełek.
Na Vista… ( na razie testy, jak by co to wstawiam na serwer powiedzmy Debiana, i wepnę się tam przez NX zdalnie i będziemy pracować na czymś mocniejszym).

Bo znalazłem kurs pod windows:
http://www.onlamp.com/pub/a/onlamp/2005/01/20/rails.html?page=2

No i próbuje wejść na te stronkę www i dostaję:

Taki wstawiłem kodzik:

class MyTestController < ApplicationController def index render_text "hello world" end end
a oto efekt:

undefined method `render_text' for #<MyTestController:0x5e3b4f8>

Panie (jeżeli są tu takie) oraz Panowie, nie mógł by mi ktoś przesłać jakiegoś PDF-a z kursem / opisem / tutorialem / czym kolwiek z przykładami ?

możecie walić na admin [AT] mojserwer.eu

Będę bardzo wdzięczny :slight_smile:

pozdrawiam

Prosze sobie odblokować google na firewallu :>

Na googlach mozna znalezc bardzo duzo tutoriali/pdfow.

[quote=seba22]Witam,
Przygotowałem sobie stację roboczą Core2Quad, 4 GB ram.[/quote]
Niestety Win$hit będzie miał problemy z obsłużeniem tak dużej ilości pamięci… :wink:

Gdzieś wyczytałem (książka, blog?), że pod Windowsa nie ma najświeższych paczek, brakuje niektórych gem-ów, niektóre gem-y nie chcą do końca współpracować lub mają wiele niedoróbek.

Moje subiektywne argumenty na rzecz wyższości Linuxa nad Windowsem:

  • Linux ma konsolę wraz z dziesiątkami tysięcy narzędzi, które potrafią niesamowicie usprawnić pracę.
  • W linuxowych menadżerach okien na dzień dobry mamy wirtualne pulpity
  • Mamy 100% kontrolę nad systemem
  • Większość serwerów, na których będziemy deploy-ować nasze aplikacje dziala pod Unixami, więc warto jest mieć to środowisko w jednym palcu
  • Jeśli coś działa nam na lokalnym komputerze, to mamy 99% pewności, że zadziała na serwerze
    …ktoś da więcej :wink:

Podałem dwa przykłady, kiedy miałem problem z windowsem. Dla mnie to niedużo. Może ktoś poda więcej?

Windows też ma: Windows Power Shell.

Odbiegamy co prawda od tematyki środowiska deweloperskiego dla railsów, ale w mojej Toshibie Satellite też były na dzień dobry (wbudowane w sterownik karty graficznej).

Nie przesadzaj. Kwestia znajomości konkretnego systemu. W windowsie też możesz precyzyjnie sterować usługami, używać zaawansowanych narzędzi administracyjnych. Inaczej to zorganizowane niż w uniksach, co nie znaczy, że gorzej.

Znajomość windows nie wyklucza znajomości innego systemu.

Za bardzo generalizujesz. Aplikacja robiona na linuksie w katalogu domowym niekoniecznie musi działać tak samo przeniesiona na serwer produkcyjny.

I żeby nie było, że popularyzuję tutaj windowsa. Po prostu staram się patrzeć obiektywnie na system operacyjny jako narzędzie pozwalające na jakąś tam produktywność. A w przypadku zastosowań desktopowo-programistycznych nie widzę jakiejś przepaści między uniksem i windows.

seba22, moja sugestia zmiany bazy danych wynika raczej z praktyki, niż z fanatyzmu/obeznania. Tak naprawdę, pracując z railsami raczej nie zauważysz różnic między pracą na mySQL a PostgreSQL. Rails-owy ActiveRecord tak obudowuje bazę danych, że tak naprawdę do pewnego momentu nie trzeba nawet wiedzieć co to jest SQL. Moment ten co prawda nadchodzi dość szybko, ale wtedy już potrafisz się nieźle posługiwać wybraną technologią. Wyższość postgresa wynika z bardziej przemyślanego rozwoju, bardziej liberalnych rozwiązań licencyjnych i przede wszystkim większych możliwości.

Im dłużej pracuję z railsami, tym dłużej się przekonuję, że takiego typu stwierdzenia nie mają racji bytu :).

W kwestii postgresql vs mysql: http://oldmoe.blogspot.com/2008/08/101-reasons-why-postgresql-is-better.html

Panowie,
Zainstalowałem takie cudo:
http://www.aptana.com

To takie środowisko bardziej programistyczne, wygląda całkiem ciekawie.

Mam do was pytanie.

Czy jest jakaś możliwość przeprowadzenia tutaj rejestracji użytkownika a potem jego autoryzacji ?

Są do tego jakieś gotowe moduły, czy trzeba to w php napisać od zera w oparciu nie wiem o sesje ?

Wiecie, gotowe, przemyślane moduły fuk wrzucam, i mam moduł zrobiony w marę przez kogoś, że nie muszę go testować 100 razy czy nie mam dziury SQL Injection, regexpy, escapechary itp itd.

Odnośnie Windowsa, to uważam że to bardzo dobry system do codziennej pracy.
Mam pod sobą kilka serwerów z 2k3 Server i również jestem zachwycony.

Odnośnie serwerów aplikacji sieciowych dla wielu użytkowników, to zdecydowanie tylko i wyłącznie Debian.

Jeżeli chodzi o stacje domową to tylko i wyłącznie Vista.

Linux na workstacji to wg mnie śmiech na sali…

W sumie to chciał bym mieć to co ten facet na tutorialu, bo u niego wyglądało bardzo ładnie…
Chyba pod VMware uruchomie MAC OSX…

Spróbuj pluginów acts_as_authenticated albo restful_authentication.

P.S. Obejrzyj jeszcze jak działa NetBeans z modułami do Ruby i Rails, nim zdecydujesz się korzystać z aptany.

[quote=seba22]Jeżeli chodzi o stacje domową to tylko i wyłącznie Vista.

Linux na workstacji to wg mnie śmiech na sali…[/quote]
A co jest nie tak z Linux-em na kompie domowym? bo jak dla mnie Vista to śmiech na sali. Jeżeli już windows to xp.

Flamewar się szykuje :wink:

A wszystko i tak zależy od upodobań i przyzwyczajeń. Ja od kilku lat windowsa mam tylko na wirtualnej maszynie, żeby móc odpalić explorera i nie wyobrażam sobie pracy na windowsie… Ale ta dyskusja i tak jest bez sensu, bo wszystko zależy od upodobań i doświadczenia.

seba22: GOOOOOOOOGLE, naprawdę możemy tak pisać przez 20 stron…


itp. itd.

Z reguły pierwsze 2-3 wyniki odpowiedzą na Twoje pytania. Jeżeli nie uda Ci się obczaić przez jakiś dłuższy czas, to wtedy wal na forum, po co zaśmiecać?

[quote=ronin][quote=seba22]Jeżeli chodzi o stacje domową to tylko i wyłącznie Vista.

Linux na workstation to wg mnie śmiech na sali…[/quote]
A co jest nie tak z Linux-em na kompie domowym? bo jak dla mnie Vista to śmiech na sali. Jeżeli już windows to xp.[/quote]
No wiesz, jeżeli na serwerze trzeba coś przekompilować no to super.

Pod linuksem desktopowym w zasadzie nic nie działa, ze wszystkim trzeba się męczyć a najlepiej skompilować od zera…
Potem najmniejsza aktualizacja jądra i znowu trzeba kompilować od nowa…

Poza tym sterowniki do karty graficznej, 2 monitory… bardzo przyjemna sprawa w konfiguracji.
Pod Windowsem instaluje driver, daje prawy wlasciwosci, ustawiam big desktop daje save i działa…
Pod linuksem już tak nie jest…

Dla tego niech linux zostanie na serwerze, gdzie nie potrzeba grafiki, tylko kilka pakietów w stylu Apache, mySQL i na tym kończy się możliwość zabawy.

Workstacje ma charakteryzować to, żeby DZIAŁAŁA, poprawnie przy najmniejszym nakładzie pracy… a Taki jest tylko Windows…
Tutaj napisana aplikacja będzie działać na każdym komputerze tak samo, 99 % prze widzialnie.
Pod linuksem tak nie jest, absolutnie nic tu nie jest do przewidzenia…

Ale olejmy kwestie dyskusji nad tymi systemami.
Mieliśmy rozważać tylko i wyłącznie 1 przykład, konkretnie do programowania w tym…
Do codziennej pracy mam Viste i nigdy bym jej na nic nie zamienił.
Ale jeżeli programowanie i testowanie w RoR będzie łatwiejsze na Linuksie to mogę się przenieść.
Rozważać mieliśmy tylko i wyłącznie te jedną kwestię, gdzie są lepsze i łatwiejsze aplikacje do zarządzania, gdzie lepiej pracuje.
Tylko tyle.

A teraz odnośnie kolegi który pisał odnośnie darmowego NetBeans to właśnie zainstalowałęm, około 600 mb…

Otworzyłem jakiś projekt który był w “gotowach” mam wrażenie że takie demo…

Uruchomiłem serwer ii

500 Internal Server Error

na pocie localhost:3k

Chyba mnie nie kocha :wink:

Mam pytanie, bo w zasadzie przepisałem według tego opisu:
http://www.aidanf.net/rails_user_authentication_tutorial

skrypt autoryzacji,
uruchomiłem serwer, ale nie chce mi pokazać tej strony… nie wiem czemu tak się dzieje.

Przecież coś powinno mi się wyświetlić.
( prawy monitor, otwarty projekt o nazwie test, na dole widzicie output z konsoli serwera www)
na lewym ekranie przeglądarka pointnięta na serwer www…