Jaka książka dla nie całkiem początkującego?

Witam,

Jaką książkę polecilibyście dla kogoś, kto pierwsze kroki w RoR ma już za sobą? Mam “Ruby on Rails Wprowadzenie”, teraz przeczytałbym coś bardziej szczegółowo omawiającego RoR. Co polecacie?

Pozdrawiam
Paweł Stawicki

Polecam Rails. Przepisy. - zawiera zbiór konkretnych przepisów na konkretne, nieco bardziej zaawansowane problemy.

Warto też poczekać na Rails deployment i Advanced Rails Recipes.

Po co Ci sterta cegieł na półce? Railsy nie są skomplikowane :). Jeśli chcesz robić bardziej zaawansowane projekty, poznaj pewne (nie tylko sieciowe) biblioteki Rubiego, które mogą się okazać niezbędne. Tak przynajmniej ja uważam ;).

Nie chcę sterty cegieł. Chcę książki, która dosyć szczegółowo opisze co tam jest “behind the scenes”. Z tego też względu zbiór rozwiązań konkretnych problemów niespecjalnie mnie interesuje :slight_smile: Biblioteki chętnie poznam.

Pozdrawiam
Paweł Stawicki

amorfis chyba najlepsze do tego jest Agile Web … ale to chyba tylko po angielsku jest. Rails Przepisy opisywałem u siebie na blogu - znakomita książka. A jeśli chcesz poznawać biblioteki to może ,Programowanie w języku Ruby" Dave Thomasa i Chada Fowlera?

To że po angielsku to zaleta, a nie wada :slight_smile: Tylko może być problem z dostaniem w Polsce.

Np. w empiku mozesz zamowic i ci sprowadza.

Oczywiście możesz pobrać te książki w pdf-ach u swojego ulubionego wydawcy…
Bądź zaprzyjaźnionych forumowiczów :wink:

Ponieważ Railsy to Ruby - gorąco zachęcam do zapoznania się z RubyWay (http://http://tinyurl.com/2karjs). Książka nie należy do lekkich (wagowo) ale napisana jest bardzo przystępnie i pokrywa całe spektrum zastosowań Rubego. Jest oczywiście także coś o railsach, ale ciekawsze imho jest poczytanie o innych rozwiązaniach webowych dostępnych w Ruby. Polecam.

A spytam, czy szykuje sie cos aby helion zaczal tlumaczyc Agile (dlugo nazwa :P) ? Na stronie nic nie widnieje, a moze sami byscie sprobowali :P… z czystym sumieniem moge napisac ze Agile jest dla mnie pisana zbyt trudnym angielskim, 16 lat, 8 lat nauki inglisza i nie daje sobie rady.

Zeby byla jasnosc -> podstawy zrozumialem ale juz w polowie dzialu z tworzeniem aplikacji zaczalem sie gubic. Nie mowie juz o nastepnym ktory opisuje railsy… po prostu jestem zalamany. Domyslam sie ze srednia wieku forumowiczow to ponad 20 lat… a RoR to pierwszy serwerowy jezyk dla mnie, nie znam filozofii tych aplikacji.

ja wczoraj zakupiłem sobie po polsku Rails. Przepisy :wink: co papier to papier.

pozdrawiam

Ruby on Rails. Wprowadzenie - poki co :smiley:
a w ciagu 2 tygodni postaram sie i przepisy :slight_smile:
Ale chodzi mi glownie o agile bo w ogole pusto wsrod ksiazek. Niedlugo o Ruby duza jakas ma wyjsc.

tez pozdrawiam :slight_smile:

“Ruby on Rails. Wprowadzenie.” mi się nie podobało. No ale zaletą jest cena. Teraz jednak postanowiłem wydać większą kasę i zamówiłem Agile Web Development. W oryginale, w ogóle nie lubię tłumaczonych książek informatycznych. Np. słowo “rusztowanie” jest dla mnie śmieszne :wink:

Do Adepta: Ja bym właśnie zaczął od tego opisu Railsów. Nie wiem jeszcze dokładnie co jest w tej książce, ale właśnie po to ją zamówiłem żeby poznać wszystkie mechanizmy “behind the scenes” bardziej dogłębnie. Jeśli w ogóle nie rozumiesz jak działają aplikacje serwerowe to cóż, pozostaje się dokształcić. Poszukaj w internecie, temat jest na tyle ogólny że na pewno coś znajdziesz.

Pozdrawiam
Paweł Stawicki

szczerze mowiac po RoR. wprowadzenie nie oczekuje wiele, mam nadzieje ze pozwoli mi jedynie lepiej zalapac RoR

Nero według mnie warto się zmusić i czytać po angielsku to zaprocentuje. W książkach też nie masz wszystkiego, a bez angielskiego nie ruszysz, bo po polsku o RoR wiele nie ma tak w księgarniach jak i w necie, chociaż w tym drugim medium coraz lepiej.

zmuszam zmuszam :slight_smile: dzieki za rady. Dzisiaj sobie zrobilem przerwe i popisalem troche w JavaScriptcie (tez wspanialy jezyk :stuck_out_tongue: bo pierwszy na serio) i ulga… :smiley:

No i kupilem RoR Wprowadzenie i juz praktycznie przeczytalem (zostal mi chyba tylko dział testowanie) i co moge powiedziec…:

  • Czy jest to ksiazka dla poczatkujacych ? - NIE, ja bym sie z niej nie nauczyl RoR
  • Aby ja przerabiac TRZEBA znac podstawy Rubiego (na szczescie przerobilem do ok. 40% jedna z angielskich ksiazek gdzie Ruby byl bardzo ladnie wytlumaczony, planuje zakup Programowanie w Ruby, 2 edycja, po polsku), ksiazka opisuje jedynie maly % zagadnien Rubiego co jest co najmniej niewystarczajace
  • Ciezko krytykowac ze za malo przykladow itp. jednak to jest 29zl-140 stron realnego tekstu, trzeba bylo sie z tym liczyc
  • ocena ogólna 2+/6, jakosc/cena 4/6

Jednak jest jeden haczyk… ta ksiazka okazala sie byc idealna dla mnie, podstawy przeciez juz hapnalem w Agile i Beginning RoR a problemy mialem z roznymi nowosciami a RoR Wprowadzenie pozwolilo mi przepchnac material i uwazam ze teraz moge spokojnie powrocic do Agile i dociagnac do konca :slight_smile:

Wiec jeszcze raz, Ksiazka jest dla osob ktore ‘zatkaly sie’ w RoR, traktowac ja jako deske ratunku (nie ostatnia :P). Jesli juz zaczales RoR to mozna kupic, 30zl to nie sa duze pieniadze :slight_smile: nawet dla takiego 16-latka jak ja :smiley:

Niedlugo pewnie bede ladowal nowe posty w moim temacie w “potrzebna pomoc” :slight_smile:

Programowanie w Ruby, edycja druga to dobra książka, ale minusem jest cena.

aha, a co mi w praktyce da ‘dobra’ znajomosc rubiego ? I tak zalezy mi aby sie nauczyc ale chcialbym sie jakos zmotywowac :slight_smile:

edit// spojrzalem na oceny tej ksiazki i to mowi samo za siebie, 7 ocen i najnizsza 5 :stuck_out_tongue:
Czy cena jest minusem ? to jest 1050 stron, czyli jakies 950 realnego tekstu (reszta to zawsze dodatki/spisy tresci/skorowidze):
1050/100=10.5 (10.5 strony za 1zl) , a RoR Wprowadzenie: 180/30=6 (6 stron za 1zl)… ceny wg mnie odpowiednie do produktow.

“a co mi w praktyce da ‘dobra’ znajomosc rubiego ?” WSZYSTKO I NIC :slight_smile: magii rubego nie nauczysz sie z ksiazek, jednak napewno nauczysz sie z ksiazke jak powinno sie robic pewne rzeczy w rubym a jak nie, potem bedziesz przenosil to juz na grunt rails. Mozna zaczynac przygode z railsami korzystajac z doswiadczen z innych jezykow programowania ale w ten sposob nie uniknie sie masy blednych rozwiazan i implementacji.

Ja poczytałem o Rubym, uznałem, że jest prosty, pętla jakieś wyrażenie warunkowe. Ok już umiem! Teraz Rails. Wow! Super to jest! Ale zacząłem coś więcej pisać, bardziej skomplikowane rzeczy i … Musiałem się cofnąć. Bo nie znałem tak dobrze Ruby jak powinienem, miałem braki. Według mnie warto poznać najpierw dobrze Ruby, by potem bez problemów pracować w Rails. Oczywiście warto uczyć się Ruby nie tylko dla Railsów.