Jaki 'sprzęt' do RoR?

tak, między innymi dla systemu - ciągłe przelogowywanie się z ubunciaka (develop) na windozę po poprawki w photoshopie/illustratorze/flashu mnie zdziebko irytują, a wine czy maszynka wirtualna nie jest także wygodnym rozwiązaniem :confused:

Albo matowego Thinpada 14" z Trackpointem.

Z ciekawości zapytam jak to jest z licencją na photoshopa. Czy możesz przenieść na inny OS czy musisz kupić nową? Nie wiem ile obecnie kosztuje i z jakiej licencji korzystasz, ale to może mieć duży wpływ na ogólny koszt całej operacji.
Biorąc pod uwagę głównie koszty (bo tu chyba masz problem) ja bym się w maca nie pchał. Zastanów się nad przejściem na gimpa;) lub kupnem drugiego laptopa w jakiejś przyzwoitej cenie (ok 50% ceny maca). Oszczędzisz kupę kasy i będziesz miał 2 dedykowane;) do zadań specjalnych maszynki. Może i nie najmądrzejsze rozwiązanie, ale ma swoje zalety:) Jeśli tylko nie musisz zmieścić tego wszystkiego pod pachą w czasie podróży i masz nieco wolnego miejsca na biurku:)

O ile gimp jak na swoją zawrotną cenę jest narzędziem przezajebistym, to jednak przy częstej pracy z plikami od grafików, gdzie jest dużo skomplikowanych zabiegów, wyświetlanie zawartości może się znacznie różnić. Ja na przykład prosiłem o konkretne elementy zapisane już w png, ale to na dłuższą metę wrzód na …

Docelowo fotoszopka chciałbym zakupić na maca z dotacji UE o którą obecnie się ubiegam na tzw. ‘Pierwszy biznes’ - w najbardziej pozytywnym scenariuszu to może i na samego Maca dostanę, ale póki co jestem realistą i musze się liczyć, że mogę dostać o wiele mniej niż się ubiegam :confused:
A Gimp i InkSkape są spoko jeżeli chodzi o stosunek możliwości/cena, ale na dłuższą metą jak to już zostało wspomniane korzystanie z tego nie jest takie fajne.
edit:
nad rozwiązaniem 2 kompy już myślałem - nawet nad PCem, ale niestety ze względu na to, że w zasadzie baardzo często zmieniam miejsce pracy(z zaznaczeniem na miejsce - nie pracę :wink: ) raczej dla mnie to średnie rozwiązanie :confused:

Z około 3k można kupić używanego Macbooka Pro. Moim zdaniem to najlepsza opcja dla Ciebie.

No, to teraz ja się rozglądam za laptopem, którego zakup będzie za 2-3 tygodnie.
Aktualnie moim faworytem jest http://www.komputronik.pl/product/146891/Komputery/Laptopy_i_netbooki/DELL_Inspiron_N5110_Q15R_Core_i7_2670QM_-nVidia_GT_525M-8GB-500GB-_no_Os.html
Jeśli ktoś może po nim pojechać - będę wdzięczny, wszelkie wady lepiej wiedzieć wcześniej.

Czy jest ktoś może zorientowany, jak sklepy patrzą na chęć wymiany dysku w laptopie na jakiś SSD? Chodzi mi o to, czy da się to zrobić bez utraty gwarancji, bo sam laptop jest super, ale nie dość, że dysk dość wolny, to jeszcze liczyłem że dorwę laptopa z SSD od dłuższego czasu, a tutaj się okazuje, że ciężko coś znaleźć.

O, jeszcze jedno się zapytam, może ktoś się orientuje - jest taka technologia, Nvidia Optimus, która zmienia układ GPU w razie potrzeb. Tyle że, niektóre firmy w opisie laptopa piszą, że laptop posiada kartę Nvidia + Intel HD, a inne piszą, że jest tylko Nvidia - nie wiem, czy tej drugiej karty graficznej, rzeczywiście nie ma, czy po prostu osoby które wypisują te specyfikacje są leniwe : P

Nie, żeby trolololololo, ale w Macbookach robi się to bez utraty gwarancji (oprócz Aira, ale to inna konstrukcja). Podejrzewam, że w innych też, zwykle dyski są łatwo dostępne do montażu / demontażu.

Tak, już się w miarę dowiedziałem, że mogę zrobić ciekawą rzecz - wymienić napęd DVD na kieszeń dysku i włożyć tam SSD. Będę musiał się jeszcze dopytać, ale na forum Ubuntu również mówili, że dyski raczej można wymieniać. Czepiłem się tego Della i co chwila utwierdzam się w przekonaniu, że to dobry wybór : )

Jedyna rzecz, która zapewne będzie Cię wkurzać to klawiatura - wg. mnie to jakaś taka dziwna odpowiedź na klawiatury wyspowe, z tendencją do zbierania syfu wszelkiej maści pod sobą… Mam takową w lapku i po roku użytkowania trochę się tego uzbierało już, a raczej nie mam zwyczaju np. jeść nad nim czy innych balang urządzać … Ale ogólnie specyfikacja do ceny wydaje się bardzo spoko :slight_smile:

edit:
sorry, mój błąd - myślałem że ten Dell ma klawę charakterystyczną dla Acerów, gdzie klawisze znajdują się delikatnie ‘nad’ powierzchnią laptopa (gorszego rozwiązania chyba nie ma :expressionless: ), ale widzę teraz, że ma jednak wyspową (IMHO najwygodniejszy typ klawiatury :wink: )

Q15R to samobójstwo, omijać szerokim łukiem ten badziew: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Inspiron-Q15R.52327.0.html

@Ofca, wiem, właśnie klawiatura wyspowa mi się podoba, bo w aktualnej mi się tyle syfu nazbierało, że aż dziw, że jeszcze klawisze chodzą. : D

@mleszcz, dzięki za tego linka, ale bym się wpakował : )

W związku z tym przerzuciłem się na drugiego laptopa, którego upatrzyłem razem z Dellem, a mianowicie Asus X53 (albo K53, numeracja jest poryta, raz się nazywa tak, raz tak.)
Dobre opinie na notebookcheck, parametry prawie identyczne jak tamtego Della, nie grzeje się i nie hałasuje. Do tego dysk SSD prawdopodobnie OCZ Agility 3 zamiast obecnego tam DVD : )
http://www.komputronik.pl/product/144797/Komputery/Laptopy_i_netbooki/_MD_Asus_X53SV_SX887_8_GB.html

Ależ ten Asus to wielkie i ciężkie bydlę. Za te same trzy tysiaki kupiłem swojego U36SD, który ma 13" (rozłożenie w podróży o wiele łatwiejsze), bez napędu optycznego (kto w ogóle dziś używa?), jest o kilogram lżejszy. No chyba że chcesz czegoś z dużym ekranem, to wtedy faktycznie jest OK.

A ja też nad nim myślałem. Tyle że raz, tego Asusa coraz ciężej dostać. Potem pomyślałem o U43SD, który ma 14 cali (co jest dla mnie lepszą opcją niż 13, taki bardziej “kompromis”). A teraz zamierzyłem się na tego, bo dzięki temu, że jest to DVD, to są kieszenie na dwa dyski, więc mogę sobie dokupić mały SSD i mieć na nim system, a HDD jako magazyn.

A podróże, panie, ja dopiero studia zaczynam, musi ten laptop większość, jeśli nie całość tych studiów wytrzymać i musi być do wszystkiego : )

Jak na lata i do wszystkiego to bym odżałował te kilka stów i próbował ustrzelić nowego, dopasionego T420 z 14" matową 1600x900 i baterią 9cell do tego ma trackpoint (wygoda przy programowaniu - nie odrywasz dłoni).

Mam taki od niedawna i nie powala ta matryca na kolana. Kiedy tło jest białe to jestem w stanie zauważyć siatkę pikseli. Na najnowszym ubuntu raz na miesiąc jest problem z wyjściem ze stanu uśpienia, raz na 2 tygodnie po wyjściu ze stanu uśpienia wifi nie działa do restartu. Samo wychodzenie ze stanu uśpienia jest bardzo szybkie.

http://store.apple.com/pl :wink:

A’propos to polecam http://strefa24.pl/

Nie jestem powiązany, jestem zadowolonym klientem (wielokrotnie, łącznie z eleganckim załatwieniem sprawy komputera zaginionego w transporcie).

Most boring flame ever.

Musiałem :wink: To silniejsze odemnie.