Jakie IDE/edytor?

Jak zapewne widzieliscie na filmach i screenach developerzy korzystaja z Textmate’a pod OSXem. Jezeli ktos uzywa Maca ja rowniez polecam to rozwiazanie dodatkowo pakiet

Jezeli ktos nie ma takiej mozliwosci polecam:

Chetnie dowiem sie czego uzywacie.

Pakiet podobny do Locomotive pod windows (Apache zamiast Lighttpd):
http://instantrails.rubyforge.org/wiki/wiki.pl

Ja uzywam vim’a, glownie dlatego, ze nie chce mi sie meczyc z instalacja javy na freebsd

Mam wielka nadzieje, ze powstanie cos podobnego do TextMate’a pod systemy *NIXowe.

Dodam jeszcze jedno srodowisko oparte na eclipse: http://rubyeclipse.sourceforge.net/
Jezeli nie ktos nie ma doswiadczenia z eclipse tu: http://www.napcs.com/howto/railsonwindows.html znajdzie precyzyjny opis konfiguracji eclipse do pracy z railsami.

– daniel

RadRails oparty jest o RDT zatem ta konfiguracja chyba skonczy sie na sprawieniu, ze RDT bedzie dzialalo jak RadRails:)

mi trochĂŞ w radrails brakuje kodowania iso-8859-2…

Wydaje mi sie ze mozna

Sprawdz faq:
http://wiki.rubyonrails.com/rails/pages/HowtoSetDefaultEncoding/versions/6

Nie wgryzalem sie w to bo uwazam ze utf daje o wiele wieksze mozliwosci, zwlaszcza gdy planujesz wielojezyczne aplikacje, i z niego kozystam. Poza tym, nie oszukujmy sie, ale na czesci zagranicznych hostingow iso-8859-2 jest troche “egzotyczne”
Pozatym it is evolution, baby :wink:

Zgadzam sie
Dodatkowo po co kozystac z eclipsa + RDT gdzie nie ma zarzadzania scaffoldem ruby (przynajmniej po pobierznym zaznajomieniu nie znalazlem), jesli mozna korzystac z okrojonego ellipsa idealnie dostosowanego do RoR, czyli RadRails

… jeszcze zeby kolorowanie skladni poprawili …
… jeszcze zeby domykanie znacznikow poprawili …

ale ogolnie w RadRails da sie przyjemnie pracowac

a czy radrails pozwala na debugowanie np testow ?
(mam na mysli ofcoz debuggera zintegrowanego z widokiem debug w eclipse)

– daniel

Oczywiscie w Rad Rails da sie uzywac ISO-8859-2 trzeba w kodowaniu edytora wprowadzic to recznie.

Czy da sie testy zintegrowac - nie wiem :).

Korzystam z Rad Rails - ale jako dodatku do pe³nego Eclipse. Dla mnie jest to rozwi¹zanie idealne - tym bardziej, ¿e piszê kod w paru innych jêzykach, czasem np. prze³¹czam œrodowisko na RDT i bez zbêdnych opóŸnieù piszê w czystym Rubym.

Podobno kolejna wersja RadRails ma byĂŚ zintegrowana z RDT :slight_smile:

RadRails w formie kompletnej paczki ma jedna przewage nad RadRails jako plugin do Eclipse - szybkosc. Ich wersja jest poprzycinana, przez co dziala zauwazalnie szybciej (to nie tylko moje zdanie).

Co do Eclipse to mam wielka nadzieje, ze teraz gdy Zend jest main-developerem srodowisko stanie jest jeszcze lepsze. Jedyne co zostaje to czekac - przekonamy sie:)

Do hackowania w RoR uÂżywam g³ównie Arachno IDE. Jest szybki, ma znacznie lepsze kolorowanie skÂładni od RadRails (moÂżna nawet w³¹czyĂŚ tryb podÂświetlania zgodny z TextMate), ma bardzo Âładny kolorowy podglÂąd klas, generowanie RDoc’a, debugger. Jest tak Âładny Âże go sobie kupiÂłem (normalnie dostĂŞpny jest 30 dniowy trial)

Poza tym uÂżywam darmowego RDE. ÂŚwietny do szybkiego kodowania w Rubym.

No i czasami RadRails bo Arachno IDE jeszcze nie ma peÂłnej obsÂługi utf-8 (majÂą to dodaĂŚ lada moment)

Poza tym oczywiœcie Eclipse, którego u¿ywam tak¿e do Pythona i PHP. Eclipse ju¿ jest lepsze nawet od najnowszego Zend Studio 5.1 do PHP. Np. Eclipse potrafi kolorowaÌ sk³adniê szablonów Smarty, Zend - nie. Eclipse potrafi wy³apaÌ w trakcie pisania niezainicjonowane zmienne, Zend - nie. Do Pythona te¿ œwietnie siê sprawdza, bo plugin pydev jest zintegrowany z bibliotek¹ pylint, która robi g³êbok¹ analizê kodu, wy³apuje nie u¿yte zmienne a nawet styl kodu niezgodny z zaleceniami PEP 8.

Testowalem: Arachno, RDE, FreeRIDE, Komodo, Mondrian - szczerze mowiac z tych do czystego Ruby najbardziej podoba mi sie Mondrian ew RDE. Arachno nie trafil do mnie ergonomia - przyznaje, ze nie testowalem dlugo. Moze raz jeszcze sprawdze skoro ma kolorowanie TextMate’a, ktore mi bardzo odpowiada.

To mnie dziwi, bo mnie sie spodoba³a ergonomia i estetyka layoutu oraz najwa¿niejsze: jakoœÌ kolorowania kodu rubiego i rhtml. Nie znam edytora na win32 który by tak ³adnie kolorowa³ kod jak Arachno.
Edytor ma te¿ kilka fajnych opcji, ale trudno je znaleŸÌ, bo manuala wci¹¿ nie przygotowali. :frowning: Np. makra odpalasz za pomoc¹ Ctrl-J. Ctrl-Q oraz Ctrl-D wyœwietla podpowiedzi do skrótów. Napisz sobie jak¹œ klasê i parê metod i potem wciœnij Ctrl-D Ctrl-M. :slight_smile: Zobaczysz wszystkie zagnie¿dzenia bloków.
Ma wbudowany wygodny podglÂąd zainstalowanych gemsĂłw i bibliotek Rubiego. Generuje dokumentacjĂŞ RDoc’a do caÂłego projektu. Jest rĂłwnieÂż dosyĂŚ szybki, chyba szybszy od RadRails. Najbardziej brakuje mi tylko peÂłnego wsparcia dla utf-8. NastĂŞpna wersja ma podobno to juÂż mieĂŚ zaimplementowane. No i mĂłgÂłby byĂŚ za friko, przynajmniej dopĂłki nie wypuszczÂą peÂłnej wersji wypasionej w jakieÂś manuale.

W RadRails (i ogĂłlnie w Eclipse) masz kodowania jakie sobie tylko Âżyczysz. Kliknij prawym przyciskiem na projekt, wybierz Properties, potem Text File Encodings i wklep z palca: iso-8859-2 (nie ma na liÂście ale zobaczysz, Âże to bĂŞdzie dziaÂłaĂŚ). Od tego momentu kaÂżdy otwierany plik w projekcie bĂŞdzie w tym formacie.

dziĂŞki za info.

aha, mi w najnowszym radrails w ogole nie dziaÂła “Save As”. wam teÂż?

O, faktycznie nie dziaÂła. W normalnym Eclipse jest OK. CoÂś namieszali w RadRails.

Dodatkowo do programu JEdit można dołączyć coś takiego:

http://ifakedit.com/log/2006/02/19/jedit-tutorial-a-how-to-on-abbreviations-superabbrevs-in-html-ruby-on-rails-and-more/

i mamy “prawie” Textmate :wink: