KnowledgeBlackBelt

W jednym z ogłoszeń o pracy dla developerów RoR (które tak sobie przeglądałem z ciekawości - nie czuję się jeszcze na siłach aplikować), oczekiwano certyfikatu RoR i podano linka do tej strony.

Sprawdziłem ją i nie widzę, aby na tym forum się pojawił ten temat to podrzucam.

Kiedyś ta strona nazywała się JavaBlackBelt i była przeznaczona przede wszystkim dla developerów Java.
Jest tam też jeden egzamin z Ruby - Basic, tutaj http://knowledgeblackbelt.com/#!Exam/377841 którego oczekiwano i co ciekawe z bardzo niewielką liczbą osób które go zdały.

Czy ten egzamin jest aż tak trudny (na poziomie Basic?), czy to raczej problem jego słabej popularności wśród profesjonalistów RoR?

Nie spotkałem się jeszcze by w tym środowisku ktoś gdzieś wymagał certyfikatu. Nikt nie wymaga to nikt nie robi, no chyba że hobbystycznie. No i oby tak zostało.

hmn, 21 / 34 w beta test - myślę, że całkiem nieźle, patrząc jakie zawiłe niektóre pytania tam dają a jaki poziom swoją osobą reprezentuję :stuck_out_tongue: - i można trochę ciekawostek (przydatnych!) języka złapać - polecam :slight_smile:

To są jakieś żarty - niedopracowane pytania, wieloznaczne odpowiedzi, problemy z formatowaniem (zarówno kodu jak i samych pytań).
Sporą liczbę pytań można przepuścić przez irb i dostać od razu wynik - to co to sprawdza? Umiejętność posługiwania się IRB???

W moim przekonaniu testy dotyczące składni i różnych dziwnych zachowań języka to nie jest to co sprawdza czyjąś wiedzę. Zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby trzeba było zaimplementować jakiś fragment kodu, który rozwiązuje określony problem (np. Euler, Rails for Zombies, tryruby). W tej sytuacji jak ktoś nie ma pojęcia o programowaniu w języku, to dostanie 0. A w tego rodzaju teście zawsze może dostać wynik powyżej 0.

Dokładnie… Ostatnio na uczelni dostałem test z javy i było tam dużo pytań typu “czy kod się skompiluje” itp., które najczęściej sprowadzały się do tego, że trzeba było wykuć hierarhię klas i wiedzieć co jest interfejsem, co nie, co z czego dziedziczy, jakie ma dana klasa metody. Jest to o tyle bez sensu, że takie wiadomości przychodzą z czasem. Mimo, że napisałem 2 projekty w tym języku, to ta intuicja jeszcze nie przyszła, więc przed testem siedziałem i przeglądałem dokumentację - głównie dzięki temu dostałem dużo punktów, do teraz nie wiem, co tak naprawdę sprawdzał ten test.

Jasny sygnał z kategorii SPIERDALAĆ JAK NAJDALEJ.

Kompletna beznadzieja, chciałem sobie dla zabawy rozwiązać, nawet bez użycia irba (inaczej pewnie ten test już zupełnie nie ma żadnego sensu), ale:

Tutaj powinna być jeszcze odpowiedź, że zostanie rzucony ArgumentError: https://skitch.com/drogus/efxnu/ruby-basic-exam-access
Tutaj bardzo niejednoznaczne pytanie: https://skitch.com/drogus/efxn5/ruby-basic-exam-access, odpowiedź to ponoć Class, nie wiem dlaczego nie może być Module…
WTF? https://skitch.com/drogus/efxdq/ruby-basic-exam-access

W jednym pytaniu było co zwróci taki kod:

num = 128 num[2]
W ruby 1.8 pewnie będzie jakiś RuntimeError, ale w 1.9 zwróci to 3 z kolei bit, nie było nic o tym, o którą wersję rubiego chodzi. Jest tego dużo więcej, ale już mi się nie chce rozpisywać nad beznadziejnością poszczególnych pytań.

Co do reszty, to zgadzam się za apohllo. Jeżeli już testować ludzi w jakiś zautomatyzowany sposób, to tylko coś w rodzaju codility.

Btw, miałem 26 na 34, mam nadzieję, że nie widzi tego żaden pracodawca, bo jeszcze mnie nie zatrudnią :wink:

Ja nie zdałem, bo w 2/3 testu stwierdziłem, że to nie ma sensu. Mam nadzieję, że nie czytają tego moi studenci :wink:

[quote=drogus]num = 128 num[2]
W ruby 1.8 pewnie będzie jakiś RuntimeError, ale w 1.9 zwróci to 3 z kolei bit, nie było nic o tym, o którą wersję rubiego chodzi. Jest tego dużo więcej, ale już mi się nie chce rozpisywać nad beznadziejnością poszczególnych pytań.[/quote]
W ruby 1.8.7 też niby zwraca 3 bit, chociaż nie mogę znaleźć tej metody w dokumentacji.

[quote=maykel][quote=drogus]num = 128 num[2]
W ruby 1.8 pewnie będzie jakiś RuntimeError, ale w 1.9 zwróci to 3 z kolei bit, nie było nic o tym, o którą wersję rubiego chodzi. Jest tego dużo więcej, ale już mi się nie chce rozpisywać nad beznadziejnością poszczególnych pytań.[/quote]
W ruby 1.8.7 też niby zwraca 3 bit, chociaż nie mogę znaleźć tej metody w dokumentacji.[/quote]
http://www.ruby-doc.org/core-1.8.7/Fixnum.html#method-i-5B-5D

Hmm… no to jeszcze bardziej bez sensu, bo poprawna odpowiedź na to pytanie była “none of the above”, a 0 było wśród tych odpowiedzi “above”

Ja lubię dostawać CV z dużą ilością zdanych certyfikatów. Mówię wtedy sobie: O! Oto człowiek, który zamiast robić wartościowe rzeczy uczy się na pamięć, żeby zdać egzamin. Dobrze że ostrzega i że go nie zatrudniłem.

Hmn, a co sądzisz (sądzicie?) o kursach typu codeschool / codeacademy ? Wiadomo, że nie porażają poziomem trudności, ale dzięki nim można podłapać podstawy w pewnych rzeczach (aktualnie jestem w trakcie enrollment i muszę powiedzieć, że mają niezłe wprowadzenie do jQuery / js, a i o Railsach kilku rzeczy nowych się dowiedziałem :wink: )

Ucz się gdzie chcesz i jak chcesz. Ale jak się zgłaszasz do Ragnarsona to pokaż kod a nie certyfikaty :slight_smile:

Roger that :slight_smile:

Ucz się gdzie chcesz i jak chcesz. Ale jak się zgłaszasz do Ragnarsona to pokaż kod a nie certyfikaty :)[/quote]
+milijon.

Z tego co widziałem w życiu, można przejść całe studia informatyczne z niezłymi wynikami nie umiejąc zbyt dobrze programować. Podobnie jest ze wszelkiego rodzaju kursami. Można ich zrobić setki i dalej być kiepskim programistą. Wszystko zależy od podejścia i tego czy człowiek traktuje to jako pasję czy jako przykrą konieczność w drodze do zarobienia pieniędzy.

co nie zmienia faktu ze zazwyczaj tego typu testy sprawdzają całe spektrum wiedzy na dany temat, i teoretycznie jeżeli pytania i odpowiedzi były by faktycznie przemyślane i na 100% prawidłowe ma to jakiś sens przynajmniej wg. mnie

No i tu jest istota problemu, bo w byciu dobrym programistą nie chodzi o wiedzę rozumianą jako wykucie na blachę dokumentacji API.

z skrajności w skrajność :]

ale Tomash ma racje, teraz kiedy wszystko jest w “internetach” na wyciągnięcie ręki nie musisz znać wszystkich funkcji/metod, wszystkich możliwych opcji (parametrów) jakie przyjmują itd.

chciałbym zobaczyć taki test z php/js i mapowanie stringów/intów na boole (‘1’ == true itp.) :smiley: