Linuksy

Tak, nie będzie tak wydajny jak na x64, to chyba logiczne. Z drugiej strony zużycie pamięci będzie trochę mniejsze. Moje doświadczenie z procesorami AMD pokazuje że na nich szczególnie nie warto instalować 32 bitowego systemu, Intel radzi sobie trochę lepiej ale też zawsze instaluję 64-bitowe wersje, działa to szybciej.

o fajnie, że miałeś możliwość to porównywać. Rozumiem, że nie miałeś jakiś uciążliwych problemów z pakietami na x64 … ?

Flash tnie się bardziej i zawiesza częściej ;). Innych grzechów nie pamiętam.

pytanie: miał ktoś styczność z elementaryOS? Jak się pracuje na nim przy rubim i railsach?

z tego co widzę, to to kolejna ubuntu-based dystrybucja, więc zgaduję, że pracuje się tak samo jak na ubuntu.

Tak jak napisał krzyzak - powinno być dokładnie tak samo jak na Ubuntu. :slight_smile:

Ostatnio zainstalowałem sobie ElementaryOS na wirtualce. Widać, że to jeszcze wczesna wersja, ale czuję, że to będzie moje przyszłe distro:

  • ma minimalistyczny i ładny interfejs,
  • nie zjada niepotrzebnie procka i pamięci,
  • jest bazowane na popularnych repozytoriach Ubuntu,
  • instalujesz i działa - jak zainstaluję normalnie, to się okaże, czy stabilnie :wink:
    Podmienić tylko menedżer okien na bardziej rozbudowany (staram się nie używać myszki) i jest git.

archlinux jest zajebisty ale już wieki się nim nie bawiłem mam nadzieje ze zrobili już tą dystrubucje troszeczkę bardziej przyjazną ( czytać mniej wkurwiającą ) niż była wcześniej
a jak któś chce się nauczyć jak linux działa to chyba najlepszym rozwiązaniem jest Linux From Scratch!

Aktualizacja ubuntu do 11.10 i pokrzaczyło się wszystko… Wspaniały początek dnia!
Oczywiście to nie pierwszy raz.

to z minusów.

edit: 10.10 -> 11.10

Zrób aktualizację do 11.10 to padniesz na zawał serca :wink:

Tffuu, tam miało być 11.10. Na temat narzutu Unity brak słów…

Żyję nadal :slight_smile:

takie, w sumie głupie może dla niektórych pytanie - obecnie mam zainstalowane Xubuntu, ale dzisiaj wyskoczyła mi propozycja upgrade ubuntu do wersji 11.10 - czy wtedy stracę Xubuntu na rzecz ubuntu? (chodzi mi o xfce) Czy teoretycznie pozostanie wszystko tak jak jest?

nie sądzisz, że tego typu pytania lepiej zadawać na jakichś linuksowo/ubuntowych forach?

Większość produktów zabiegających o popularność, w pewnym cyklu swojego życia, dopada syndrom “ładnego opakowania”, tworzonego kosztem jakości produktu:(
Ja też nie mogę strawić Unity. Próbowałem kilka razy z tym pracować ale czuję się z tym tak jak na MacOS. Global menu i inne cuda-wianki w praktyce są dla mnie jakąś pomyłką, choć rozumiem teoretyczne założenia o ich wyższości. Na szczęście póki co można to wszystko wyłączyć - zobaczymy jak długo jeszcze, bo w 11.10 podobno już nieco trudniej.
U mnie upgrade do 11.10 będzie może za miesiąc, jak już miną choroby wieku dziecięcego;) Na razie trzymam się na 11.04 na standardowym UI z wyłączonymi bajerami - tak mi się najlepiej pracuje.

Upgrade nie usuwa paczek, więc XFCE Ci zostanie. Zrób update, a jeśli pojawią się problemy ze stabilnością to zainstaluj od nowa (jeśli masz osobną partycję /home to cały proces nie powinien zająć więcej niż godzinę).

Ja od paru dni siedzę na świeżo zainstalowanym Ubuntu 11.10. Pod względem stabilności jest super, podoba mi się też większy nacisk na minimalizm. W tej wersji zniknęło środowisko zwykłego Gnome (razem z bibliotekami Gnome i GTK w wersjach 2). Unity średni mi się podoba, ale i tak mało korzystam z zarządzania oknami, zwykle skaczę tylko między pulpitami używając skrów klawiszowych. Wersja 3D z Compizem trochę przymula (prawdopodobnie kwestia karty graficznej z Nvidia), dlatego używam wersji 2D która działa szybko. Ogólnie jestem zadowolony, choć czuję, że niektóre elementy są niedopracowane przez ostatnie zawirowania z Unity i Gnome3.

Właśnie dock jest spoko, sam mam w Ubuntu cairo-dock i chętnie bym wyłączył to cholerstwo pojawiające się po lewej stronie, jak dla mnie interfejs w OSX jest ok.

Cały problem w tym, że sam używałem starego gnome, a od 11.10 takiej opcji już nie ma.

Linux to nie MacOS - tu nie ma opcji niemożliwych;)
Nie wierzyłem w to co piszesz, więc sam spróbowałem i… przez Ciebie, wbrew swoim zasadom, od wczoraj brykam na 11.10 i to ze starym dobrym gnome classic:) No i w końcu thunderbirda dali w standardzie:]
Jest tylko jedno ała - nie działa mi na razie kontrola jasności ekranu przy pomocy klawiatury laptopa. Jeszcze nie szukałem dlaczego.

również śmigam już na 11.10 - paczki od xfce zostały i jest super-dooper-smooth - bardzo fajnie się na nim pracuje i co najdziwniejsze/najlepsze - nastąpił znaczny wzrost wydajności procesów railsowych, np. start serwera na localhoście spadł z ok. 30s na 3s :slight_smile:
@RawOnRails - u mnie z kolei nie działa skrót klawiszowy do regulowania głośności - od jasności ekranu z kolei działa (Acer Aspire One 722)

Linux to nie MacOS - tu nie ma opcji niemożliwych;)
Nie wierzyłem w to co piszesz, więc sam spróbowałem i… przez Ciebie, wbrew swoim zasadom, od wczoraj brykam na 11.10 i to ze starym dobrym gnome classic:) No i w końcu thunderbirda dali w standardzie:]
Jest tylko jedno ała - nie działa mi na razie kontrola jasności ekranu przy pomocy klawiatury laptopa. Jeszcze nie szukałem dlaczego.[/quote]
No jasne że idzie, ale ja jestem leniwy użytkownik, który chce mieć wszystko co potrzebne działające pod ręką, bez żadnej zabawy, serio. Wcześniej wystarczyło wybrać środowisko przy logowaniu, teraz nie ma takiej opcji.

Mint po kilku dniach jest okey. Zadnej niepotrzebnej zabawy z konfiguracją, czasami jednak drobne bugi denerwują.

Ja od kilku lat działam na Ubuntu Alternate z XFCE choć ostatnio LXDE mi się spodobał.

Najpierw instaluję tylko system z linią poleceń a potem jedno polecenie: - choć z małymi zmianami :slight_smile:

[code] sudo apt-get install x-window-system-core xfce4 acpi acpid powermanagement-interface mousepad scrot gqview firefox

Teraz małe tłumaczonko:

  • x-window-system-core – nasze X`y
  • xfce4 – nasz kochany system graficzny
  • gnome-sudo – to takie okno które sie pojawia i trzeba wpisać nasze hasło
  • acpi,acpid, powermanagement-interface – narzędzia do ustawień zasilania naszego komputera
  • sublime-text-2
  • scrot – ten program służy do robienia screenów naszego pulpitu
  • gqview – prosty przyjemny program do przeglądania obrazków
  • firefox[/code]