Nowy silnik forum i Radiant CMS

Planuję w najbliższym czasie zmienić punBB działające tutaj na Vanilla Forum (http://getvanilla.com)

Co myślicie o tym silniku ? IMHO jest całkiem całkiem, używam go od niedawna na http://sheffieldforum.pl

Poza tym chciałbym postawić w końcu Radiant CMS, zintegrować go z tym forum i poprawić trochę layout tej strony.

Czekam na opinie :slight_smile:

Pozdrawiam

Vanilla jest niezła. Widziałem w akcji na boagworld.

Co do tego forum to mam małą sugestie co do kategorii. Nie twórz ich dużo. Moim zdaniem FAQ, pomoc i tips&tricks możnaby wpakować do jednego wora jako ogólna dyskusja. Tak samo praca/proj i nowe serwisy to bardzo zbliżone rzeczy. Moje propozycje na początek:

  • spotkania
  • paplanina o railsach
  • praca/projekty

Keep it simple - Podoba mi się :slight_smile:

Zamiast Spotkania proponuję Ogłoszenia, bo jednak nie tylko o spotkaniach tam jest mowa.

[quote=hosiawak]Planuję w najbliższym czasie zmienić punBB działające tutaj na Vanilla Forum (http://getvanilla.com)

Co myślicie o tym silniku ? IMHO jest całkiem całkiem, używam go od niedawna na http://sheffieldforum.pl

Poza tym chciałbym postawić w końcu Radiant CMS, zintegrować go z tym forum i poprawić trochę layout tej strony.

Czekam na opinie :slight_smile:

Pozdrawiam[/quote]
Bardzo dobry pomysl - bedzie bardziej w “duchu nowych czasow”, ktore nastaly:)
Vanilla wyglada calkiem niezle, Radiant tez jest ok.

No i mamy na grupie młodego zdolnego programistę który radiantował już!

Miałem 4 miesiące temu do czynienia z Radiantem - zmiany w opcjach logowania, mail itp. Może przy prostych stronach się sprawdza, ale szczęść boże temu co ma zrobić jakiś formularz np. feedback nie naruszając controlera ‘page’.

czesc hosiawak

chce utworzyc specificzne forum w ktorym zalogowany uzytkownik widzi TYLKO swoje posty oraz odpowiedzi od administratora

czy Vanilla ma taka funkcjonalnosc?

[quote=tusla]czesc hosiawak

chce utworzyc specificzne forum w ktorym zalogowany uzytkownik widzi TYLKO swoje posty oraz odpowiedzi od administratora

czy Vanilla ma taka funkcjonalnosc?[/quote]
Może dokładnie takiej nie ma ale możesz stosunkowo prosto napisać swój plugin. Vanilla ma funkcjonalność “whisper” - możesz odpowiedzieć tylko danemu użytkownikowi. Tylko on zobaczy twojego posta w dyskusji. Można by to rozszerzyć, żeby osiągnąć to co chcesz.

dzięki!

Mi osobiście Vanilla Forum nie podchodzi. Jestem pewnie zbyt przyzwyczajony do phpbb, punbb, ipb, vbb i innych *bb :slight_smile: Interfejs VF sprawia wrazenie bardzo nieprzejrzystego, jakbym nie wiedzial ze to forum to pomyslalbym ze ktos zrobil universalny system komentarzy :stuck_out_tongue_winking_eye:

skrypt vanilli jest bardzo fajny, ale wydaje mi się że na forum tego typu się nie bardzo nadaje…

Kilka dni temu przemigrowałem jedno z moich for z punbb na smf i musze powiedziec ze jest to w tej chwili NAJLEPSZY darmowy silnik forum, mozliwosciami dorownuje IPB czasami nawet je przebija. Szczerze polecam http://www.simplemachines.org/ oprocz tego forum oferuje duzo swietnych dodatkow, naprawde wygodny system ich automatycznego instalowania, dzialajaca migracje do punbb. Mam zamiar tez polaczyc rails (autorski cms) z smf (jako komentarze do dokumentow) i nie wyglada to na zbyt trudne zadanie.

Jestem w 100% za Vanilla, ale jak to zwykle zawszę bedą osoby którym pewna zmiena nie będzie odpowiada, więc może po prostu ankieta? Osobiście, albo bym zmienił na Vanille, albo bym zostawił to co jest, nie ma większej potrzeby zmiany na coś innego.

A Co do CMSa? To czy naprawdę nie da się obejść bez niego? W końcu rubyonrails.pl jest dość prostyn i małym portalem.

Da się obejść, ale po co się męczyć i tracić czas?

A w zasadzie to dlaczego silnik forum ma byc zmieniony ? Chodzi mi konkretne powody.

Ponieważ administratorowi tego forum się nudzi i chętnie spędzi kilka dni pisząc migrator z PunBB do Vanilli :slight_smile:

A tak na serio to jednym z powodów jest okropnie rozwiązany system pluginów do PunBB (a bardziej jego brak).

Na przykład, powiedzmy, że chcę dodać do tego forum “Friendly URLs”. Znajduję plugin, ściągm, rozpakowuję.W śroku jest plik .htaccess i instrukcja obsługi. Co w instrukcji ? :

[code=“php”]#
#---------[ 3. FIND (line: 35) ]---------------------------------------------

// Load the functions script
require PUN_ROOT.‘include/functions.php’;

#---------[ 4. AFTER, ADD ]-------------------------------------------------

require PUN_ROOT.‘include/rewrite.php’;

#---------[ 5. OPEN ]---------------------------------------------------------

index.php

#---------[ 6. FIND (line: 100) ]---------------------------------------------

$forum_field = ‘

’.pun_htmlspecialchars($cur_forum[‘forum_name’]).’

’;

#---------[ 7. REPLACE WITH ]-------------------------------------------------

$forum_field = ‘

<a href="’.makeurl(“f”, $cur_forum[‘fid’], $cur_forum[‘forum_name’]).’">’.pun_htmlspecialchars($cur_forum[‘forum_name’]).’

’;

#---------[ 6. FIND (line: 111) ]---------------------------------------------

            $last_post = '<a href="viewtopic.php?pid='.$cur_forum['last_post_id'].'#p'.$cur_forum['last_post_id'].'">'.format_time($cur_forum['last_post']).'</a> <span class="byuser">'.$lang_common['by'].' '.pun_htmlspecialchars($cur_forum['last_poster']).'</span>';

#---------[ 7. REPLACE WITH ]-------------------------------------------------

            $last_post = '<a href="'.makeurl("p", $cur_forum['last_post_id'], format_time($cur_forum['last_post'])).'#p'.$cur_forum['last_post_id'].'">'.format_time($cur_forum['last_post']).'</a> <span class="byuser">'.$lang_common['by'].' '.pun_htmlspecialchars($cur_forum['last_poster']).'</span>';[/code]

To tylko fragment, w sumie tych czynności jest 42 :smiley:
Jak wygląda w takiej sytuacji sprawa zarządzania pluginami ? Musisz pamiętać w jakim pliku i co zmieniłeś dla danej wtyczki. Jeśli masz kilka wtyczek, sytuacja sie komplikuje bo zmiany dokonywane są w tych samych plikach niejednokrotnie nie mówiąc już o “apgrejdzie” silnika forum kiedy musisz wszystkie wcześniej mozolnie wprowadzone zmiany wprowadzić na nowo.

Nie wiem czy to specyfika wszystkich silników opartych na *BB ale mówiąc krótko zarządzanie tym, w porównaniu do tego co oferuje Vanilla, to koszmar.

Innym z powodów jest inne podejście do layoutu strony - odejście od standardowego *BB - ile wątków, ile postów, ile userów online - a skupienie się na dyskusji. To oczywiście kwestia gustu ale mówiąc szczerze robi mi się już niedobrze od wszechobecnego schematu *BB.

Poza wyżej wspomnianymi nie widzę innych powodów dla których warto migrować :wink:

Tak przy okazji, obecnie nie istnieje działający migrator z PunBB do Vanilli więc o ile ktoś go nie napisze nie zapowiada się na zmianę silnika :wink:

W takim razie naprawde polecam ci SMF. Zainstaluj chociaz :slight_smile: SMF posiada swietny system pluginow, jesli masz gotowy plugin to wystarczy wgrac go do katalogu packages i w adminie w package managerze po prostu klikaz [install] skrypt ci sprawdza czy jest w stanie wykonac instalacje na tej wersji czy nie, kazdy plugin da sie rownie latwo odinstalowac.

SMF ma wbudowane Friendly URLs wystarczy wlaczyc w panelu administracyjnym.

No to jest argument… ale musisz tez liczyc sie z tym ze ludzie wola sprawdzony interfejs… dlaczego aktualnie kazda wyszukiwarka… yahoo… msn… ask.com wyglada jak google ? Nie mowie ze myslenie “hej, zacznijmy korzystac z czegos co wyglada inaczej” jest zle… mowie tylko ze nie kazde zmiany sa na lepsze… imho vanila to jeszcze bardziej okrojony BB’s niz punbb ma spelniac to samo zadanie przeciez, wiec co tak naprawde sie zmieni ? oprocz ascetycznego interfejsu ? Ale tak samo moja opinia jak i twoja to opinie bardzo subiektywne… mysle jednak ze nie liczy sie to co “ty lubisz” tylko to co lubi “wiekszosc”, a wiekszosc lubi oklepane standardy :slight_smile: Co by sie stalo jakby nowy system microsoftu zegarek mial po lewej stronie a przycisk start po prawej domyslnie i nie dalo by sie tego zmienic, przy okazji wmawiajac ci ze przeprowadzil badania i okazalo sie ze twoja prawa polkula mozgu lepiej reaguje na przycisk star po prawej stronie i dlatego od tej chwili bedziesz jeszcze efektywniej go wykorzystywal :stuck_out_tongue: ?

Do SMF aktualnie jest masa przeroznych pluginow np ignore lista, albo mozlwiosc dodawania moderatorow ktorzy moga zarzadzac grupami uzytkownikow.

Co dalej ze zmianami?

Na http://rubyonrails.pl od dawna nic się nie dzieje, aktywność na forum też nie poraża. Myślę, że zmiany technologiczne i wizualne mogą być dobrym początkiem do aktywizacji społeczności.

Rubym i railsami zajmuję się od niedawna, ale oferuję pomoc w kwestii webdesignu (grafika, (x)html, css).

No wlasnie, kiedy SMF sie wprwoadza ? :wink:

W przeciągu najbliższego miesiąca (jeśli dobrze pójdzie) planujemy odświeżyć ror.pl. Będzie layout taki jak ror.com + przetłumaczony content.

Chcemy to zrobić w duchu “community effort” podobnie jak przetłumaczyliśmy polską wersję strony ruby-lang.org

Praca już się rozpoczęła, jeśli chcesz pomóc, znasz Radiant CMS (lub chcesz poznać) i masz chwilę na tłumaczenia/poprawianie html’a/grafiki pisz na mojego maila lub odpowiedz tutaj na forum.

Migracja forum + dodanie polskich akcentów (polska planeta/blogi etc) odbędzie się w fazie drugiej.