Organizacja szkolenia online Ruby & RoR dla forumowiczów i nie tylko

Witajcie koledzy i koleżanki :slight_smile: Ok, temat ten jest nawiązaniem do końcówki tematu
http://rubyonrails.pl/forum/p40753-Dzisiaj-15%3A28%3A55#p40753

Jest pomysł organizacji szkolenia/serii szkoleń online (po kosztach) pod kątem Ruby & RoR dla społeczności tego forum i potrzebne są Wasze sugestie.

  1. Trzeba zadecydować, czy organizacja szkolenia ma sens i ilu by było chętnych.

  2. Trzeba zadecydować, czy szkolenie ma być jedno “Ruby & RoR”, czy podzielone na kilka szkoleń “Ruby”,“RoR”, “aplikacje Desktop” itd. (jakkolwiek sobie wymyślimy)

  3. Trzeba wstępnie scharakteryzować Szkoleniowca, którego byśmy wybrali. Czy wykładowca, czy licencjonowany trener, czy ma mieć możliwość wystawiania wiarygodnych certyfikatów. Albo, czy wystarczy szkoleniowiec, który dobrze przekazuje informacje i nie prowadzi specjalnie szkoleń, ale za to ma x lat doświadczenia. W zależności od wyboru rangi szkoleniowca, cena jego wynajęcia będzie rosła/malała.

  4. Określenie wyboru szkoleniowca: czy ma być niejawne(zgłoszenia chętnych są wysyłane do mnie i na bazie Waszej opinii wybieram właściwą osobę), czy jawne (osoba chętna do prowadzenia szkolenia reprezentuje swoje kompetencje i kwotę, którą chce otrzymać tutaj na forum, gdzie community w drodze głosowania podejmuje wybór)

  5. Określenie formy samego szkolenia:
    a)czy kilka dni z rzędu, czy rozbite np. do dwóch/trzech miesięcy
    b)w weekendy, czy w dni robocze
    c)czy w stylu virtualstudy.pl, czy w stylu tego Pana:
    http://www.youtube.com/watch?v=1lgu_l4oe8c&list=PLSXDqiI4sC5NinJXEoYH6FYQ7vtIO8IPF

  6. Ewentualne określenie odpowiedniego webinaru(aplikacji do prowadzenia tego typu szkoleń)

Jako firma organizująca szkolenie, chcę aby było one zorganizowane po kosztach, czyli po określeniu wstępnej ilości chętnych, ceny za wynajęcie szkoleniowca i webinaru - po tych ustaleniach ustalona zostaje kwota za uczestnictwo (koszta : ilość chętnych = kwota za udział).

Szkoleniowiec oczywiście by dostał legalną umowę, czyli bez lęku o problemy z US.

Co do mojej firmy to link do strony: www.alpha-solutions.pl. Za niedługi czas strona zmieni swój charakter i szatę graficzną.

Firmę założyłem w styczniu, więc jest nowa na rynku i jej celem jest właśnie organizacja szkoleń w taki sposób.
Mam trochę (może nawet trochę więcej)doświadczenia z tego typu sprawami i myślę, że to fajny pomysł i warto zobaczyć :slight_smile: Przynajmniej sprawdza się w USA.

Dziś też rozmawiałem z księgową i poinformowała mnie, że nie mogę zorganizować szkoleń po samych kosztach, tym bardziej stratach, ponieważ inne firmy mogłyby oskarżyć mnie o nieuczciwą konkurencję i zażądać zadośćuczynień za poniesione straty(takie prawo).

Dlatego jeżeli dojdzie do szkolenia, zastrzegam sobie prawo do pobrania prowizji w kwocie nie przekraczającej 400zł za szkolenie, gdzie wszelka nadwyżka powyżej tej kwoty będzie pokrywała częściowo koszta kolejnych szkoleń :wink:

Zapraszam do dyskusji i może uda nam się coś zorganizować razem.
Jeśli ktoś jest wstępnie zdecydowany na takie szkolenie, to niech da znać tutaj, albo na priv.

[edit]
Zapomniałem dodać, że przy odpowiedniej ilości chętnych i dobrej organizacji są realne szanse, że kwota szkolenia będzie się mieścić w granicach 100zł, a nawet mniej. Jeżeli znajdzie się sponsor (o to też będę się starał), to kwota wyniesie np. symboliczne 10zł.

Robicie to komercyjnie czy pro-bono?
Bo parę szkoleń przeprowadziłem, tu na forum chyba nawet parę osób się przez nie przewinęło :wink:

Hej, nie chcemy komercyjnie na ten moment robić takich szkoleń. Jedynie po kosztach wynajętego trenera i webinaru (czyli i komercyjnie i niekomercyjnie - ciężko zdefiniować).
Te parę złotych, które napisałem to tylko żeby inne firmy szkoleniowe nie przyczepiły się do mnie o nieuczciwą konkurencję.
Ucieszę się jak coś z tego wyjdzie, bo bardziej niż na zarobku (tak jak wcześniej wspomniałem), zależy mi stworzeniu pozytywnego wizerunku firmy.

Wieczorem napiszę do Ciebie na priv z namiarem na Skype i będziemy mogli porozmawiać.

Witam Serdecznie. Super inicjatywa. Ja na pewno się zgłaszam na ochotnika :slight_smile: Jeśli chodzi o mnie to za coś takiego byłbym w stanie zapłacić bo to swojego rodzaju inwestycja w siebie :slight_smile:

Powiem tak, jeżeli zgłosi się więcej chętnych to zacznę szukać sponsorów, którzy częściowo pokryją koszta prowadzącego szkolenie i wtedy cena może być symboliczna(jeśli się uda). Także popytajcie swoich znajomych.

[Edit]
Zrobiłem wstępne kalkulacje.
Przy założeniu kosztów prowadzącego wynoszących około 3500 zł brutto + webinar 250zł brutto :
a) 5 uczestników - koszt uczestnictwa około 750 zł
b) 10 uczestników - koszt uczestnictwa około 375 zł
c) 15 uczestników - koszt uczestnictwa około 250 zł
d) 20 uczestników - koszt uczestnictwa około 187 zł

Jest też kwestia, czy ma być to szkolenie zamknięte ilościowo, czy otwarte. Jeżeli otwarte, to możemy dopuścić do 500 uczestników (:smiley: marzenia). Będzie trzeba przygotować sondę wielokrotnego wyboru i zobaczyć ilu chętnych jest, przy jakich stawkach.

Oczywiście wcześniej pojawi się info o prowadzącym szkolenie, programie i terminach.

Myślę że z forum nie jeden będzie chciał w tym uczestniczyć :slight_smile:

Jest pomysł organizacji szkolenia/serii szkoleń online (po kosztach) pod kątem Ruby & RoR dla społeczności tego forum i potrzebne są Wasze sugestie.

  1. Trzeba zadecydować, czy organizacja szkolenia ma sens i ilu by było chętnych.

  2. Trzeba zadecydować, czy szkolenie ma być jedno “Ruby & RoR”, czy podzielone na kilka szkoleń “Ruby”,“RoR”, “aplikacje Desktop” itd. (jakkolwiek sobie wymyślimy)

  3. Trzeba wstępnie scharakteryzować Szkoleniowca, którego byśmy wybrali. Czy wykładowca, czy licencjonowany trener, czy ma mieć możliwość wystawiania wiarygodnych certyfikatów. Albo, czy wystarczy szkoleniowiec, który dobrze przekazuje informacje i nie prowadzi specjalnie szkoleń, ale za to ma x lat doświadczenia. W zależności od wyboru rangi szkoleniowca, cena jego wynajęcia będzie rosła/malała.

  4. Określenie wyboru szkoleniowca: czy ma być niejawne(zgłoszenia chętnych są wysyłane do mnie i na bazie Waszej opinii wybieram właściwą osobę), czy jawne (osoba chętna do prowadzenia szkolenia reprezentuje swoje kompetencje i kwotę, którą chce otrzymać tutaj na forum, gdzie community w drodze głosowania podejmuje wybór)

  5. Określenie formy samego szkolenia:
    a)czy kilka dni z rzędu, czy rozbite np. do dwóch/trzech miesięcy
    b)w weekendy, czy w dni robocze
    c)czy w stylu virtualstudy.pl, czy w stylu tego Pana:
    http://www.youtube.com/watch?v=1lgu_l4oe8c&list=PLSXDqiI4sC5NinJXEoYH6FYQ7vtIO8IPF

  6. Ewentualne określenie odpowiedniego webinaru(aplikacji do prowadzenia tego typu szkoleń)

  7. Tak, jestem chętny

  8. Według mnie lepiej byłoby podzielić szkolenie w sposób tematyczny.

  9. Osobiście wszystko jedno - byleby osoba znała się na rzeczy i umiała przekazać posiadaną wiedzę
    4)jawne określenie szkoleniowca

  10. ze względu na pracę najlepiej w weekendy rozbite na miesiące
    6)nie wiem :slight_smile:

Tylko że trzeba też wziąć pod uwagę że wiele ludzi studiuje zaocznie i w tym wypadku to już ich wyklucza z kursu.
Lepszym wyjściem było by chyba w tygodniu ale tak w godzinach mocno po południowych aby każdy zdążył wrócić z pracy i zjeść obiad :slight_smile:

tak, biorę pod uwagę 2 x w tygodniu spotkania po 1,5 godziny (krótkie, ale skuteczne sesje) w godzinach od 20.30/21.00

Myślę że to będzie zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Dałem ogłoszenie o zatrudnieniu szkoleniowca.

Na ten moment bardzo proszę o przesłanie mi mailem namiarów do firm zajmujących się tworzeniem aplikacji RoR, a ja postaram się w przyszłym tygodniu zacząć pozyskiwać sponsorów, żeby cenę szkolenia zaniżyć tak bardzo, jak się da.

Jeśli będzie dużo chętnych, to ewentualne nadwyżki kasy przeznaczymy na dodatkowe warsztaty dotyczące specjalistycznych zagadnień.
Chciałbym zorganizować wszystko pod kątem nie tylko nauki, ale i zwiększania szans na znalezienie pracy uczestników.

Hej,

bardzo fajny pomysł, ale:

  • chciałbym zmigrować/nauczyć się RoR szybciej niż przez pół roku, chętnie bym wziął udział w szkoleniu tygodniowym po kilka godzin dziennie.
  • o 21:00 ludzki mózg już nie pracuje tak dobrze jak rano

Zgłaszam 2 osoby na szkolenie tygodniowe (lokalne lub webowe) w godzinach pracy, szybkie, praktyczne, wymagające podstawowej wiedzy programistycznej (żeby nie przechodzić różnic pomiędzy stingiem a integerem itd).

[quote=pimko]Hej,

bardzo fajny pomysł, ale:

  • chciałbym zmigrować/nauczyć się RoR szybciej niż przez pół roku, chętnie bym wziął udział w szkoleniu tygodniowym po kilka godzin dziennie.
  • o 21:00 ludzki mózg już nie pracuje tak dobrze jak rano

Zgłaszam 2 osoby na szkolenie tygodniowe (lokalne lub webowe) w godzinach pracy, szybkie, praktyczne, wymagające podstawowej wiedzy programistycznej (żeby nie przechodzić różnic pomiędzy stingiem a integerem itd).[/quote]
Masz rację ale większość ludzi rano pracuję więc będzie ciężko. Ale myślę że takie godziny jak 18 albo 19 będą w sam raz chyba.

Te godziny to uzgodnimy na bazie sondy, jakiegoś głosowania. Co do prowadzenia szkolenia przez pół roku, to też się zgadzam, że nie miałoby sensu. Ważne są krótkie lekcje w dużej częstotliwości, gdzie osoby uczestniczące mają maksymalną koncentrację i optymalnie szybko mogą przyswajać wiedzę (aczkolwiek chyba więcej osób będzie preferować godziny wieczorne). Może uda się zrealizować kurs w czasie 1,5 - 2 miesiące, zobaczymy.
Chciałbym, aby w tym temacie więcej osób też zabrało głos.

Też dostałem maila od Pana o imieniu Piotr i sugerował wykonanie jakiegoś projektu, aplikacji na co zwraca zwraca uwagę większość pracodawców.
Można ustawić szkolenie pod kątem nie samych lekcji na przykładach, ale realizowaniem podczas nauki konkretnego celu.
Luźna sugestia z mojej strony, to taka że kiedyś kupiłem domenę anonunity.com z myślą o tworzenia portalu nawiązującego do wiadomo jakiej subkultury, z jednoczesnym nie wyłudzaniem informacji od użytkowników (taki facebook bez inwigilacji).

Szkolenie z RoR może opierać się na tworzeniu takiego portalu i po szkoleniu wszyscy chętni mogliby już za darmo wspólnie wykończyć taki projekt, który by był dopiskiem do ich CV. To oczywiście tylko bardzo luźna sugestia, propozycja.

Poza tym dobrze by było, jeśli każdy z uczestników sam napisał coś prostego z wykorzystaniem RoR, ale nie “hello world”. Na tej pracy też osoba uzyskałaby symboliczny, pamiątkowy certyfikat. Natomiast samą aplikację można rozwijać i przedstawiać potencjalnym pracodawcom.

[quote=Alpha]Te godziny to uzgodnimy na bazie sondy, jakiegoś głosowania. Co do prowadzenia szkolenia przez pół roku, to też się zgadzam, że nie miałoby sensu. Ważne są krótkie lekcje w dużej częstotliwości, gdzie osoby uczestniczące mają maksymalną koncentrację i optymalnie szybko mogą przyswajać wiedzę (aczkolwiek chyba więcej osób będzie preferować godziny wieczorne). Może uda się zrealizować kurs w czasie 1,5 - 2 miesiące, zobaczymy.
Chciałbym, aby w tym temacie więcej osób też zabrało głos.

Też dostałem maila od Pana o imieniu Piotr i sugerował wykonanie jakiegoś projektu, aplikacji na co zwraca zwraca uwagę większość pracodawców.
Można ustawić szkolenie pod kątem nie samych lekcji na przykładach, ale realizowaniem podczas nauki konkretnego celu.
Luźna sugestia z mojej strony, to taka że kiedyś kupiłem domenę anonunity.com z myślą o tworzenia portalu nawiązującego do wiadomo jakiej subkultury, z jednoczesnym nie wyłudzaniem informacji od użytkowników (taki facebook bez inwigilacji).

Szkolenie z RoR może opierać się na tworzeniu takiego portalu i po szkoleniu wszyscy chętni mogliby już za darmo wspólnie wykończyć taki projekt, który by był dopiskiem do ich CV. To oczywiście tylko bardzo luźna sugestia, propozycja.

Poza tym dobrze by było, jeśli każdy z uczestników sam napisał coś prostego z wykorzystaniem RoR, ale nie “hello world”. Na tej pracy też osoba uzyskałaby symboliczny, pamiątkowy certyfikat. Natomiast samą aplikację można rozwijać i przedstawiać potencjalnym pracodawcom.[/quote]
Jeśli wszystko co mówisz wypali to zapowiada się super szkolenie :slight_smile:

Chyba mi coś umyka bo nie wiedzę miasta w którym takie szkolenie będzie/miało by być realizowane. Jednak odpowiadając:

  1. chętny
  2. kilka szkoleń, tematycznie
  3. szkoleniowiec który dobrze przekazuje wiedzę! certyfikat - bez różnicy
  4. jawne
  5. wieczory dni roboczych

To jest szkolenie online, czyli przy kawce w domu przed monitorem. Najpierw sesja nauki, a potem pytań i odpowiedzi.

Ja się chętnie piszę na to. Najlepiej godziny wieczorne. :slight_smile:

Ja też chętnie. Również godziny wieczorne

W tym tygodniu mam nadzieję załatwić szkoleniowca, w przyszłym ułożyć z nim plan zajęć i podliczyć koszta.
Widzę, że na razie mogę spokojnie szacować, że będzie z 10 osób :slight_smile: