[OT] Jak założyć działalność i świadczyć usługi jako programista?

Możesz rozwinąć tę myśl?
Moja księgowa nie jest hardkorem, a samochód odpisuję od ponad 5 lat.

Moja księgowa tłumaczyła, iż kupując samochód z całym odliczeniem VAT’u, w razie kontroli jesteś zobowiązany udowodnić, że każdy przejechany kilometr był związany z wykonywaniem pracy-obowiązków służbowych.
Nie ma jeżdżenia po zakupy, w weekend nad morze itd. Dlatego sugerowała leasing lub odliczenie tylko 50%.

P.S.
Poprzednie auto kupiłem z pełnym odliczeniem VAT’u.
Na marginesie - kontrolę miałem w ciągu 48h od chwili złożenia wniosku o zwrot VAT’u. :slight_smile:

Nie rozumiem co w tym dziwnego. Przecież jak chcesz odliczyć cały VAT to jasne, że to samochód TYLKO służbowy, inaczej oszukujesz nas wszystkich.
Z resztą, z tego co mi wiadomo, teraz i tak nie da się całego VATu odliczyć.

Protip: zamiast składać wniosek o zwrot VAT, złóż wniosek o zaliczenie nadpłąty VAT na poczet podatku dochodowego. W praktyce wychodzisz na to samo, ale z mniejszą szansą na kontrolę.

Co do samochodu, to założyłem, że rozmawiamy o odliczeniu 50%.

1 Like

pracuj na etacie, potem znajdź klientów, jak będziesz miał 2-3 klientów, którzy wracają regularnie, zaczynaj na swoim. Nie zaczynaj w ciemno bez klientów

Nadal można odliczać VAT w 100% na tzw. “kilometrówce”. W praktyce nie polecam tego o ile rzeczywiście nie wykorzystuje się go w 100% służbowo. US dokona kontroli każdego kilometra i jak znajdzie nieprawidłowość to będzie węszyć we wszystkich fakturach jakie są do pojazdu. Tzw. kilometrówka sama prosi się o kontrolę o ile w PKD nie ma działalności transportowej.

Pamiętajcie, też że jak rozliczacie 50% kosztów(trochę służbowo trochę prywatnie) to musicie to robić ze wszystkimi przedmiotami związanymi z autem czyli przeglądy, naprawy, części, oleje, myjnie itd. itd. To nie dotyczy tylko paliwa!!!(piszę o tym, bo znam przypadek gdzie ktoś myślał że 50% dotyczy tylko paliwa).

Cześć,
widzieliście już nowy wyrok sądu? Mam nadzieję, że obsługujące Was biura rachunkowe ruszyły Wam na “podatkowy ratunek” ze swoim doradztwem. Jeśli nie, to… zapraszam do mojego biura rachunkowego :wink:

Najnowsza interpretacja podatkowa dotycząca IP BOX

Wniosek o interpretację indywidualną skierował podatnik, który świadczy usługi programistyczne, na podstawie umowy zawartej z firmą X. W ramach tej umowy Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Podatnik powziął w wątpliwość, czy jego dochody pochodzą z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i może zastosować preferencyjną stawkę podatku 5%.

Dyrektor KIS w odpowiedzi „W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy więc stwierdzić, że uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu odpłatnego przenoszenia na Spółkę praw autorskich do wytwarzanego oprogramowania, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%.”

Szczegóły znajdziecie w oficjalnym źródełku: klik, klik :slight_smile:

Przypominam, że od stycznia wszystkie podatki płacimy na tzw. mikrorachunki!
Michał

DG opłaca się tylko przy stanowisku mid/senior i to jeszcze nie zawsze. UoP daje Ci większą pewność, ale UoP to śmieciowa umowa - smieciowa bo oddajesz 50% zarobków. Do 26 roku zycia - tylko i wyłącznie umowa zlecenie. brutto staje się netto i taki junior zarabia na ręke tylko co mid na UoP. Jesli firma sie zgodzi to mozna isc pod inkubator przedsiębiorczosci i miec firme ale wypłate w formie UZ/UD ale raczej firmy na to nie ida.


aptusshop

Polecam zaznajomić się z tym artykułem Jak założyć działalność gospodarcza?