Serwery w polskiej chmurze z autoskalerem i rozliczaniem godzinowym

Jakiś czas temu zachęcaliśmy użytkowników tego forum do testów beta chmury obliczeniowej Oktawave. Dziś możemy się pochwalić, że wystartowała wersja komercyjna. Jako deweloperzy aplikacji sieciowych na pewno będziecie zainteresowani elastycznością, którą oddajemy w Wasze ręce. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z nami. Chętnie też odpowiemy na wszelkie pytania.

Zespół Oktawave.

Oktawave, polska platforma chmury obliczeniowej należąca do Grupy K2, po sześciu miesiącach testów beta startuje w wersji komercyjnej. To oznacza, że klienci z Polski i całego świata będą mogli korzystać bez ograniczeń z zasobów obliczeniowych dostępnych na żądanie. Czym wyróżnia się Oktawave i czy ma szanse na międzynarodowe uznanie?

Dlaczego właśnie chmura?

Chmury obliczeniowe zdobywają coraz więcej zwolenników nie tylko w świecie IT, ale również wśród przedstawicieli biznesu. Niosą ze sobą zmianę w myśleniu o korzystaniu z zasobów teleinformatycznych, która wprowadza do świata przedsiębiorczości oszczędności i możliwość szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Co sprawia, że chmura obliczeniowa jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim należy pamiętać o trzech aspektach:

  1. dostępności zasobów na żądanie (nawet duża, wieloserwerowa infrastruktura może być dostępna w kilka minut),
  2. automatycznej skalowalności (chmura sama powiększa lub zmniejsza moc serwerów użytkowników oraz ich liczbę w zależności od stopnia obciążenia),
  3. rozliczanie w cyklu godzinowym (dowolną infrastrukturę serwerową można wynająć dokładnie na godziny).

Choć w Polsce do tej pory wielu graczy na rynku hostingowym posługuje się pojęciem chmury obliczeniowej, to zdecydowana większość z nich sprzedaje po prostu serwery wirtualne, znane jako VPS. Użytkownicy z Polski, których potrzeby nie mogą być zaspokojone przez tego typu usługi podstawowe, musieli szukać dostawców poza granicami naszego kraju, korzystając z usług firm takich jak Amazon czy Rackspace. Bardzo często rodziło to jednak ograniczenia spowodowane rygorystycznymi przepisami prawnymi dotyczącymi przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Co wyróżnia Oktawave?

Oktawave zmienia ten stan rzeczy. Od dziś klienci indywidualni i biznesowi będą mogli skorzystać z zasobów prawdziwej chmury obliczeniowej z centrum danych zlokalizowanym w Polsce. Chmury prawdziwej, bo zaspakajającej następujące potrzeby użytkowników.

a Autoskalowanie. Dzięki unikatowemu mechanizmowi obserwowania obciążenia i zapotrzebowania na moc obliczeniową, Oktawave w dynamiczny sposób zmienia parametry serwerów w górę lub w dół. W połączeniu z load balancingiem gwarantuje to płynne i stabilne działanie usług bez względu na okoliczności.

a Dostępność na żądanie. Średni czas potrzebny na założenie konta i uruchomienie instancji serwerowej to około 6-7 minut. Ten czas skraca się do około 2 minut, kiedy użytkownik ma już założone konto.

a Rozliczenia godzinowe. Użytkownicy są rozliczani z dokładnością do godziny działania instancji serwerowej, w każdej chwili można ją wyłączyć - billing przestanie naliczać wówczas koszty, aż do momentu ponownego jej włączenia. Dodatkowo, każdy użytkownik może z łatwością porównać ceny Oktawave i innych rynkowych graczy i przekonać się, ile może zaoszczędzić na migracji serwera do Oktawave.

a Obiektowy storage. Użytkownicy Oktawave mogą zapisywać w chmurze dowolnie duże pliki i udostępniać je w systemach obsługujących API klasy REST. Storage w Oktawave jest kilkadziesiąt razy tańszy i wydajniejszy niż np. Amazon S3 czy Dropbox. Dodatkowo storage Oktawave jest kompatybilny z otwartym standardem OpenStack Object Storage.

a Bezpieczeństwo i wsparcie. Użytkownicy w bardzo szczegółowy sposób kontrolują, kto i na jakich warunkach ma dostęp do danych przechowywanych w chmurze, a także tworzą wewnętrzne segmenty sieci, bez dostępu do sieci publicznej. Oktawave to również wysoko dostępne środowisko przetwarzania danych (bazujące na koncepcji węzłów storage’owych), w którym rekonfiguracja lub wymiana elementów infrastruktury nie wpływa na działanie poszczególnych elementów. Oktawave świadczy również usługi wsparcia przez różne kanały komunikacyjne.

Czy jest najszybsza?

Oktawave to szybkość. W zakresie dostępu do danych podczas testów w środowisku laboratoryjnym udało się osiągnąć wydajność na poziomie 1 000 000 IOPS dla pojedynczej instancji wyposażonej w 32 GB RAM oraz 16 VCPU (w trakcie testu random read) oraz 3 GB/s ciągłego transferu danych (dla odczytu oraz zapisu). To oznacza, że standardowa instancja Oktawave oferuje wydajność od kilkuset do kilku tysięcy razy większą od obecnych na rynku rozwiązań oferowanych np. przez Amazon czy Rackspace.

“Nasz scenariusz testowy zakładał działanie tysiąca użytkowników, którzy generują 10 tys. zapytań z wykorzystaniem metody GET. Nie mogliśmy przetestować 100 tys. zapytań, ponieważ zarówno Amazon, jak i Rackspace nie radziły sobie z taką liczbą jednoczesnych zapytań. Co się okazało? Nasze instancje wykorzystujące Tier-3 obsługują ponad 14 tys. zapytań na sekundę przy zachowaniu średniego czasu obsługi jednego żądania na poziomie 0,07 s. To ponad dwa razy lepiej niż Amazon” - komentuje testy Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave.

System obsługujący dostęp do danych jest w tej chwili przedmiotem wniosku patentowego. To oznacza, że Oktawave może stać się na dziś jedyną tak wydajną platformą chmury obliczeniowej na świecie.

Warto wiedzieć

a O Oktawave: http://oktawave.com/pl/
a Porównanie wydajności: http://www.oktawave.com/pl/wydajnosc.html
a Ceny usług: http://www.oktawave.com/pl/cennik.html
a Kalkulator kosztów: http://www.oktawave.com/pl/konfigurator.html
a Porównanie z konkurencją: http://www.oktawave.com/pl/porownanie-uslug.html
a Baza wiedzy: https://kb.oktawave.com/

Rzuciłem okiem na porównywarkę i widać niesamowicie chamski marketing “Plusy” octave są ładnie podświetlone na żółto natomiast “plusy” konkurencji na szaro tak że ledwie je widać. Oczywiście konkurencja nie ma żadnych plusów które nie ma oktave.
Dalej większość “plusów” nic zupełnie nie mówi - co to jest " Pule " co to jest “Wielowarstwowy storage” (podpowiedź marketingowy bełkot).

Baza wiedzy mizerna, szczególnie że jesteście nowi i nie ma wsparcia comunity, szczeólnie że nie jest to MSDN tylko raczej nędzny FAQ / napiastka publicznego supportu.

Generalnie ze strony jako całości g… się można dowiedzieć (co to jest ORDB - postgres, mysql czy co , bo ja się pytam jak ja się do tego mam z aplikacji dostać). Ogólnie jak dla mnie jeteście niestety sto lat za murzynami, jakbyście z czymś takim wystarotowali 2-3 lata temu, to była to by oferta nie z tej ziemi. Obecnie możecie konkurować najwyżej ceną.

Oczywiście życzę powodzenia w dalszym rozwijaniu usługi - zajrzę za kilka miesięcy może się coś poprawi.

Nie posługujemy się marketingowym bełkotem. Wystarczy chcieć wiedzieć, co to jest wielowarstwowy storage: https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/117/94/bezpieczestwo-chmury-obliczeniowej-oktawave

Baza wiedzy będzie rozwijana na bieżąco, w tym przy udziale community. Porównywanie jej do MSDN jest zabawne - musielibyśmy być wiele lat na rynku, a jesteśmy od wtorku ;).

W zakresie ORDB - wszystkie Twoje wątpliwości są opisane tutaj: http://www.oktawave.com/pl/bazy-danych.html. Jeśli masz wiedzę, jak w ogóle łączyć się z bazami danych, to jest to wiedza, która pozwoli Ci połączyć się również z naszymi. Wszystko bowiem jest standardowe.

Jeśli chodzi o usługi - to raczej nie dałeś nam wiedzy, co mamy poprawić w ciągu tych kilku miesięcy. Nie korzystałeś z nich, prawda?

Ceną faktycznie konkurujemy, za tego typu usługi u innych dostawców musisz naprawdę słono zapłacić.

PS. Dziękujemy za komentarz i czekamy na kolejne.

Kopiuj - wklej na temat tego co to jest chmura i dlaczego warto jej używać na forum ludzi piszących aplikacje sieciowe?

Ponoć Francuzi i Żydzi każde słowo z języka angielskiego dot. nowych technologii dopasowują do swojego - tzn. wymyślają nowe określenia w swoim języku.
Za to ich szanuję. Gdy istnieją odpowiedniki w języku polskim takich słów, wypadało by ich używać, przynajmniej, gdy prezentuje się oficjalnie wśród Polaków.
Co na przykład jest takiego brzydkiego w słowie “społeczność”?

Mam wątpliwości do co do takiej oferty. Może nie konkretnie tej, ale tak ogólnie.
Wydaj mi się, że dużo polskich firm najzwyczajniej żeruje na swoich klientach wykorzystując zupełnie nieżyciowe przepisy na temat ochrony danych osobowych.
Ja rozumiem, że to rynek i popyt kształtuje podaż, ale i tak mam niesmak.
Ja od kilku lat utrzymuję swój serwer u zagranicznych dostawców takich usług. Jakość bardzo dobra, cena najczęściej o minimum 1/2 niższa niż w Polsce.
Być może, gdy zostanę zmuszony przepisami do utrzymywania bazy danych w Polsce skorzystam z takiej oferty, ale proszę mi wierzyć - będę się czuł ZMUSZONY.

ichi, idziemy z Tobą o zakład, że nie wszyscy wiedzą, czym jest chmura i jak dokładnie działa, jakie ma przewagi nad VPS czy dedykiem.

Z chęcią dowiemy się też, jak najlepiej przetłumaczyć storage. I mówimy teraz na serio, bo bardzo długo zajęło nam poszukiwanie spójnego słowa. Dostaniesz od nas koszulkę, jeśli nas wesprzesz.

Przepisy są przepisami. Co mam zrobić, że są właśnie takie? Po drugie, mityczna oszczędność u zagranicznych dostawców jest właśnie mityczna. Przepłacacie u Hetznera etc., bo wierzycie, że tam niby lepiej i taniej. Jeśli chcesz się z nami pobawić w wyliczenia, podnosimy rękawicę :).

phocke, oczywiście, zawsze jest tak, że to co raz sobie wybrałeś, jest dla Ciebie najlepsze. To od Ciebie zależy, czy jesteś w stanie sięgnąć po nowe i sprawdzić, czy może być dla Ciebie lepsze. Ale rozumiemy (bo jest to klasyczny mechanizm), że chcesz bronić swoich wyborów. Obrazek lubimy :).

komentarze poprzedników postaram się przemilczeć, postaram się zapytać o coś sensowniejszego.
Pobieżne przejrzenie czym jest Oktawave pozwala mi sądzić, że to taki ec2 Made in Poland, na którym niejako przy okazji można też postawić stronę wykonaną w railsach.
O ile na forum webhostingtalku możnaby dyskutować na temat ogólnych zastosowań tej chmury, to tu wolałbym dowiedzieć się conieco o niej już stricte do zastosowań railsowych. Jaką macie przewagę w stosunku do heroku.com / shellycloud.com ? (Na chwilkę obecną jedyną przewagą w stosunku do shelly jest taka, że wy jesteście neutralni, a ich nie lubię :< )

krzyzak, dzięki za chwilę normalności. Na pierwszy rzut oka, w porównaniu do ww. dostawców, przegrywamy. Ale to dlatego, że my koncentrujemy się pewnym ogólniejszym aspekcie - dostarczeniu infrastruktury i oddaniu kontroli nad nią użytkownikowi. To znaczy, że choć mamy skonfigurowane środowiska dla Pythona i ROR (i to przygotowane przez jedną z firm, która się tym zajmuje bardzo pro) i możesz robić na nich dokładnie to samo co u konkurencji, to nasza koncentracja jest gdzie indziej. My chcemy dać skalowalną, szybką do uruchomienia i możliwą do maksymalnej personalizacji infrastrukturę w niskiej cenie. To oznacza, że jeśli weźmiesz od nas instancje z obrazem systemu pod ROR, ale coś Ci się nie spodoba w konfiguracji, to sobie to zmienisz.

Na czym się więc skoncentrowaliśmy:

  1. maksymalna wydajność: http://www.oktawave.com/pl/wydajnosc.html
  2. autoskaler: https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/18/84/jak-dokadnie-dziaa-autoskaler
  3. bezpieczeństwo: https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/117/94/bezpieczestwo-chmury-obliczeniowej-oktawave
  4. zarządzanie usługami: kontenery, pule, sieci prywatne, schedulery, API, CLI, snapshoty, klonowanie instancji,
  5. loadbalancing sprzętowy.

Innymi słowy, choć mamy obrazy środowisk deweloperskich (i będziemy je za chwilę promowali nawet), to stawiamy raczej na oddanie w ręce deweloperów łatwo zarządzalnej infrastruktury.

Generalnie to jestem w sprawie neutralny ze wskazaniem na życzliwość, bo podoba mi się polska firma która postanawia konkurować z międzynarodowymi graczami.

Ale na to muszę zareagować:

Ja podniosę bardzo chętnie, nie trzeba mnie dwa razy przekonywać.

Trzydziestodniowy miesiąc to 720 godzin. No to sorewicz, ale wasza mikroinstancja linuksowa kosztuje bardzo podobne pieniądze co Rackspace’owy odpowiednik (a Rackspace jest przecież drogi), co łatwo sprawdzić na stronie Rackspace. Oraz jest to dwa razy więcej (brutto) niż najmniejszy VPS u Hetznera o identycznych parametrach.

Przy czym u dostawców “chmurowych”, czyli Rackspace i Oktawave, za transfer płaci się osobno. W Hetznerze, od którego podobno jesteście tańsi (która to teza, jak widać, nie bardzo wytrzymuje konfrontację z rzeczywistością, żeby nie używać brzydszych słów), w ramach tego mikroVPSa jest 1TB transferu miesięcznie. U Oktawave terabajt (w miesiącu) transferu wychodzącego kosztuje 24.60 PLN (brutto), w Rackspace za ten terabajt płaci się aż 180$ (!).

Dobra, a teraz porozmawiajmy o ofercie hostingowej na poważnie. Mam trochę za dużo do zahostowania żeby się bawić w mikroVPSy, więc powiedzmy że interesują mnie cztery procki, 8-16GB RAM, 250+GB dysku, 10+ TB. Czyli “Large” Oktawave, “8GB” w Rackspace, “Root Server EX4” w Hetznerze.

Oktawave: 283.40 PLN brutto
Hetzner: 49 Euro (dla prostoty obliczeń przyjmijmy że 200 PLN)
Rackspace: 350.40 $

Więc decydując się na Octawave nie tylko siedziałbym na dzielonej maszynie ze wszystkimi tego konsekwencjami (dzielona maszyna jest fajna póki twoi “sąsiedzi” nie zaczynają wykorzystywać po 100% przydzielonych sobie zasobów, zwłaszcza dyskowego I/O) zamiast mieć konkretny hardware tylko dla siebie, ale i płaciłbym zauważalnie więcej.

Czy napisałem “zauważalnie”? No tak, nie doliczyłem wykorzystania kabla. w Hetznerze w tej kwocie miesięcznej mam 10TB transferu, w Octawave te 10TB miesięcznie kosztuje 264 PLN.

Przez litość nie wziąłem się za doliczanie przestrzeni dyskowej, za którą w Octawave płaci się jeszcze osobno (czyli trzykrotność kosztu hetznerowego jest spokojnie do przebicia). Bo jakbym wziął doliczył te hetznerowe 3TB w najtańszym, pierwszym tierze…

Naprawdę Wam kibicuję, ale prosiłbym żebyście nie kłamali. To brzydko o Was świadczy.

Tak, zdaję sobie sprawę, że zwłaszcza, jeśli porównuję was do shelly(jako rails–only cloud), to porównuję dwa zupełnie różne produkty, ale mimo wszystko na tym forum chciałbym porozmawiać o przydatności Waszej chmury do deplomentu typowo railsowych aplikacji.
Zakładając, że jesteście programistami railsów, i chcecie zaproponować swojemu klientowi deployment jego aplikacji na oktawave, jakich argumentów używacie?
Załóżmy, że to klient–pragmatyk, który ma alergię na marketingo-bzdury, więc mówiąc delikatnie w buty wsadźcie sobie pogadanki na temat loadbalancingu sprzętowego (po to mam chmurę, żeby nie interesować się sprzętem), bezpieczeństwo (znajdźcie mi choć jeden hosting, który nie podnosi tego punktu), czy wydajność(benchmarki kłamią.)

Pytanie poboczne: ile osób z waszej strony jest zaangażowanych w pisanie odpowiedzi? Bo jeśli więcej niż jedna, to dobra rada – wyślijcie piarowca na piwo, a my sobie tu z kolegą z IT porozmawiamy.

EDIT: Tomash, cii, daj się najpierw kolegom/koledze wykazać z realnych przewag, potem porozmawiamy o pieniądzach;)

Krzyzak, ale “bezpieczeństwo” to nie jest kwestia chmury tylko najsłabszego ogniwa w całym stosie software’owym, którym to z reguły jest sama aplikacja.

kompletnie pomijam to na tą chwilę – załóżmy, że w równoległym wszechświecie to aplikacja ma marne znaczenie na całość tego, co uznajemy za “bezpieczeństwo”. Według wszystkich chmurowiczów, jak i większości “standardowych” hostingodawców, ich kluczową cechą jest bezpieczeństwo, zatem gdy w przechwałkach słyszę coś o bezpieczeństwie, to natychmiast czuję „Argument Invalid” :wink:

@Tomash, zawsze jest kwestia tego, co porównujesz. Ty porównałeś instancję w chmurze do zwykłego VPS. Jak chciałbyś, żeby porównanie wyszło Ci dobrze? Czy Twoje VPS-y w Hetznerze się skalują (wertykalnie i horyzontalnie)? Czy możesz tworzyć z wielu VPS-ów kontenery? Czy możesz się rozliczać godzinowo? Czy możesz tworzyć sieci prywatne i segmentować swoje vlany? To najprostsze kwestie, które pokazują, że mówimy o różnych produktach. Ty mówisz o VPS-ach, my mówimy o chmurze. To że polscy dostawcy zepsuli termin chmura (bo nikt nie potrafił zrobić nic lepszego niż wciąć wirtualizację od Parallels i sypać VPS-ami), nie jest naszą winą, ale pokazuje, że dużo pracy przed nami.

Dziękuję, że nam kibicujesz. Nam najbardziej potrzeba realnego wsparcia, tzn. powiedzenia: hej, potrzebujemy tego i tego, to zmieńcie, a to poprawcie, bo by się nam przydało. Rozumiemy, że specyfika każdego forum każe być bojowo nastawionym, ale co nam po produktach, które Was nie zadowolą? Więc nam najbardziej zależy na zbieraniu merytorycznego wkładu. Jeśli macie siłę na takie uwagi, to właśnie na to czekamy.

@krzyzak, powiemy dokładnie to samo, co wcześniej. Uważamy, że to są nasze realne przewagi. Jeszcze raz - prościej. My jesteśmy głównie dostawcą IaaS. Obudowujemy to trochę PaaS, ale 90% naszej koncentracji jest w IaaS. Wierzymy też (może słusznie, może nie), że deweloperzy najlepiej wiedzą, jakich środowisko potrzebują. Owszem, mamy dla nich prekonfigurowane obrazy (za tydzień, dwa wrócę do Was z konkretnymi parametrami - ocenicie), ale nasza koncentracja jest na infrastrukturze. Ma być szybka, łatwo dostępna, skalowalna.

– w tym miejscu powstawał post na temat tego, że sprawdzenie waszej oferty dla railsowca nie jest proste (mam wybrać chmurę dla redmine, system debian/ubuntu, platformę lamr, czy ruby?), aż trafiłem na to: http://www.oktawave.com/pl/frameworki.html
Cytując:

[quote]Debian: 6.0.5 (system operacyjny),
Ruby: 1.8.7 (język programowania),
Ruby on Rails 2.3.5 (framework programistyczny)
nginx: 01.01.19 (serwer WWW),
Unicorn: 4.3.1 (serwer WWW).[/quote]
Gwoli ścisłości:
Ruby 1.8.7 został wydany ponad 4 lata temu
Ruby on Rails 2.3.5 3 lata temu
Nginx 0.1.19 w luty 2005 roku

Moja reakcja na ten nowoczesny stos:

Jak już wspomniałem, na dniach wrócimy do Was z odświeżoną ofertą (jest ona już na produkcji, ale nie jest zaktualizowana na stronie WWW). Na początku zrobiliśmy tak, że do budowania obrazów wzięliśmy oficjalne stabilne repozytoria i wynik tego jest na stronie w tej chwili. Zwróciliście nam na to uwagę, więc nawiązaliśmy współpracę z firmą, która zajmuje się dostarczaniem środowisk Python i ROR. Zrobili nam nowe obrazy, o których za chwilę zakomunikujemy. Zapewniam Cię, że będą aktualne.

Pamiętaj też, że Oktawave to kontrola. To jest tylko prekonfiguracja. To, co Ty sobie zrobisz później na swojej instancji, zależy Tylko od Ciebie. To oznacza, że jeśli masz ochotę, to możesz sobie nawet instalować wersje alpha frameworków etc.

Z tej samej beczki: Python 2.6 (2008) też d*** nie urywa…


Nie macie bladego pojęcia o budowaniu stron z wykorzystaniem rubiego. Ktoś z działu marketingu/PR rzucił hasłem, żeby do waszej super chmury dorzucić rubiego - admin na swoim debianie machął apt-get install ruby
i zadowolony z siebie oznaczył zadanie jako gotowe.

Tu poniekąd potwierdziłeś, że macie pojęcia o administracji stronami opartymi o ruby/rails.

Prawdę mówiąc, mam gdzieś te zapewnienia. Wasze nekrofilskie upodobania skreślają was (czyli kolejną, po shelly) polską chmurę z mojego nieba.
Pozdrawiam,
(Nadal) Vpso/dedykowiec.

No to pozdrawiamy Cię gorąco jako Vpso/dedykowca. Wytłumacz nam tylko, dlaczego jako Vpso/dedykowiec masz do nas pretensje o to, że dostarczamy IaaS, który Ci de facto jest potrzebny?