Skończyłm kurs na codecademy ruby. Co powinienem dalej zrobić?

Hej,

mam wiele pytań odnośnie co dalej. Niestety nie znalazłem satysfakcjonujących mnie odp. Albo źle szukałem :wink: Dlatego powtarzam wątek.

Jaki mam problem?

  • skończyłem kurs na codecademy. Jaki powinien być dalszy krok w nauce. Codeschool i Rails for Zombies? Wykupiłem sobie przed nauką w codecadmy pakiet na codeschool ale wtedy nie za bardzo kumałem o czym tam mówią. Try ruby nie było wystarczającą wiedzą by łapać co się dzieje w reszcie kursów.
  • a może warto oglądać railscasts. Tylko pytanie czy warto oglądać starsze filmiki? Czy nie zaszły za duże zmiany od 2008r. (nie wiem. pytam)
  • jaki wybrać IDE pod Linuxa. Czy dla początkującego to wszystko jedno czy może nie?
    - może polecacie jakieś miejsca gdzie jest pokazane jak zbudować appkę od podstaw. Tylko nie w stylu “Hello world” :wink:
1 Like

Rozumiem, że pytasz o aplikację napisaną w RoR? :wink: Jeśli tak, to możesz przejrzeć tutoriale na stronach Rails Girls, albo - po polsku i nieco zmodyfikowane - materiały na http://dotclass.org (to z warszawskiej edycji RG). Znajdziesz również dużo materiałów na stronie http://guides.rubyonrails.org.

1 Like

Strefakursow.pl wydała wideo-kurs (po polsku) tworzenia aplikacji w RoR. Nie znam go, więc nie mogę się wypowiadać na jego temat. Ale według opisu zamieszczonego na ich stronie, tamten kurs omawia tworzenie pełnej aplikacji od zera do “końca”.

Dzięki wiygląda interesująco. Oblukam.

Strefa k ursów ma strasznie marne kursy. Widziałem kiedyś jeden z nich dla Python. Wyglądał strasznie źle. Dobre polskie kursy internetowe widziałem tylko na eduweb.

Dzięki za odp.

Kupiłem sporo kursów ze Strefykursów.pl, m.in. Power Pointa, Worda, Excela (kilka różnych), Pythona i Ruby. Moje opinie generalnie są pozytywne. Uważam że np. filmy o Excelu są bardzo dobre, ciekawie wytłumaczone zagadnienia, zrozumiałe przykłady - i sporo się z nich nauczyłem. Pamiętajmy też o grupie docelowej tych kursów, to nie są zaawansowane geeki, lecz osoby początkujące lub te, które już się spotkały z danym zagadnieniem, ale chcą dowiedzieć się czegoś więcej. Kurs Pythona o którym wspomniałeś wygląda raczej jak przypomnienie tego języka dla osoby która już go znała, ale zapomniała. Dlatego ja też nie uważam go za szczytowe osiągnięcie wydawnictwa Strefakursów, i zachowuję pewną rezerwę w stosunku do tego kursu. Natomiast mam porównanie z kursem Ruby, którego akurat teraz przerabiam. Ruby jest ciekawie i zrozumiale prowadzony, i naprawdę z chęcią oglądam te filmy. Nie chcę aby mój post wyglądał jak nachalna reklama, ale uważam że Ruby im się udał. Przy okazji wcześniejszego anonsu o kursie Ruby pojawiły się różne wątpliwości i zastrzeżenia, opisywane przez część użytkowników tego forum w innym topicu. Ale nie mogę się do nich ustosunkować, bo na razie mam za mało wiedzy o języku. Natomiast pozytywnie oceniam sposób przekazu informacji zawartych w wideo-kursie Ruby. Ponieważ ten sam lektor prowadzi kurs RoR, więc na zasadzie analogii domyślam się, że jest równie ciekawy i wciągający jak filmy o R.

Jasne rozumiem. Mnie po prostu nie podchodzą te kursy.

Oczywiście, rozumiem. Każdy preferuje inną formę nauki. Dla mnie lepsza jest ścieżka: wpierw prosty wideo-kurs aby zorientować się w podstawach, a potem poszerzenie wiedzy z książek i z informacji znalezionych w internecie. Ale każdy woli co innego, to normalne.

Ja po zaliczenie CodeCademy zabrałem się za tutorial na http://www.codelearn.org/ Masz tam kompletne interaktywne środowisko pod RoR. Fajne jest to że na swoje konto można zalogować się też przez SSH. Jak przerobisz cały kurs to możesz na swoim koncie napisać kolejne aplikacje np z RailsGirls.

The Well Grounded Rubyist,
możesz sobie przekartkować Learn to Program Pine’a
Pickaxe

RubyMonk, Koans i CodeWars(co Ci tam podpasuje).

a później Railsy

Tak jak pisałem Ruby w podstawach mam ogarnięte.

Bardziej mnie interesują materiały i kierunek nauki dla Rails. No chyba że uważacie że Ruby z codecademy jest jeszcze niewystarczającą wiedzą i muszę pouczyć się jeszcze samego Ruby.

powiem Ci tak, sam też się uczę Rubiego, przerobiłem codeacademy i imo to za mało. Jeśli jednak czujesz się już swobodnie w samym języku to tak jak już gdzieś to na forum było pisane

Totorial Hartl’a - http://www.railstutorial.org/book/beginning#top
Agile Web Dev
The Rails Way Fernandez

https://tutorials.railsapps.org/ - osobiście jeszcze tego nie przerabiałem, ale dużo dobrych opinii czytałem
http://rubyonrailstutor.github.io/

do tego jakąś książkę na temat baz danych

Polecam tutorial Michaela Hartla http://www.railstutorial.org/book Budujesz w nim aplikacje podobną do twittera i uczy RoR od podstaw praktycznie

1 Like

@ciakarellas, być może nie zauważyłam tej informacji, jeśli tak, to przepraszam: znasz jakieś inne języki?

+1 do tutorialu Hartla www.railstutorial.org, Prawdziwie kompleksowy samouczek, ktory krok po kroku prowadzi Cie do zbudowania dosc skomplikowanej aplikacji.

1 Like

Ja oprocz wymienionych zrodel korzystalem tez z www.theodinproject.com, warto rzucic okiem nawet jesli ma sluzyc tylko jako dodatek do np. railstutorial. Jest tam caly dzial powiecony railsom
( http://www.theodinproject.com/ruby-on-rails )
Widzialem tez, ze ktos polecal poczytac o bazach danych, czy mozecie podac jakies konkretne tytuly ksiazek/materialow w necie?

1 Like

@jacobi http://www.postgresqltutorial.com/ tutorial do postgresql http://www.w3schools.com/sql/ ten tutorial z w3schools też całkiem przystępny

Nie, Ruby to mój pierwszy język programowania.

Wiesz trudno stwierdzić czy się swobodnie czuje. Jeśli polecasz coś by się doszkolić w Ruby chetnie przymę i tą pordę;)

i @softmaster. Dzięki. Polecacie kupic wersje ze screencastam?? Czy railscasts i darmowa wersja wystarczy?