Start dla "kompletnie" zielonego :)

Jako osoba, która z przyczyn rynkowych musiała przesiąść się z Python’a i Django na RoR oceniam zmianę na gorsze(pracuje z RoR rok). Brak dobrego wsparcia dla kluczy złożonych bardzo często powoduje, że nie zawsze baza wygląda tak jak życzył sobie tego projektant/klient. Nie ma takich problemów ASP.NET czy Django. Sam język również jest dość liberalny przez co trzeba nauczyć się dużej ilości schematów i posiadać zainstalowane zawsze jakieś narzędzie, które pomoże w utrzymaniu porządku np. RuboCop. Jeśli chodzi o samo tworzenie aplikacji szybkość tworzenia jest identyczna jak w każdym dojrzałym frameworku. Ostatecznie można w tym tworzyć dobre aplikacje i żyć z programowania w RoR za całkiem fajne pieniądze jednak zanim podejmiesz decyzję proponuję zapoznać się choć w minimalnym stopniu również z innymi technologiami i frameworkami.

Ostatecznie decyzja należy do ciebie a powyższe to moje subiektywne zdanie :slight_smile:

Pozdrawiam.

Startując od zera, pracując zawodowo i nie wiedząc wcześniej nic o świecie RoR, udało mi się przenieść kilka aplikacji napisanych w architekturze client-serwer do świata WWW.

Obecnie nadal jeszcze tylko składam “samochodziki z paczki”, ale te paczki już są coraz większe i “tuningowane” :wink: DEVISE (logowanie po nr, a nie po email), PUNDIT (możliwość przydzielania wielu ról), jQuery DataTabe, Select2, Google-maps, Geocoder…
W ciągu 14 miesięcy ogarnąłem jako tako konfigurowanie środowiska (na www.ssllabs.com dostaję A+). Coraz łatwiej radzę sobie z tworzeniem nietypowych metod i nietypowych formularzy, choć uważam, że w prostocie urok :smile:

Jak się uczę?
Pisząc programy, gdyż ciągle trafiam na jakieś nieznane mi problemy.
Wtedy dokumentacje, fora (m.in to forum) i szukam przykładów. W wolnych chwilach czytam coś o CSS, JS i różne best_practics.

Jeżeli chcesz zobaczyć, czego ja się nauczyłem w ciągu roku (wiem, że inni potrafiliby więcej), mając naprawdę wiele innych zajęć i rzeczywiście zaczynając od zera, to :
zarejestruj się (a dopiero później zaloguj!) na
http://polisa.artexsoft.com.pl
wymyśl sobie jakiś 5 cyfrowy nr (to Twój przyszły “login”), podaj prawdziwy email (program nie rozsyła spamu!!! :D) i …pobaw się :smile:

P.S.
Zgadzam się z przedmówcą, że pewne rzeczy irytują w RoR (które już nawet po roku zauważa “zielony człowiek”) ale mnie urzeka w nim właśnie ta elastyczność. Wiele funkcji może być napisanych na wiele sposobów i wystarczy, że znasz chociażby jedną z tych dróg, a efekt osiągniesz.

Pozdrawiam

PS.II
Tutaj Wyzwanie - Od zera do rails developera jest ciekawy wątek dotyczący nauki RoR, ale autor coś ostatnio mało pisze.