Wyzwanie - Od zera do rails developera

**

Od zera do Junior Rails Developera

**

Kim jestem?

Programuję od 6 miesięcy, głównie w Python/Django. Ostatnio zainteresowałem się Railsami i zaskoczyły mnie swoją prostotą oraz mega pomocną społecznością :). W związku z czym chcę podjąć wyzwanie #odzeradorailsdevelopera :slight_smile:

Jaki jest mój cel?

Chcę po miesiącu intensywnej nauki ubiegać się o pracę na stanowisku młodszego programisty RoR. Pisząc intensywna nauka, mam na myśli około 8-10h dziennie pracy nad moim warsztatem. Zarówno jeśli chodzi o RoR jak i inne technologie potrzebne Web Developerowi.

Dlaczego tutaj piszę?

Boję się, że niepowodzenia oraz słomiany zapał doprowadzą do tego, że porzucę wyzwanie.
Chcę czuć presję! konstruktywna krytyka, ale także dobre słowo zdecydowanie oczekiwne :slight_smile:

Każdego dnia będę relacjonował moje postępy w nauce jak i projekty, które zrealizuję.
Feedback i rady mile widziane!

Zaczynam jutro o 8.00!
mail do kontaktu: od.zera.do.ror.developera@gmail.com

Plan na jutro:
codecademy - kurs Ruby oraz Ruby on Rails
codeschool - Rails for Zombies oraz try ruby

3 Likes

Ambitnie.

Trzymam kciuki :smile:

imo miesiąc to za mało…

od siebie, najpierw Peter Cooper Programowanie Ruby albo ambitniej Well Grounded Rubyist (naprawdę książka godna polecenia - osobiście dużo z niej wyniosłem)

http://www.justinweiss.com/blog/2014/09/22/can-you-learn-rails-before-learning-ruby/

Super pomysł , chociaż może wygodniej byłoby bloga założyć ?

…oczywiście bloga najlepiej napisanego w RoR :wink:

1 Like

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi oraz za podsunięcie pomysłu założenia własnego bloga. Myślę, że jak dzisiaj wszystko dobrze pójdzie, to blog jutro rano powinien już funkcjonować :blush:

Dzień 1

Wczoraj trochę prokrastynowałem, ale koniec końców skończyłem kurs na codeschool - try ruby, codecademy - ruby oraz learn rails. W tej chwili kończę Rails for Zombies.
Myślę, że następnym krokiem będzie ukończenie tutoriala Micheala Hartla :smile:

_________

Chciałbym dzisiaj również postawić wersję alpha swojego bloga. Czy możecie polecić jakiś darmowy hosting dla railsów? Chciałbym się nauczyć deploymentu, ale nie w stylu heroku.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia! :smiley:

może zwykły vps?
Właśnie niedawno tak zacząłem na ovh cos kolo 9zł za miesiąc i teraz z tym walczę :smiley:

Np. Digital.

Mnóstwo pomocnych tutoriali.

Tutaj masz np o tym jak Railsy postawić na Nginx + Passenger na Ubuntu

Jeśli chodzi o własny VPS to z czystym sumieniem mogę polecić https://tiktalik.com, nie wiem jak z produkcją ale do testów i własnych “prób” jest OK (nie testowałem działania supportu). Koszutje 10PLN/miesiąc więc przystępnie, tylko że musisz skonfigurować serwer od zera.

Możesz też spróbować na linuxpl.com (da się tam uruchomić railsy), 50PLN/rok to moim zdaniem niewiele. Nie jest to niestety najbardziej przyjazne środowisko, ale w zależności jak się dogadasz to możesz mieć własny gemset RVM’a i przez SSH instalować nowe gemy.

Zacznij od deploymentu Heroku. Jeśli nie robiłeś tego wcześniej to stracisz mnóstwo czasu, który możesz poświęcić na naukę programowania. Jeśli dołączysz do jakiegoś zespołu to na pewno się tego tam nauczysz, więc bez obaw.

3 Likes

Bardzo słuszna uwaga!
Wiem ile miałem problemów, gdy pierwszy raz musiałem stawiać środowisko kompletnie od zera.

Osobiście zamiast/obok Hartla po raz kolejny polecam Rails 4 in action, który jest zaktualizowany do Rails 4.2

Cześć!

Dziękuję wszystkim za dobre rady! Aktualnie robię Hartla, ale przyjrzałem się również książce Rails in Action i faktycznie wygląda obiecująco. Myślę, że będę się nią posiłkował obok Hartla.

Wydaję mi się, że z Railsami jestem na takim etapie, że mogę pisać pierwszą aplikację. Jakieś pomysły co mógłbym napisać, a dobrze wygląda w portfolio? :smile:

DigitalOcean ma super program referencyjny. Otrzymałem $10 za rejestrację z linku ref i za te $10 wykupiłem sobie serwer na miesiąc.

Tutaj jest mój reflink: https://www.digitalocean.com/?refcode=3697ebc3823b

Krótki opis programu ref: “Everyone you refer gets $10 in credit. Once they’ve spent $25 with us
you’ll get $25. There is no limit to the amount of credit you can earn
through referrals.”

Lista ukończonych kursów:

Try Sql - DONE
Try Ruby - DONE
Try Git - DONE
Git Real - DONE
Rails for Zombies - DONE
Rails for Zombies 2 - DONE
Ruby Codecademy - DONE
Learn Rails Codecademy - DONE

Jeszcze raz dziękuję za otrzymane rady! :blush:

Jeśli chodzi o pierwszą aplikację to według mnie najlepiej jakiś prosty blog, ewentualnie TODO.
Blog oczywiście możesz wykorzystać do dokumentowania swoich postępów :wink:

Hej. Mógłby ktoś polecić materiały (książki, kursy, etc) do nauki samego Ruby? Coś dla średniozaawansowanych.

Well Grounded Rubyist
Confident Ruby + ScreenCasty Alvina
Practical Object Orient Design in Ruby
Eloquent Ruby (ma być zaktualizowana, albo już jest :slight_smile: )
Metaprogramming 2

The Ruby Way (jest nowa edycja, chociaż trochę ciężko napisana - jak dla mnie)

edit:

co do bloga, pomyśl nad jekyll :slight_smile: jeśli masz zamiar tam umieszczać stricte sam tekst, to po co Ci baza danych?

1 Like

W czym dla początkującego są lepsze płatne polskie VPSy od AWS Free Tier?

Dla początkującego: w niczym. Bierz na rok jak dają.

Oczywiście w niczym, dałem je jako alternatywę dla płatnych zagranicznych VPSów.

Jeśli chodzi o naukę Railsów to również polecam stworzenie własnej aplikacji (dobrze jak ma ona jakiś cel/sens, bo inaczej trudno o motywację). W trakcie tworzenia należy się skupić na “porządnym” rozwiązywaniu wszystkich napotykanych problemów unikając rozwiązań tymczasowych. Wraz z rozwojem warto poprawiać kod który okazał się być nieprzyszłościowy tak żeby wszystko było jak najbardziej czytelne i DRY.

@Tsubasa i jak idzie?

1 Like