Tłumaczenie ruby-lang.org

Zrobiłem Ruby a Java
mam wątpliwości co do:

  • It’s also quite verbose. (w odniesieniu do Javy) - rozumiem to po ang., ale na polski?

  • Możesz także oczekiwać, że mniej czasu zajmie ci tworzenie szybkich prototypów (You can also expect it to take less time to knock together
    quick prototypes.).

  • All member variables are private. From the outside, you access everything via methods.

  • Brak statycznej typizacji (There’s no static type checking.).

  • Po prostu nadajesz zmiennej nowe nazwy w razie potrzeby(You just assign to new variable names as-needed) - tu raczej wydaje mi się że dobrze zrozumiałem kolejność

jak ktoś by chciał przejrzeć czy nie ma błędów:
http://preview.ruby-lang.org/pl/dokumentacja/ruby-a-inne-jezyki-programowania/ruby-a-java/

  • It’s also quite verbose. (w odniesieniu do Javy) - rozumiem to po ang., ale na polski?

Java jest dosyć rozwlekła w zapisie.

  • Możesz także oczekiwać, że mniej czasu zajmie ci tworzenie szybkich prototypów (You can also expect it to take less time to knock together
    quick prototypes.).

IMO dobre tłumaczenie.

  • All member variables are private. From the outside, you access everything via methods.

Wszystkie atrybuty/właściwości klas są prywatne. Dostęp do nich istnieje przez metody. (Chodzi o to, że nie ma możliwości dostania się bezpośrednio do danego atrybutu, musisz mieć metodę setter/getter, która go udostępni na zewnątrz klasy).

  • Brak statycznej typizacji (There’s no static type checking.).

Brak statycznego typowania ? Ale tu chodzi chyba o coś innego.

  • Po prostu nadajesz zmiennej nowe nazwy w razie potrzeby(You just assign to new variable names as-needed) - tu raczej wydaje mi się że dobrze zrozumiałem kolejność

Po prostu przypisujesz do danej zmiennej nowy typ. Np a = [1,2,3], później a= ‘string’
IMO

jak ktoś by chciał przejrzeć czy nie ma błędów:
http://preview.ruby-lang.org/pl/dokumentacja/ruby-a-inne-jezyki-programowania/ruby-a-java/

[quote=hosiawak]* All member variables are private. From the outside, you access everything via methods.

Dostęp do nich istnieje przez metody. (Chodzi o to, że nie ma możliwości dostania się bezpośrednio do danego atrybutu, musisz mieć metodę setter/getter, która go udostępni na zewnątrz klasy).[/quote]
Ja bym dał krócej: “Dostęp do nich istnieje tylko przez metody (akcesory).”

[quote=hosiawak]* Brak statycznej typizacji (There’s no static type checking.).

Brak statycznego typowania ? Ale tu chodzi chyba o coś innego.[/quote]
Nie. Było dobrze: statyczna typizacja. Chodzi o dynamiczne określanie/zmianę typów w trakcie działania programu.

Brak castingu => Brak konieczności rzutowania.

“initialize” w przeciwieństwie do nazwy klasy=> “initialize” niezależnie od nazwy klasy.

Ciekawostka:

Po 2 miesiącach istnienia w sieci, Polska strona Rubiego otrzymała Google Page Rank na poziomie 7 :wink: To tyle co na przykład http://www.onet.pl/ po kilku latach istnienia.

Jeśli są jeszcze chętni do tłumaczenia to zapraszamy. Do przetłumaczenia zostało np. Ruby a C i C++, albo Ruby a PHP, fajnie byłoby też przetłumaczyć te kolorowe fragmenty kodu na głównej stronie - mało pracy a jaki efekt ! :slight_smile:

[quote=hosiawak]Ciekawostka:
Jeśli są jeszcze chętni do tłumaczenia to zapraszamy. Do przetłumaczenia zostało np. Ruby a C i C++, albo Ruby a PHP, fajnie byłoby też przetłumaczyć te kolorowe fragmenty kodu na głównej stronie - mało pracy a jaki efekt ! :)[/quote]
Ruby a PHP zaczelem zaraz po Ruby a Java, ale nieskonczylem. Jak ktos moglby na to spojrzec, ew dokonczyc to bym byl wdzieczny.

pozdrawiam

Cwaniaczek… :slight_smile:

[code]# Klasa powitalna
class Powitanie
def initialize(imie)
@imie = imie.capitalize
end

def powitaj
puts “Witaj #{@imie}!”
end
end

Utwórz nowy obiekt

g = Powitanie.new(“świecie”)

Napisz “Witaj świecie!”

g.powitaj[/code]
Dobrze wiesz, jak ten przykładowy “Hello world!” pokazuje braki Rubiego we współpracy z Unicode, a sam sposób konstrukcji programu nie uwzględnia polskiej odmiany. Metoda capitalize pięknie zignoruje świecie, nie mówiąc o tym, że argumentem powinien być świat, a na wyjściu powinno być świecie :smiley:
No i ta smutna prawda (nie tylko w Rubym), że nazwy zmiennych nie mogą zawierać polskich znaków, stąd identyfikator imie zamiast imię :cool:

[quote]Dobrze wiesz, jak ten przykładowy “Hello world!” pokazuje braki Rubiego we współpracy z Unicode, a sam sposób konstrukcji programu nie uwzględnia polskiej odmiany. Metoda capitalize pięknie zignoruje świecie, nie mówiąc o tym, że argumentem powinien być świat, a na wyjściu powinno być świecie :smiley:
No i ta smutna prawda (nie tylko w Rubym), że nazwy zmiennych nie mogą zawierać polskich znaków, stąd identyfikator imie zamiast imię :cool:[/quote]
Nie powinno się tłumaczyć nazw klas i zmiennych. Bez sensu. Standardem dla kodu jest język angielski. A co do polskich ogonków w zmiennych to np. PHP pozwala na ich użycie (taka ciekawostka)

Ale w takim prostym przykładzie obrazkowym może warto, przecież to prawie nie kod, tylko ilustracja na stronie głównej serwisu. Ale to oczywiście kwestia degustibusów. Gospodarze polskiej wersji - zadecydujcie.

[quote=punkracy]Ruby a PHP zaczelem zaraz po Ruby a Java, ale nieskonczylem. Jak ktos moglby na to spojrzec, ew dokonczyc to bym byl wdzieczny.

pozdrawiam[/quote]
Super, spojrzałem, dokończyłem, dzięki.

Do przetłumaczenia zostało tylko Ruby a C/C++

Są chętni ?

Moge podjac wyzwanie, powiedzcie tylko jak mam to zrobic bo jestem troche nie halo :wink:

Najszybciej będzie jak przetłumaczysz tekst tej strony i podeślesz do mnie na maila. Jeśli będziesz chciał tłumaczyć więcej to postaramy się założyć konto dla Ciebie.

Pozdrawiam

Zabrałem się właśnie za tłumaczenie “To Ruby From C and C++”, myślę, że dzisiaj skończę

Chętnie potłumaczę w wolnym czasie.

Skonczyłem właściwie Ruby a C++, ale mam problem z 1 zdaniem:

A dokładniej z drugą jego częścią. Ktoś wie jak to można zgrabnie przetłumaczyć ?

Może:

Nie istnieją jawne referencje. Tzn. w Rubim każda zmienna jest referencją do jakiegoś obiektu. Referencja jest automatycznie zmieniana w momencie gdy zmieniamy daną zmienną.

Podeślij to co masz, wrzucimy na stronę. Dzięki.

Pozdrawiam