WAŻNE - Przeczytaj o przyszłości tego forum

W niedługim czasie (kilka dni, maks. 2 tygodnie) planujemy migrację tego forum do Discourse.
Stanie się głównie dzięki za sprawą Michała z Ragnarsona, który w ostatnim czasie pracował nad migratorem za co chciałbym podziękować
jemu oraz ogólnie Ragnarsonowi za poświęcenie swojego czasu oraz Shelly Cloud, który zapewnia wyśmienity hosting Ruby on Rails, Shelly Cloud zaproponowali zapewniać hosting forum na Discourse za zupełną darmochę oraz bez oczekiwania niczego w zamian. Dla mnie oznacza to, że nie będę musiał płacić za hosting z własnej kieszeni (coś co robiłem przez ostatnie 8 lat). Dla społeczności RoR w Polsce oznacza to, że o forum dbać będzie zespół osób a nie 1 osoba tak więc szanse, że forum nagle zniknie z sieci są o wiele mniejsze.

Dlaczego Ragnarson a nie firma X czy Y ? Miałem kilka propozycji opieki nad forum (w sumie 3 firmy i 2 osoby prywatne) ale tylko Ragnarson faktycznie zaproponował konkrety: hosting + przystosowanie instancji do wymagań Discourse + pracę nad migratorem, zabrali się do pracy i dostarczyli w sumie bez mojego większego zaangażowania.

Obecnie testujemy migrację i zachowanie Discourse, pozostało jeszcze kilka drobnych rzeczy do zrobienie ale ogólnie wygląda to bardzo dobrze.

Czego mogę oczekiwać po migracji?

 • Po pierwsze konieczny będzie reset swojego hasła zanim będziemy się mogli zalogować - to jest najważniejsza informacja w tym poście, o której powinniście pamiętać
 • Forum będzie pod adresem http://forum.rubyonrails.pl a nie http://rubyonrails.pl/forum
 • Redirecty ze starych adresów (fora, wątki, posty) zostaną zainstalowane więc stare linki powinny działać
 • Discourse różni się znacząco od silników typu vbulletin/punbb więc nastawicie się proszę na kilkudniowy okres przystosowawczy do nowego layoutu. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkim może się on podobać ale mimo wszystko przeprowadzimy migrację z powodu o którm piszę powyżej.
 • Póki co http://rubyonrails.pl pozostanie na starym serwerze ale w planie mam migrację do jakiegoś static site generatora, trzymanie tego na GH, akceptowanie PR i hosting też na ShellyCloud (jeśli nie będą mieć nic przeciwko). To będzie etap 2.
 • Nie wiem jeszcze co zrobię z własnością domeny rubyonrails.pl - póki co jest w moim posiadaniu chociaż docelowo chciałbym aby zajmowała się tym jakaś odpowiedzialna grupa osób. To będzie etap 3.

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie.

Pozdrawiam

Jeśli nie jest to problemem to zmień proszę obecny redirect z forum.rubyonrails.pl na rubyonrails.pl/forum/ tak aby był to temporary redirect (302) gdyż obecnie jest permanent (301) co może potem rodzić problemy, gdy nagle rubyonrails.pl/forum/ będzie przekierowywać na forum.rubyonrails.pl.

@radarek - poprawione

Wspaniała wiadomość! :smiley:

Jeżeli chcecie static generator’a typu nanoc to zachęcam do użycia w miarę ogarniętego szablonu, gotowego do użycia (ustawione podstawowe routy i dodatkowe szmery-bajery) : https://github.com/ofcapl/nanoc-scratch :wink:

No i ogólnie dzięki wielkie za tak dobre informacje! :slight_smile:

Dobroć.

I moved 10 posts to a new topic: Tłumaczenie Discourse na polski

@krzyzak - Dzięki! Daj znać jak będzie.

Mam jeszcze jedną prośbę - snapshot obecnego forum po migracji do Discourse jest dostępny tutaj.
Zapraszam do testowania i zgłaszania uwag.

Jeśli po resecie hasła nie dostaniecie maila (lub dostaniecie w spamie) to proszę o info z jakim adresem są problemy (email do mnie jest po lewej stronie tego posta).

Póki co tylko testujemy, reset hasła będzie konieczny jeszcze raz po właściwej migracji. Można śmiało postować żeby poznać jak działa Discourse - te posty zostaną również usunięte.

Dzięki.

Jak sobie radzi discourse z web crawlerami googla?
Obecnie wpisując w wyszukiwarce pytanie dość luźno związane z ruby’im/railsami linki z forum były często dość wysoko wyświetlane.

[quote=sebcioz]Jak sobie radzi discourse z web crawlerami googla?
Obecnie wpisując w wyszukiwarce pytanie dość luźno związane z ruby’im/railsami linki z forum były często dość wysoko wyświetlane.[/quote]
Wyłącz w przeglądarce javascript i odwiedź http://discourse-proxy.shellyapp.com/

Google wydaje się indeksować dyskursowe forum poprawnie

Na obecne linki zainstaluję redirecty 301 na nowe adresy.

Aktualizacja:

 1. Dotychczasowe forum w punBB zostało zmigrowane do Discourse.
 2. Aby się zalogować musisz zresetować swoje hasło
 3. Nowy adres to http://forum.rubyonrails.pl

Lista rzeczy do poprawy:

 1. Polskie tłumaczenie Discourse
 2. Unread powinien pokazywać 0 dla postów utworzonych w punBB, pokazuje > 0

Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje zmian to piszczie w tym wątku.
Dzięki

Ale pięknie zmigrowaliście to forum :slight_smile: Gratulacje!

Rzeczywiście, wyszło całkiem nieźle :slight_smile: poprawki w toku.

 1. Podczas tworzenia nowego tematu nie mogę wybrać kategorii. Już działa, pewnie chwilowo coś było nie tak.
 2. Może warto byłoby jakoś posortować kategorie na stronie kategorii? Nie wiem, na ile to jest możliwe, ale wtedy działy w stylu “Praca”, “Potrzebna pomoc” i “Dyskusje” mogłyby być na górze strony.

Jeśli chcecie kolorować fragmenty kodu to działa to tak:

```ruby
def test
 "OK"
end
```

a wygląda tak:

def test
 "OK"
end

ten layout jest tak nieczytelny (kategorie, tematy) że aż nie mogę uwierzyć

Rzeczywiście w tym momencie interfejs i podejście do całego forum (podział na kategorie mniej istotny etc). zmieniło się diametralnie. Jakieś propozycje jak można ułatwić migracje użytkowników?

Ode mnie:

 1. Jest strasznie ‘zaciemniony’ widok strony głównej. Strasznie dużo treści, nie wiadomo na czym oko zatrzymać :wink: Proponowałbym usunięcie/ukrycie kolumn takich jak: Participants, Likes, Views czy Date utworzenia tematu.

 2. Posegregowanie kategorii.

@hosiawak mógłbyś jeszcze raz podać linka do repo z forum? Poprzedni temat chyba zniknął.

Może zmienić widok kategorii na taki bardziej standardowy: http://meta.discourse.org/t/brand-new-wide-categories-page/10430

3 Likes

No ciężko coś dostrzec w nowej wersji, będzie się trzeba przyzwyczaić. Stare było proste, ale dzięki temu czytelne. No ale jakoś wypracujemy podobny efekt, może jakieś skórki istnieją?

I moved 3 posts to a new topic: Migracja 2 literowych kont (lub ze spacją)