Hosting dla Ruby on Rails

[quote=Tomash]Odpowiedź brzmi: nie możesz.

EDIT: Znaczy ja wiem, faktura wydrukowana przez wystawcę i przysłana jest cacy także bez podpisu. Tylko weź udowodnij policji skarbowej że nie jesteś wielbłądem i ten papier został wydrukowany w biurze OVH, a nie na mojej prywatnej drukarce.[/quote]
czesc Tomash

do ksiegowania faktur, a tym samym odliczania podatku i vatu - nie jest potrzebna na fakturze ani pieczatka, ani podpis
pieczatka i podpis sa potrzebne, ale tylko w sytuacji kiedy idziesz sie sadzic z ta firma (czyli w sensie prawnym, a nie ksiegowym)

mozesz sobie wydrukowac fakture do ktorej masz podany link od firmy z ktorej uslug korzystasz
w razie kontroli - Ty masz oryginal faktury, a firma ktora ci wystawila fakture ma kopie

pozdrawiam

blad bylo:
mozesz udowodnic, ze nie wydrukowales sobie takiej faktury wylacznie u siebie - w firmie OVH jest kopia tej faktury, a Ty masz oryginal

[quote=Tomash]Ja mam trochę inne pytanie: jakiego byście polecili dedyka w polskiej firmie, która jest w stanie wystawić fakturę VAT?

Mam dedyka w ovh.pl, co prawda wysyłają po koniec miesiąca fakturę w papierowej formie, ale bez podpisu i pieczątki – a takiej faktury, wedle polskiego prawa (i wyroku NSA z końca 2007 roku) nie można zaksięgować na potrzeby odliczenia VATu czy dochodowego. Nagabywani o to, kiedy podałem im nawet podstawę prawną, odpisali

Co już jest szmaciarstwem moim zdaniem.

Niby nie mówimy o wielkiej kasie (200zł/miesiąc brutto, czyli ~40zł VATu), ale to trochę denerwujące i nie lubię wspierać firm z takimi praktykami.[/quote]
Dziwne, mi przysyłali faktury papierowe. Może jednak dlatego, że użyłem magicznych słów “mój prawnik” :slight_smile: Ale masz rację, nie masz faktury, nie możesz nic odliczyć ani nic takiego. A faktura elektroniczna musi być podpisana elektronicznie i nie można jej drukować (bo wtedy jest papierowa)… przepisy iście debilne. W sumie może poinformuj urząd skarbowy.

Mała poprawka: sprawdziłem aktualne przepisy, nie w ma w nich nic na temat tego, że faktura ma mieć podpis… więc nie musi (heh, nie myślałem, że przyznam OVH rację). Natomiast ja się kłóciłem z OVH na temat tego żeby w ogóle mi faktury przysłali.

[quote=Tomash]Mam dedyka w ovh.pl, co prawda wysyłają po koniec miesiąca fakturę w papierowej formie, ale bez podpisu i pieczątki – a takiej faktury, wedle polskiego prawa (i wyroku NSA z końca 2007 roku) nie można zaksięgować na potrzeby odliczenia VATu czy dochodowego. Nagabywani o to, kiedy podałem im nawet podstawę prawną, odpisali

[/quote]
Wyrok o którym mówisz odnosi się do faktury przesłanej droga elektroniczną. Jeśli wysyłają ci pocztą tradycyjną fakturę na papierku to jest ok. Nie musi być podpisana i nie musi mieć pieczątki (inaczej z korektą, ta musi mieć). Natomiast faktura wysłana elektronicznie (bez podpisu elektronicznego itd), czyli np. zeskanowany wydruk z podpisem i pieczątką, czy też bez podpisu i pieczątki nie może być wg. prawa użyta to odliczenia.

pozdrawiam

zauwazcie, co sie dzieje…

jedni mowia tak, drudzy inaczej, a w ksiegowosci nie powinno byc w ogole takich sytuacji
powinien byc jeden nakaz do ktorego wszyscy musza sie dostosowac
(slynna sprawa z vatem, czyli rozne interpretacje prawa finansowego (optimus))

tak czy inaczej … nie wyobrazam sobie, aby placac za uslugi i otrzymujac fakture (jako link - do wydrukowania) nie moge odliczyc sobie podatku i vatu
od 3 lat, biuro rachunkowe, ktore ksieguje moje faktury nie ma nic do faktur bez pieczatek i podpisow

pozdrawiam

A tyle się mówi: outsourcing, outsourcing, outsourcing :stuck_out_tongue:

Dyskusja na Vagli pod tym artykułem dotyczyła prostej sytuacji: jak odróżnić fakturę bez podpisu i pieczątki, którą wyjąłem z koperty (czyli faktury “cacy”), od faktury przesłanej mi jako PDF, którą wydrukowałem na własnej drukarce (czyli faktury “be”)?

[quote=“tusla”]do ksiegowania faktur, a tym samym odliczania podatku i vatu - nie jest potrzebna na fakturze ani pieczatka, ani podpis
pieczatka i podpis sa potrzebne, ale tylko w sytuacji kiedy idziesz sie sadzic z ta firma (czyli w sensie prawnym, a nie ksiegowym)

mozesz sobie wydrukowac fakture do ktorej masz podany link od firmy z ktorej uslug korzystasz
w razie kontroli - Ty masz oryginal faktury, a firma ktora ci wystawila fakture ma kopie

pozdrawiam

blad bylo:
mozesz udowodnic, ze nie wydrukowales sobie takiej faktury wylacznie u siebie - w firmie OVH jest kopia tej faktury, a Ty masz oryginal[/quote]
To mnie przekonuje, dzięki :slight_smile: Jeszcze tylko muszę przekonać swoją księgową, która ma trochę (jak najbardziej pożądanego u księgowego) joba na punkcie bycia zgodnie z prawem i przepisami.

Widać, że mieszkasz i funkcjonujesz na zgniłym, dekadenckim Zachodzie, skoro otwarcie głosisz herezje w stylu “to powinno być zrobione logicznie” albo “niech urzędnik udowodni, że się mylisz”. :wink:

Dyskusja na Vagli pod tym artykułem dotyczyła prostej sytuacji: jak odróżnić fakturę bez podpisu i pieczątki, którą wyjąłem z koperty (czyli faktury “cacy”), od faktury przesłanej mi jako PDF, którą wydrukowałem na własnej drukarce (czyli faktury “be”)?[/quote]
Nie jest w stanie urzędnik/ktokolwiek tego odróżnić (i wiem to od urzędnika). Jedynie co jak któraś ze stron wyjawi, że wysyła/odbiera faktury mailem.

pozdrawiam

Skoro już taki wątek księgowy zaistniał to się dorzucę…
Myślę, że o wiele bardziej niebezpieczne od braku pieczątki (w przypadku kontaktów handlowych wyłącznie przez internet) jest przyjęcie faktury od nieistniejącej firmy. Oczywiście bardzo małe jest prawdopodobieństwo tego zdarzenia przy zakupie usług hostingowych, bądź też współpracy z dużymi/znanymi firmami . Ale przy korzystaniu na przykład z taniego outsourcingu w necie takie niebezpieczeństwo już istnieje. Tym większe chyba im usługi są tańsze;) Z opowieści mojego byłego doradcy podatkowego wiem, że w przypadku kontroli krzyżowej takie sprawy kończą się bardzo nieprzyjemnie.

@Punkracy: Dzięki! :slight_smile:

@Raw: Dlatego poważne firmy podają swój REGON i/lub KRS, które można łatwo sprawdzić w ogólnodostępnych bazach państwowych.

Spoko, jakbyście mieli jakieś pytania, to mogę udzielić odpowiedzi “z pierwszej ręki”, że tak powiem :slight_smile:

REGON na pieczątce musi mieć nawet jedno osobowa działalność gospodarcza, KRS te firmy, które mają taki obowiązek ustawowo - S.A., Sp. z o.o. Dodatkowo ustawodawca nakłada inne obowiązki typu informowanie przez Sp. z o.o. w korespondencji o swoim kapitale zakładowym… dostajecie maila, a tam Kapitał Zakładowy 5000zł ;p

@Tomach: Oczywiście. Miałem raczej na myśli jakieś jednorazowe mini zlecenie dla 1-osobowej DG. Czasem ludzie oferują wystawienie faktury VAT, choć nie mają do tego podstaw. No ale chyba tylko ja na tym forum działam jeszcze w “detalu”, więc mam takie niespokojne myśli;)

@Punkracy: Na jakiej pieczątce? Omawiamy tu problem faktur bez pieczątek;)

Wow, masz racje, nigdzie nie ma nic o pieczątkach. Musiało mi się nasunąć po przeczytaniu maila z txt “KRS / REGON”. I tutaj kolejna OT ciekawostka, o ile po KRSie sobie sprawdzisz firmę, o tyle po REGONie nie jest pewne że GUS udzieli Ci informacji czy taka firma istnieje, a na zapytanie do US o podatnika po NIP (NIP musi być na fakturze) musisz mieć jego zgodę. No ale to już mocno OT się robi dyskusja :slight_smile: Fascynujący jest świat podatków w Polsce :slight_smile:

pozdrawiam

No i małe pytanie odnośnie faktury… co jak firma nie ma pieczątki więc nie może wystawić faktury z pieczątką?

Z moich informacji zakładanie firmy polega na odwiedzinach w:

  • Urząd Miasta
  • REGON - GUS
  • NIP - US
  • Bank - zakładasz konto - nie założysz konta raczej bez pieczątki | ZUS

Oczywiście S.A., S.J. czy Sp. z o.o. jeszcze jakieś kroki.
pozdro

PS. teraz jest to jedno okienko, ale konto bankowe musisz mieć

@punkracy: zarówno po REGONie jak i NIPie można sprawdzić dane przedsiębiorstw na stronie GUSu:
http://www.stat.gov.pl/regon/
Nie są aktualizowane na biężaco(stan na 31 grudnia 2009), ale myślę że w większości przypadków będą wystarczające.

[quote=fastred]@punkracy: zarówno po REGONie jak i NIPie można sprawdzić dane przedsiębiorstw na stronie GUSu:
http://www.stat.gov.pl/regon/
Nie są aktualizowane na biężaco(stan na 31 grudnia 2009), ale myślę że w większości przypadków będą wystarczające.[/quote]
Dobre, dzięki. Nie znaliśmy tego.

Been there, done that. Nie idźcie tą drogą.
Jak już ktoś wydzieli offtop firmowo-fakturowy do osobnego tematu, mogę Wam opisać jak wyglądało zakładanie mojej działalności z użyciem feature’u zwanego “jednym okienkiem”. Na razie mogę napisać krótko że zacząłem na początku listopada (wpid do ewidencji 12 listopada), a konto firmowe mam od… tej niedzieli (17. stycznia).

Faktura na pewno nie musi już mieć podpisu, mamy do czynienia z takimi fakturami cały czas i nigdy nie było problemu z ich zatwierdzeniem przez księgwość / biuro prawne. A firma musi Ci wystawić fakturę, to jest ich obowiązek.

IANAL - Można zrobić wszystko bez pieczątki - nie ma prawa zobowiązującego do jej posiadania.

Jak dotąd pewność siebie skutecznie mi ją zastępowała :slight_smile:

Mówisz i masz: http://rubyonrails.pl/forum/viewtopic.php?pid=16117#p16117 :slight_smile: