[OT] Jak założyć działalność i świadczyć usługi jako programista?

Zastanawia mnie ten powracajacy jak bumerang temat unikania ZUSu.

Po pierwsze część z nas ma jakiś dziadków czy nawet rodziców którzy z tego strasznego ZUSu dostają emeryturę, próba omijania tego podatku jest po prostu chamska. Emerytury są finansowane z naszych składek.

Nawet jak pominę aspekt moralny to dalsze pomysły w rodzaju spólki z.o.o. czy za granicą najczęściej są po prostu idiotyczne. Oszczędza sięstówę czy dwie, a traci benefity (w brew pozorom są), do tego zwiększa się ryzyko (przez np. przyjęcie na siebie części odpowiedzialnosci za działania wspólników).
Do tego wszystkiego najczęsciej efektem jest dodatkowa praca (np. konieczność prowadzenia pełnej księgowości to upierdliwstwo nieziemskie, i płaci sięza to 500zł miesięcznie, czyli mniej więcej tyle ile można zaoszczędzić na ZUSie, więc wychodzisz na zero a tracisz czas, czyli pieniądz).

@mleszcz Wytrłumacz mi proszę co ci tak bardzo dolega w tym ZUSie? czy naprawdę nie jesteś w stanie zarobić tych 2tys zł miesięcznie (bo poniżej tego progu opłaca się kombinować tak naprawdę)?

2 Likes

To chyba po to pracowali większość życia i odprowadzali składki żeby teraz mieć emeryturę. Co mają do tego Twoje składki…? A jeśli już tak bardzo chcesz to zawsze możesz dołożyć dziadkom kilka stówek na życie, więcej pożytku z tego będzie.

@kregulski Nie wiem kto ci takich głupot nagadał. Pełna nazwa ZUS to “Zakład Ubezpieczeń Społecznych” założenie było takie że nasi dziadkowie pracuja na emerytury swoich dziadków, my pracujemy na naszych dziadków, a nasze wnuki na nas. Wszystko się rypło jak zaczął się ujemny przyrost naturalny, dlatego była reforma emerytalna gdzie mogłeś się zapisać do prywatnych funduszy emerytalnych gdzie miało być dokładnie tak jak piszesz (przy okazji zapisany jesteś? czy olałeś sprawę i dałeś się przenieść do ZUSu?). Tu też się sprawa rypła bo okazało się że to tylko skok na kasę był. Ale fakt jest faktem, co wpływa do ZUSu z naszych skłądek natychmiast wypływa. Na emeryturę mojej Babci, na emeryturę (niedługo) mojej Mamy, na emerytury twoich przodków. Myślisz że te pieniądze się z powietrza biorą?

Z resztą ten system musiał tak powstać. Inaczej pierwsza grupa emerytów w systemie nie mogła by otrzymywać emerytur - przecież nic nie odłożyli - czyli jakim prawem! Każdy sobie rzepkę skrobie! Więc osoby pracujące dawały na emerytury starszym i wszystko się kręciło.

Co do dokładania dokładam jak potrzeba, ale skoro jak mówisz moja Babcia pracowała uczciwie całe życie, a ja płacę uczciwie składki to czemu nie miała by dostawać emerytury?

By the way. Każdy kto unika płacenia ZUSu mam szczerą nadzieję że “oszczędzone” pieniądze inwestuje, bo może się cholernie zdziwić jak mu przyjdzie żyć za 200zł miesięcznie na emeryturze. Nie twierdzę (broń Boże) że za minimalną składkę ZUS emerytura będzie jakaś kosmiczna, ale może na jedzenie będzie, tak jak teraz emeryci dostają. A pieniądze wydane na księgową czy pośrednika w firmie zagranicznej to są stracone 100% ani emeryci nie dostają, ani ty, tylko nabijasz kabzę biurokracji.

Jak ktoś bardzo bardzo nie lubi ZUSu to nich kombinuje, jego sprawa. Niech sobie tylko policzy czy naprawdę cokolwiek oszczędza, to raz. A dwa czy żeby oszczędzić stówę dzisiaj nie straci 300-500 w przyszłości.

Prawda jest taka że niektórzy ludzie są po prostu za sprytni dla swojego własnego dobra, i jak im nie przystawisz pistoletu do głowy to nigdy nie odłożą na swoją emeryturę. Dlatego mamy ZUS który nawet jak wypłaca naprawdę nędzne emerytury (naprawdę nie wiem jak można przeżyć za 800zł miesięcznie), to przynajmniej je wypłaca, w przeciwieństwie do wcześniejszych systemów gdzie często prywatne fundusze emerytalne albo rentierzy bankrutowali i lądowali na ulicy bez środków na nawet najbardziej podstawowe jedzenie. Ale to jest temat na inną dyskusję.

PS. Jest dla mnie przerażające że muszę to pisać i tłumaczyć komuś na forum internetowym, spodziewałby się ktoś że te rzeczy są na WOŚie (no chyba że koledzy w ogóle olali edukację).

3 Likes

To równierz Zakład Ubzezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłki osobom które zostały zwyczajnie przez los pokrzywdzone, m.in takim, które nie są w są w stanie zapenić sobie samemu egzystencji. Wydaje mi się, że równierz trzeba o tym pamiętać.

2 Likes

ZUSu już nie ma. Niech to do Was dotrze. ZUS jedzie wyłącznie na długach. ZUS to był szatański ruch, który doprowadził do obecnej katastrofy demograficznej. Nie tylko w Polsce. Zobaczcie dzietność sprzed kilkudziesięciu lat. NATURALNYM zabezpieczeniem emerytalnym było posiadanie dzieci. Sześciu, ośmiu lub więcej. To było NATURALNE i proste jak konstrukcja cepa. Mniej dzieci - większe ryzyko. Te kilkadziesiąt lat pojechaliśmy wyłącznie na tym fałszywym przekonaniu, że “ktoś” ufunduje nam bezpieczną starość. Skończyło się i niech to to Was dotrze.

Jak ktoś chce finansować trupa - jego sprawa. Ja wolę bezpośrednio pomagać potrzebującym z mojego otoczenia bo dzięki Bogu, na nic mi nigdy nie brakowało a pomagam hojnie.

1 Like

No, niebagatelny wpływ na spadek dzietności miało prawdopodobnie również wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej, podejrzewam.

Jak już jesteśmy w temacie, polecam zapoznać się z raportem:

TL;DR z systemem emerytalnym TRZEBA coś zrobić, żeby uniknąć katastrofy.

Panowie chyba trochę offtop się wdarł. Może założymy nowy temat dotyczący ZUS’u i tam wymienimy zdania dotyczące tej instytucji.

Pozdrawiam :wink:

Może rzeczywiście tak trzeba będzie zrobić. Dotychczas jeszcze tylko dyskusji nie wydzieliłem bo a) biorę w niej udział a staram się nie moderować gdzie się wypowiadam. i B) Temat ZUS teoretycznie jest dosyć ściśle związany z działalnością gispodarczą.

@mleszcz a uważasz że wypisując się z tego systemu polepszasz sytuację czy pogarszasz? Czy po tym jak już pozbędziesz się ZUSu zarządasz od swoich szanownych przodków którzy pobierają różnego rodzaju renty czy emerytury żeby zaprzestali pobierania ich? no bo jak bunt rodzinny to bunt nie? Twoi dziadkowie rozmnażali się jeszcze naturalnie, więc będziesz ich utrzymywał?

W temacie zakładania spółki zoo znalazłem w Gdyni firmę która to trzepie od 3 lat. Ładnie obrazują cały, lub większość, tego “myku”:
eprofitplus.pl/zakladanie-spolek-z-o-o

@swistak84: idea zus to jedno (wyraziłem już się o tym), natomiast wpływu na polepszenie/pogorszenie nie masz ani ty ani ja. W teorii zus powinien posiadać składki wpłacone przez, jak to ujmujesz przodków, ponadto je pomnażać. W praktyce ich nie ma. A dodatkowo instytucja zaciąga DŁUG. Skoro ma dlug a powinien mieć z nawiązką to wygląda na to, że albo coś nie działa jak powinna albo ktoś to mienie sobie przywłaszczył albo celowo kieruje w sposób niewłaściwy. Cokolwiek by to nie było, nie zamierzam tego utrzymywać ani nawet tolerować. Zamierzam omijać wszelkimi możliwymi, zgodnymi z prawem sposobami. Być może jestem dziwakiem w tym względzie ale przywykłem już do tego.

1 Like

Jakie biuro tego typu z Krakowa polecacie? Pomoc przy założeniu spółki, dobra optymalizacja podatkowa, być może dodatkowo adres do zarejestrowania spółki?

Nie nie i jeszcze raz nie. Nie mam pojęcia kto ci tego typu głupot naopowiadał, ale jest zupełnie odwrotnie. to OFE miały robić tak jak opisujesz, nie ZUS. Pierwsi emeryci nie wpłacali nic do ZUSu a dostawali emeryturę, co miał ZUS pomnażać? od początku idea była prosta młode pokolenie pracuje na stare. Nie wiem kto ci takich głupot do głowy nakładł że ZUS miał cokolwiek pomnażać czy przechowywać ale tak nie jest i nigdy nie było.

ZUS ma dług bo jest ujemny przyrost naturalny i emigrację zarobkową, nie dlatego że budują pałace (jasne że budują, ale to jest kropla w tym wszystkim).

PS. Przestań robić reklamę różnego typu podejrzanym podmiotom. Ten eprofit plus nie wspomina że oprócz 3tys zł na początek potem dochodzi 500zł (dokłądnie to 467PLN(netto) misięcznie) pełnej księgowości na miesiąc oraz podatek CIT, kłamią pełną gębą że cokolwiek na tym oszczędzisz. Całkowity koszt ZUS (pełnego) w miesiącu to 661,92 zł (reszta odlicza się od podatku dochodowego) czli oszczędzasz przerażające 200zł miesięcznie. Co dodając 3000zł na założenie firmy oznacza że na plus wyjdziesz po ponad półtorej roku. Po prostu szok.

2 Likes

Cześć. Może ktoś miał podobną sytuację. Mam działalność gospodarczą (VAT-EU) i zrobiłem apkę dla spółki z Anglii która nie jest zarejestrowana jako płatnik VAT. Czy w takim przypadku mógłbym wystawić fakturę ze stawką 0% VAT z dopiskiem “reverse charge”?

@tomasz_ Musisz księgowego spytać mi nawet cięzko powiedzieć ale generalnie jak firma nie jest płatnikiem VAT to musisz ten vat doliczyć i zapłacić.

Temat ma już 5 lat, czy na przestrzeni czasu coś się zmieniło co warto mieć na uwadze zakładając dziś DG?

Well. Właściwie nic się nie zmieniło. DG nadal otwierasz w jeden dzień (niestety musisz trochę pobiegać po mieście, nie da się wszystkiego prze internet załatwić, znaczy da się jak masz podpis cyfrowy który musisz wyrobić fizycznie w urzędzie).

Nadal trzeba księgową zatrudnić albo spróbować jeden z programów online (infakt, ifirma etc.).

Nadal jak widzisz cokolwiek firmowane przez Czarneckiego (Getin holding) przechodzisz na drugą stronę ulicy (jak ognia unikać Idea Bank, Tax Care, Getin Bank etc.).

Miłą nowością jest odliczanie 50% kosztów auta od zeszłego roku zdaje się, nawet jeśli używasz do celów prywatnych.

ZUS nadal trzeba płacić (trochę wzrósł w międzyczasie), podatki nadal są. Nadal liniowy opłaca się od jakieś 150tys brutto rocznie. I nadal jest chociaż PISiory planują podobno liniowy zlikwidować, bo po co mają się bogacić ludzie w Polsce, socjal dla nierobów i pijaków z czegoś trzeba finansować przecież.

Wiec generalnie stara bida ^^ Ze zmian to tylko ten samochód właściwie.

2 Likes

Jest tez jakis nowy projekt likwidacji ZUS dla malych przedsiebiorcow (<5k netto chyba miesiecznie). No ale pozyjemny zobaczymy, co prawda w branzy to i tak nikt sie nie zalapie no ale moze komus pomoze to wystartowac bez strachu

Biorąc pod uwagę potrzeby budżetowe obawiałbym sie jednak czy te zmiany nie zakończą się na tym że sumaryczne obciążenia bedą wyższe niż obecnie (po odliczeniach od przychodu), no ale jak piszesz pożyjemy zobaczymy.

Zależy dla kogo. Dla wyżej zarabiających pewnie tak, z czym się aktualny rząd nie kryje. Pytanie czy w ramach wprowadzania progresji dadzą trochę luzu tym zaczynającym, bo strzał w postaci tysiaka miesięcznie składek na dzień dobry, niezależnie od dochodu, rzeczywiście jest ciężki jak ktoś zaczyna przychodów rzędu od 3-4k pln netto.

1 Like

Cieszę się, że masz dobrą księgową, ale tutaj reklamy nie musisz jej robić (ostatnie zdanie wywaliłem).

Generalnie możesz znaleźć oferty gdzie nie musisz nigdzie chodzić aby otworzyć działalność, wszystko odbywa się online.