[OT] Jak założyć działalność i świadczyć usługi jako programista?

Także proponuję nie oszczędzać na księgowej, wystawiasz jedną fakturę, ale bierzesz więcej. Kupujesz paliwo, jedziesz na konferencję, śpisz gdzieś na konferencji, bierzesz klienta na kawkę, kupujesz samochód, farbę na pomalowanie biura, laptopa, lampkę na biurko itd. itd. Rzucasz to wszystko księgowej na biurko i się nie przejmujesz co można odpisać, na ile %, jak amortyzować, czego nie można. Zdarzają się rzeczy oczywiste jak to, że nie można odliczyć browara, natomiast w większości przypadków lepiej sobie tym nie zaprzątać głowy. ZUS Ci bierze 1000 to te 150 takiej dużej różnicy nie robi :wink:

Ja używam infaktu - ale ostatnio mnie coraz więcej rzeczy irytuje.
Chociażby amerykański system cyfr co powoduje ustawiczne problemu przy kopiuj/wklej z poprawnie spolonizowanych programów. Czy fakt że sam infakt nie używa infaktu do wystawianai faktur (lub z jakiegoś powodu akurat od nich nie można automatycznie faktury zaimporować). Ale generalnie wrażenie jest dobre - wybrałem ich bo planowałem usługe księgowości od nich kupić a wydawała się najlepsza na rynku pod względem funkcjonalność/cena.

Skończyło się na tym że kupiłem tylko soft za 244 złote rocznie(troche drogo IMHO ale musiałem coś kupić wreszcie) i robię księgowość sam (okazało się to irytujące, czasochłonne, ale zadziwiająco satysfakcjonujące jak po umiejętnym - i całkowicie zgodnym z prawem - wygenerowaniu kilku kosztów okazało się że od kwoty ponad 10k za kwartał zapłaciłem 50zł podatku :smiley: )

PS. Inne warte uwagi to ifirma.pl oraz wfirma.pl (z czego pod względem samego prograu do fakturowania i księgowości najlepsza jest chyba wfirma.pl). Oczywiście sa też programy online - które mają woje wady i zalety (brak wersji online i podglądu faktór wszędzie, za to niższa cena - brak abonamentu i pewność że juz zawsze będzie działało (aż się przepisy nie zmienią ooczywiscie)

Do samego fakturowania jestem od lat użytkownikiem centrumfaktur.pl i bardzo sobię chwalę.

Świstak: infakt jest ok ale jeśli ktoś wystawia faktury vat a nie rachunki. Koszty miałem na początku, laptop itp, korzystałem wtedy z księgowej.
Teraz nie mam żadnych i płacenie ponad 1000zł rocznie to jednak troche duzo. Poza tym byłem mocno zawiedzony podejściem biura, które jako że nie byłem dużym klientem, zlewało wiele spraw i załatwiało z opóźnieniem, dostawałem potem np upomnienie z ZUSu.

najlepiej skontaktować się z doradcą zawodowym, który wszystko wyjaśni :slight_smile:

@Artur79: JA używam infakt jako program nie jako usługę księgową. Zresztą jak widać trzeba najważniejsze sprawy (podatki + ZUS) pilnowac samemu.

Dzięki, Tusla :smiley: Pomoc ogromna.

Wracając stronkę wcześniej odnośnie dofinansowań - jest dokładnie tak jak pisaliście - należy być zarejestrowanym jako bezrobotny, złożyć kilka papierów i voila! Właśnie w ten sposób uzyskałem zastrzyk gotówki (12k zł - w zależności od regionu można wyciułać więcej/mniej) - osobiście polecam dla kogoś kto i tak zakłada działalność - trochę więcej chodzenia, ale opłaca się :slight_smile:

czesc, chcialem zapytac i potwierdzic, ze jezeli chcialbym zarobic ok 6500-7000 zl netto, to zakladajac nowa dzialalnosc gospodarcza to przez 24miesiace na preferencyjnych warunkach, powinienem rzucic kwote brutto klientowi ok 1000zł większą(podatek+zus).
I czy wiecie coś na temat tego, że ten podatek rośnie w lini czasu?

Nie mam za bardzo pojęcia o tym wszystkim, w poniedzialek dopiero wybiore się do urzędu.

Co do tych 12k na start, to rozumiem, ze trzeba byc min. pol roku bezrobotnym? Takze niestety chyba w moim przypadku to odpada.

tak na szybko swój zysk netto wyliczysz w ten sposób. placisz ubezpieczenie zdrowotne i społeczne do zusu, następnie
Kwota brutto jaką podajesz klientowi

  • 116,30 odliczenie ze wzglądu na ubezpiecznie społeczne
  • koszta, np zakup laptopa
    = kwota do opodatkowania
    % 18 od tego co Ci wyszło
  • 209,58 ubezpiecznie zdrowotne http://zus.pox.pl/zus-zdrowotne-2012.htm (odliczasz mniej niz zaplaciłes)
    = oddajesz skarbórce
    reszta zostaje dla Ciebie
    Po okresie dwóch lat płacisz już normalne składki, czyli ponad 900zł

Dokladnie tak to liczylem :slight_smile:

@regedarek nie trzeba być przez pół roku bezrobotnym - fakt, że im dłużej tym lepiej (więcej punktów zbierasz na wniosku i masz większe szanse - dostajesz je od minimum pół roku właśnie) ale nie jest to absolutnie wymagane (ja byłem bezrobotny 2 dni gdy złożyłem wniosek :wink: )

edit: czy ktoś się orientuje jakie pismo trzeba złożyć żeby móc wystawiać faktury VAT dla klientów zagranicznych? jak to wygląda później rozliczenie? wyguglałem że wystawia się fakturę z 0% stawką VAT wraz z dopiskiem że VAT rozliczy się odbiorca faktury - a co wtedy robimy my? Płacimy normalnie u nas VAT?

@Ofca: to jest normaln wniosek rejestracyjny VAT-R i tam na 3-ciej stronie jest grupa pól dotycząca rejestracji jako płatnik VAT-UE (o ile dobrze pamiętam w przypadku sprzedaży towarów i usług za granicę trzeba zaznaczyć pole 59). Do niedawna to był osobny formularz, ale teraz je połączono.

VATu u nas wtedy nie płacisz, płaci go odbiorca w swoim kraju. U nas ten VAT masz naliczony i jeżeli kupujesz jakieś towary to przejdzie to później jako zaliczka na następny miesiąc/kwartał (ew. możesz złożyć wniosek o zwrot tego VATu, żeby przelewano Ci go na konto)

Czy ktoś z Was orientuje sie jak jest z wystawianiem rachunku za usługi internetowe? Chodzi mi o nazwanie takiej usługi, jeśli ktoś sprzedaje multikody do katalogów.

@Arnvald: dzięki wielkie za info!

Czy ktoś z was korzysta z księgowości internetowej? Zastanawiam się ostatnio nad przeniesieniem księgowości do serwisu w stylu ifirma.pl, wfirma.pl albo bookkeeper.pl. Mam wrażenie, że osoby świadczące usługi programistyczne mają bardzo prostą księgowość. Ja sam rozliczam w zasadzie tylko telefon i paliwo, czasem dochodzi do tego jakiś pojedynczy zakup sprzętu komputerowego. Zdaję sobie sprawę, że przepisy podatkowe to koszmar i widzimisię poszczególnych urzędów skarbowych, ale przy tak prostej działalności chyba niewiele da się zepsuć (w zasadzie to chodzi tylko o poprawne wypełnianie formularzy VAT-7). Ktoś ma jakieś doświadczenia z ww. serwisami?

Ja prowadzę księgowość przez ifirmę od 2008 roku i jestem zadowolony. Jeśli masz kilka faktur kosztowych na krzyż to spokojnie samemu można księgowość prowadzić. Zasady są dość proste, ifirma prowadzi Cię krok po kroku po wszystkich zasadach. Kolejna rzecz, że warto mieć podstawową wiedzę z księgowości - człowiek uczy się liczyć :wink:

y3ti: można tam wystawiać rachunki czy tylko faktury ? Są inne waluty niż PLN ?

Rachunki na pewno można księgowość po stronie kosztów. Nie wiem jak jest z przychodami/wystawianiem. Inne waluty są na 100% (sam wystawiam faktury dla klientów z UE). Najlepiej spójrz na wersję demo:

https://www.ifirma.pl/cgi-bin/WebObjects/ifirma-demo.woa/wa/demo

Od 2008 roku jedyny problem jaki miałem z ifirmą (trzeba było się nagimnastykować) to zaksięgowanie faktury korygującej do faktury korygującej od faktury VAT (tj. była faktura, a później dwie faktury korygujące), ale to marginalny przypadek :wink:

właśnie zacząłęm korzystać w wfirma.pl, ale to może zdam raport za jakiś miesiąc-dwa ze swoich wrażeń - póki co wydaje się spoko i zagranicznym klientom też można wystawiać faktury.